Najlepší hráči histórie podľa čísel (4/4)

Oh My Hockey|23. apr 2020 o 15:58

Vitajte pri štvrtom, čiže poslednom dieli štvordielneho blogového seriálu, v ktorom vám ja, Šimon Čop, predstavím svojich „naj“ (prvý diel tu, druhý diel tu, tretí diel tu). Čísla sú s NHL a hokejom celkovo späté od jeho začiatkov. Každé číslo od 00 až po 99 má niekoho, kto si ho obliekol. Preto sa spolu so mnou pozrite, ktorí hráči sú najlepší v histórii podľa čísla, ktoré nosili na svojom drese. Začíname od čísla 76 a končíme pri čísle 99. Už dnes teda skončíme pri čísle 99, ktoré nosil azda najslávnejší hokejista histórie, Wilf Paiement. Eh, či vlastne Wayne Gretzky…

76 - P.K. Subban

Sláva a hra P.K. Subbana sa našej redakcii v posledných rokoch veľmi nepozdávala. Zvlášť nie za peniaze, ktoré dostáva v New Jersey. Je to však víťaz Olympijských hier aj Norrisovej trofeje a pri čísle 76 skrátka nemal konkurenciu. 30-ročný Kanaďan je okrem iného aj významným darcom pre charitu, ktorej pravidelne venuje nemalé sumy.
Runner-up: Brady Skjei

77 - Raymond Bourque

Toto meno vzbudzovalo a vždy bude vzbudzovať hlboký rešpekt. Jeho kariéra bola bohatá na úspechy. Bol kapitánom Bostonu pätnásť rokov a na sklonku kariéry vymenený do Colorada Avalanche, kde mal najväčšiu šancu na vytúžený Stanley Cup. Rozprávka mala šťastný koniec a päťnásobný držiteľ Norrisovej trofeje sa dočkal. V úplne poslednom zápase kariéry pozdvihol Stanleyho pohár. Jeho číslo je vyradené ako v Bostone, tak v Colorade.
Runner-up: Paul Coffey

78 - Marc-Antoine Pouliot

Kto vie, prečo je číslo 78 tak málo obľúbené. Najlepším hráčom, ktorý ho dlhodobo nosil, bol Marc-Antoine Pouliot. Ten ale pôsobí od sezóny 2012/13 vo Švajčiarsku a očividne je tam spokojný, keďže má zmluvu podpísanú aj na ďalšiu sezónu. V 192 zápasoch v NHL si pripísal dovedna 21 gólov a 57 bodov.
Runner-up: Pierre-Edouard Bellemare

79 - Andrej Markov

Ruský obranca len prednedávnom ukončil kariéru a nemám pocit, že všetci jeho osobnosť doceňujú tak, ako by mali. 41-ročný rodák z Voskresensku zasvätil celú svoju kariéru Montrealu Canadiens. Žiadne trofeje síce nezískal, no pre Habs bol kľúčovým článkom mužstva po dlhé roky. Dovedna odohral v NHL 990 zápasov so ziskom 572 bodov.
Runner-up: Alexej Jašin

80 - Nikolaj Antropov

Keď sme pri nepopulárnych číslach, vedzte, že "osemdesiatku" v ročníku 2018/19 nosil jediný hráč. Najlepším, kto kedy toto číslo nosil, je Kazach Nikolaj - alebo Nik - Antropov. Ten bol skutočnou kazašskou superstar. Urastený center odohral veľkú časť svojho pôsobenia v súťaži za Toronto Maple Leafs. Neskôr pôsobil aj v Rangers, Atlante a Winnipegu. S hokejom skončil po sezóne 2014/15, ktorú strávil doma v Baryse Astana.
Runner-up: Kevin Weekes

81 - Marián Hossa

Niektorých možno prekvapilo, že sme ho pri hodnotení draftu 1997 zvolili najlepším hráčom, hoci bol na výber aj Joe Thornton. Hossa však bol jedným z najkompletnejších hráčov sveta. Panoval dokonca názor, že keby nebol krídelníkom ale centrom, vyhral by Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka. Jeden z najlepších hokejistov v novodobej histórii Slovenska hral päťkrát vo finále play-off a získal tri Stanley Cupy, všetky v drese Chicaga Blackhawks.
Runner-up: Phil Kessel

82 - Martin Straka

Svojho času patril Straka k absolútnej špičke v NHL. V drese Penguins dokázal pozbierať 95 bodov v jedinej sezóne. Trofeje sa mu vyhli, no napriek tomu si svojou kariérou získal obdiv mnohých fanúšikov. V 954 dueloch NHL zaknihoval 717 bodov. V dvoch sezónach prekonal hranicu priemeru bod na zápas.
Runner-up: Tomáš Kopecký

83 - Aleš Hemský

Československé číslovanie pokračuje aj pri čísle 83, ktoré na drese nosil útočník Aleš Hemský. Bolo to na znak jeho roku narodenia. 36-ročný pardubický rodák v NHL nepôsobí od konca ročníka 2017/18. Talentovaný forvard bol útočná mašina, no niekedy trochu zaostával v obrane. Prispieval najmä svojou produktivitou, ktorá mu vyniesla 572 kanadských bodov v 845 stretnutiach.
Runner-up: Trevor Daley

84 - Michail Grabovskij

Bieloruský rodák si miesto v tomto rebríčku zaslúži, hoci - podobne ako mnohí pred ním - nezískal žiadne individuálne či tímové trofeje. Bohatú kariéru začal v Montreale. Neskôr pôsobil v Toronte, Washingtone a New Yorku Islanders. Jeho posledným zamestnávateľom bola organizácia Vegas Golden Knights, za ktorú neodohral ani jediný zápas.
Runner-up: Guillaume Latendresse

85 - Petr Klíma

Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia patril Petr Klíma medzi najväčšie nádeje početnej českej enklávy. Nedočkal sa síce podobnej kariéry ako niektorí ďalší jeho súputníci, no napriek tomu hral vždy na veľmi vysokej úrovni. Čistý ofenzívny "zabijak" s čuchom na góly ukončil kariéru s 573 bodmi a jedným Stanley Cupom na konte.
Runner-up: Mathieu Perreault

86 - Nikita Kučerov

Od konca sezóny 1995/96 NHL nepoznala hráča, ktorý by dosiahol 128 bodov v jednej sezóne. Až v minulej sezóne zapol Kučerov "turbo" a opanoval bodovanie súťaže. Jeden z najlepších Rusov súčasnosti sa prepracoval na veľkú ofenzívnu hviezdu, hoci bol draftovaný až z 58. miesta. 26-ročný Rus sa už preklenul cez kariérnu hranicu bod na zápas a je pripravený na nové výzvy - špeciálne priniesť Stanley Cup po rokoch do Tampy.
Runner-up: Teuvo Teräväinen

87 - Sidney Crosby

Po dlhšom čase konečne Kanaďan. Crosby je legendou, hoci má stále iba 32 rokov. Svojho času najmladší kapitán histórie súťaže sa preslávil mnohými momentami, medzi ktoré patrí aj zlatý gól do siete USA vo finále zimnej olympiády vo Vancouveri. Popri širokej škále individuálnych trofejí sa vynímajú tri zaslúžené Stanley Cupy.
Runner-up: Donald Brashear

88 - Patrick Kane

Kane sa už zaradil medzi najlepších Američanov v histórii NHL. Hviezda Chicaga Blackhawks už od tínedžerských čias desila súperov jedným gólom za druhým. Okrem toho má na konte aj jednu Hart Trophy, ktorá je považovaná za najcennejšiu individuálnu cenu NHL. 31-ročný Kane má ešte stále čo ponúknuť. V sezóne 2019/20 prekonal métu tisíc bodov v kariére.
Runner-up: Eric Lindros

89 - Alexander Mogiľnyj

Keď hľadáte najpodceňovanejších hokejistov histórie, určite nezabudnite na Mogiľného. Dnes 51-ročný Rus má na konte jednu Maurice Richard Trophy, jednu Lady Byng Trophy a jeden Stanley Cup. Jeho kariéra však nezarezonovala natoľko, aby bol považovaný za takú legendu, ako by mal, a je záhadou, prečo. V 990 dueloch si na konto pripísal 1032 bodov.
Runner-up: Mike Comrie

90 - Ryan O’Reilly

Jeden z najlepších defenzívnych forvardov súčasnosti je taktiež niekedy zbytočne prehliadaný. 29-ročný center vlani konečne došiel až k vytúženému Stanley Cupu, pričom získal Conn Smythe Trophy ako MVP vyraďovacích bojov. Okrem toho má v zbierke aj Selke a Lady Byng Trophy.
Runner-up: Joé Juneau

91 - Sergej Fjodorov

Legendárny útočník Detroitu Red Wings ešte na vlastnej koži zažil tvrdú sovietsku výchovu. V NHL potom zažiaril. Ovládal snáď všetko, na čo ste si spomenuli - bol famózny ako v brániacej hre, tak v útoku. Je držiteľom troch Stanley Cupov, jednej Ted Lindsay Award, jednej Hart Trophy a dvoch Selke Trophy. Vyhral vo vysokej konkurencii, veď číslo 91 nosilo a nosí veľa úžasných hokejistov.
Runner-up: Steven Stamkos

92 - Michael Nylander

Švédska legenda, ktorú v NHL aktuálne zastupujú dvaja synovia William a Alexander, bola súčasťou najlepšej hokejovej súťaže sveta dlhé roky. Dnes 47-ročný útočník nikdy nevyhral žiadnu významnú trofej, no jeho hokejové umenie si pamätajú mnohí fanúšikovia dodnes - o to viac, že hral vo viacerých dresoch. Kariéru skončil štyrmi sezónami v Európe.
Runner-up: Gabriel Landeskog

93 - Doug Gilmour

Doug bol dlhé roky tvárou NHL a niet osoby, ktorá by toto číslo reprezentovala lepšie. Jeho kariérne maximum je 127 bodov zo sezóne 1992/93 a na konte má jednu Selke Trophy pre najlepšie brániaceho forvarda. Bol kapitánom Toronta i Chicaga. V roku 1989 vyhral Stanley Cup a dokonca v rozhodujúcom zápase strelil víťazný gól. V 1474 zápasoch kariéry si pripísal 1414 bodov.
Runner-up: Petr Nedvěd

94 - Ryan Smyth

Svojho času produktívny a platný útočník Ryan Smyth sa slovenským fanúšikom zapísal do pamäti najmä ako kapitán kanadskej reprezentácie na Majstrovstvách sveta 2002. Ani v NHL však nebol len "do počtu". Raz dosiahol hranicu 70 bodov v sezóne a v 1270 dueloch si pripísal dokopy 842 bodov.
Runner-up: Yanic Perreault

95 - Alexej Morozov

Alexej Morozov nestrávil v NHL dlhé obdobie, no aj tak sa umiestnil pred Mattom Ducheneom, ktorý k tomuto číslu prešiel len nedávno. Morozov odohral sedem sezón za Pittsburgh Penguins a medzi rokmi 1998-2004 získal 219 bodov v 451 zápasoch. Po výluke v sezóne 2004/05 sa rozhodol ostať v Rusku a do NHL sa už nikdy nevrátil.
Runner-up: Matt Duchene

96 - Tomas Holmström

Tomas Holmström síce nikdy nebol mašinou na body, no i tak bol veľmi dôležitým článkom zostavy Red Wings, ktorá patrila na prelome tisícročí k najlepším tímom súťaže. Na konte má štyri Stanley Cupy, čo je priam magická hranica. V NHL odohral 1027 zápasov so ziskom 530 bodov.
Runner-up: Mikko Rantanen

97 - Connor McDavid

Áno, v tak mladom veku a v konkurencii Jeremyho Roenicka si McDavid zaslúži toto miesto. To je môj názor. Generačný talent nosí číslo 97 ako pripomienku na rok svojho narodenia. Keby sa mu vyhli zranenia, ktoré už niekoľkokrát poznačili počet odohraných zápasov na jeho konte, mal by dnes, už ako 23-ročný, na konte päťsto bodov v kariére. Je vidieť, ako McDavid každým rokom rastie a i keď v tejto sezóne z dôvodu jej skrátenia a ďalšieho zranenia nedokázal opäť navýšiť svoje bodové maximum, môže oprášiť dlho nevídané čísla.
Runner-up: Jeremy Roenick

98 - Brian Lawton

Prvý Američan v histórii, ktorý bol vybratý ako draftová jednička, Brian Lawton, neodohral v NHL práve najdlhšiu kariéru. Dovedna nastúpil do 483 zápasov v dresoch Minnesoty North Stars, Hartford Whalers, New Yorku Rangers a San Jose Sharks. Hral na pozícii krídla a pripísal si 266 bodov.
Runner-up: Michail Sergačov

99 - Wayne Gretzky

Tu sú asi všetky slová zbytočné. Wayne Gretzky, rekordér rekordérov. Počas celej svojej kariéry udivoval NHL i hokejový svet a rozsah jeho popularity a vplyvu presiahol hranice hokeja. Aby sme úplne pochopili, čo znamená Wayne Gretzky a jeho úžasné rekordy, stačí povedať, že ak by v kariére nestrelil ani jediný gól, stále by bol najproduktívnejším hráčom všetkých čias. Ako som písal už prv - slová sú zbytočné.
Runner-up: Wilf Paiement

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Najlepší hráči histórie podľa čísel (4/4)