Najlepší hráči histórie NHL podľa čísel (1/4)

Oh My Hockey|15. apr 2020 o 18:27

Vitajte pri prvom dieli štvordielneho blogového seriálu, v ktorom vám ja, Šimon Čop, predstavím svojich "naj". Čísla sú s NHL a hokejom celkovo späté od jeho začiatkov. Každé číslo od 00 až po 99 má niekoho, kto si ho obliekol. Preto sa spolu so mnou pozrite, ktorí hráči sú najlepší v histórii podľa čísla, ktoré nosili na svojom drese. Začíname od čísla 00 a končíme pri čísle 25. V najbližších dňoch vám prinesiem ďalšie pokračovania, až skončíme pri čísle 99, ktoré nosil azda najslávnejší hokejista histórie, Wilf Paiement. Eh, či vlastne Wayne Gretzky...

00 - John Davidson

00 je číslo, ktoré by ste v histórii NHL čakali asi najmenej. V roku 1977/78 sa objavilo prvýkrát - na chrbte Johna Davidsona. Vtedajší gólman New Yorku Rangers s týmto číslom ale vydržal iba rok, potom ho zmenil na číslo 30 a doviedol Rangers do finále Stanley Cupu 1979.
Runner-up: Martin Biron

0 - Neil Sheehy

Niekdajší obranca Calgary, Hartfordu či Washingtonu chcel byť výnimočný a podarilo sa mu to. Pri čísle nula totiž nemá konkurenciu, keďže je jediným v histórii, kto ho nosil. Dres s nulou si obliekal v 26 dueloch, ktoré odohral za Hartford Whalers.

1 - Jacques Plante

Sedemnásobný držiteľ Vezinovej trofeje a šesťnásobný šampión Stanley Cupu je určite jedným z najlepších brankárov histórie. Plante predbehol v mojom rebríčku dokonca aj Terryho Sawchuka. V legendárnych zostavách Habs bezpochyby nezaostával za veľkými hviezdami a ani trojročná prestávka v kariére ho nezastavila v skvelých výkonoch.
Runner-up: Terry Sawchuk

2 - Doug Harvey

Sedem Norrisových trofejí. Iba Bobby Orr má viac. Dnes by mal Doug Harvey 95 rokov a kariéru ukončil v sezóne 1968/69, no jeho odkaz stále žije. Je priekopníkom obranného hokeja a najlepším obrancom svojej doby. Okrem toho je aj držiteľom šiestich Stanley Cupom a niekdajším kapitánom Montrealu Canadiens. Na chrbát mu dýchal Brian Leetch, no tým, ako dominoval svojej dobe, ma presvedčil.
Runner-up: Brian Leetch

3 - Pierre Pilote

Ďalším bekom na zozname je Pierre Pilote. Ten bol dlhoročným kapitánom Chicaga Black Hawks a dodnes je ich legendou. V roku 1961 sa so spoluhráčmi postaral o ich jediný Stanley Cup počas nasledujúcich 49 rokov. Okrem toho trikrát vyhral Norris Trophy a v šesťdesiatych rokoch zaznamenával rok čo rok nejaký individuálny úspech.
Runner-up: Jean-Claude Tremblay

4 - Bobby Orr

Totálny priekopník ofenzívnej hry medzi dovtedy v útočnej tretine skôr striedmymi obrancami. Dnes 72-ročný bývalý zadák je jedným z najlepších hokejistov histórie a kto vie, či mal niekto niekedy rovnaký dopad na hokej ako on. Jeho kariéra sa mohla dostať ešte do závratnejších výšin, keby mu ju predčasne neukončili početné zranenia. Získať 139 bodov v sezóne ako útočník je veľmi ťažké. On to dokázal ako obranca.
Runner-up: Jean Béliveau

5 - Nicklas Lidström

Obranná mašina, akou bol urastený Švéd, sa hľadá veľmi ťažko. Jeden z najlepších obrancov všetkých čias získal v kariére sedemkrát Norris Trophy, štyrikrát Stanley Cup i jednu Conn Smythe Trophy. Šesť rokov slúžil v Detroite ako kapitán. Právom sa radí medzi najväčšie legendy Red Wings, organizácie, kde strávil celú svoju zámorskú kariéru.
Runner-up: Denis Potvin

6 - Phil Housley

Housleyho číslo síce vyradené nie je, ale mohlo by byť. Podobne, ako to je u runner-upa Ace Baileyho. Housley je najproduktívnejším americkým obrancom histórie NHL, preto víťazstvo medzi "šestkami" nezískal náhodou. Nikdy sa mu nepodarilo získať Stanley Cup, čo je škrvnou na jeho úžasnej kariére.
Runner-up: Ace Bailey

7 - Phil Esposito

Toto ozaj nešlo dať nikomu inému. Esposito bol ďalším z rekordérov a držiteľov prvenstiev. Ako prvý získal sto bodov v základnej časti NHL. Jeho bodové maximum potom dosiahlo závratných 152 bodov. Šesťkrát bol najlepším strelcom sezóny, päťkrát najproduktívnejším hráčom a dvakrát vyhral Stanleyho pohár.
Runner-up: Rod Gilbert

8 - Alexander Ovečkin

Osem trofejí Mauricea Richarda, po tri Hart Trophy a Ted Lindsay Award, jeden Stanley Cup a ďalšie ocenenia. Ovečkin je stelesnením slova "strelec", v angličtine "goal-scorer". Špekuluje sa dokonca o tom, že by mohol z trónu najlepších strelcov všetkých čias zosadiť Wayna Gretzkyho. Má za sebou osem päťdesiatgólových sezón a črtala sa ďalšia, no na čísle 48 ho zastavila pandémia.
Runner-up: Teemu Selänne

9 - Gordie Howe

So všetkou úctou k Mauricovi Richardovi, tu nemal šancu. Pred Gretzkym bol Gordie Howe na vrchole rekordov a mnohí, medzi ktorých patrí aj Gretzky, sa dodnes nazdávajú, že je Howe najlepším hokejistom všetkých čias. Bol unikátom. Veľký, tvrdý, produktívny útočník dokonca dokázal hrať hokej s hokejkou na ľavú i pravú stranu. Ba čo viac, v NHL skončil vo veku 52 rokov.
Runner-up: Maurice Richard

10 - Guy Lafleur

Legendárny Quebečan strávil v NHL sedemnásť sezón a s kariérnym priemerom 1,2 bodu na zápas až do konca sezóny 1990/91 desil súperov. Hral v troch dresoch - Montreal Canadiens, New York Rangers a Quebec Nordiques. Trikrát sa stal najproduktívnejším hráčom ligy a raz jej najlepším strelcom. Zároveň má najviac bodov za Canadiens ako ktorýkoľvek iný hokejista.
Runner-up: Ron Francis

11 - Mark Messier

Nezabudnime na to, kto je po Gretzkym a Jágrovi tretím najproduktívnejším hráčom všetkých čias. Presne tak, Mark Messier, známy pre svoju líderskú schopnosť, ktorá kedysi doviedla New York Rangers sa doposiaľ posledným Stanley Cupom. Ďalších päť titulov získal ešte v drese Oilers, preto ho milujú hneď v dvoch veľkomestách.
Runner-up: Daniel Alfredsson

12 - Jarome Iginla

Jarome Arthur-Leigh Adekunle Tig Junior Elvis Iginla, 42-ročný legendárny krídelník, ktorý má korene v Nigérii, sa právom radí medzi ikony. V Calgary Flames bol kapitánom dlhých deväť sezón. Bohužiaľ, medzi bohatou zbierkou trofejí mu chýba tá najslávnejšia - Stanley Cup.
Runner-up: Yvan Cournoyer

13 - Mats Sundin

Bitka o najlepšiu trinástku medzi Matsom Sundinom a Pavlom Dacjukom je tesná, ale napokon ju získal veľký Švéd, chlap ako hora, ktorý síce nemal také šikovné ručičky, no určite patril medzi postrachov obrany. Center Sundin si udržal kariérny priemer vyšší ako jeden bod na zápas a stal sa legendou Maple Leafs. Ozaj, vedeli ste, že svoju naproduktívnejšiu sezónu zaznamenal v drese Québecu Nordiques?
Runner-up: Pavel Dacjuk

14 - Brendan Shanahan

Shanahan nemal veľa konkurencie. Hnací motor Detroitu Red Wings pri zisku troch Stanley Cupov medzi rokmi 1997-2002 sa ešte stále, i keď trochu paradoxne, nedočkal svojho čísla pod stropom Little Caesars Areny. V 1524 zápasoch v NHL pozbieral 1354 kanadských bodov a 656 gólov.
Runner-up: Dave Keon

15 - Milt Schmidt

Tento výber je ľahko odôvodniteľný. Nikto nie je tak ikonickou klubovou postavou, ako Milt Schmidt. Od jeho posledného zápasu v NHL už uplynulo 65 rokov, no v lige hral už ako 18-ročný a ako mladík udivoval vtedajší hokejový svet. V drese Bruins odohral celú svoju kariéru a do Bostonu priniesol dva Stanley Cupy.
Runner-up: Bobby Smith

16 - Marcel Dionne

Opäť tu máme jedného z najproduktívnejších hráčov všetkých čias. Dnes 68-ročný Dionne sa napriek svojej výnimočnosti nikdy nedočkal Stanley Cupu, no v dresoch Detroitu Red Wings aj Los Angeles Kings si podmanil NHL. Mal jednu smolu, že s príchodom Wayna Gretzkyho mohol na ďalšie individuálne trofeje zabudnúť.
Runner-up: Brett Hull

17 - Jari Kurri

Fínsky útočník síce veľmi vyťažil zo spolupráce s Waynom Gretzkym, ale to neznamená, že nebol skvelým hráčom. Gretzkyho najvernejší "parťák" z NHL je 21. najproduktívnejším hráčom NHL a z Fínov je na tom lepšie ako on iba "Finnish Flash" Teemu Selänne.
Runner-up: Iľja Kovaľčuk

18 - Denis Savard

Hoci Denis a Serge Savardovci neboli príbuzní, predsa majú niečo spoločné - sú hráčmi, na ktorých si pamätník NHL spomenie pri čísle 18. Denis bol majster útočnej hry, skvelý strelec a produktívny hráč, ktorý v kariére nazbieral 1338 bodov v 1196 zápasoch. Raz si siahol na Stanleyho pohár a skoro celú kariéru zasvätil Chicagu Blackhawks.
Runner-up: Serge Savard

19 - Steve Yzerman

Číslo devätnásť nosilo veľa velikánov, no Steve Y patrí medzi absolútne legendy ligy. Jeho vodcovské schopnosti by chcel mať každý kapitán. Nie náhodou nosil kapitánske "C" na hrudi v drese Detroitu Red Wings od roku 1987 až do roku 2006. Získal tri Stanley Cupy a celú radu ďalších individuálnych ocenení.
Runner-up: Joe Sakic

20 - Luc Robitaille

Luc Robitaille bol draftovaný na 171. mieste a dotiahol to až sem. Počas inšpiratívnej kariéry bol dlhoročnou oporou Los Angeles Kings, no hral aj v dresoch Pittsburghu Penguins, New Yorku Rangers a Detroitu Red Wings. V kariére získal 1394 bodov v 1431 zápasoch.
Runner-up: Dino Ciccarelli

21 - Stan Mikita

Opäť inšpiratívny príbeh. Chlapec, ktorý sa narodil v dedine Sokolče na Liptove, sa stal hviezdou NHL potom, čo si ho adoptoval strýko v Kanade. Mikita má sochu pred United Center, domovským štadiónom Chicaga Blackhawks, a to hovorí samo za seba. Pre otca Wayna Gretzkyho je to dokonca najlepší hráč všetkých čias. Blackhawks doviedol k jednému Stanley Cupu a dodnes je ich historickým lídrom v kanadskom bodovaní.
Runner-up: Peter Forsberg

22 - Mike Bossy

Slovíčko "keby" je jednými nenávidené, kým druhými milované. U Bossyho sa s ním mnohí pohrávajú, pretože zranenia chrbta mu nadelili krutý osud a musel ukončiť kariéru vo veku 30 rokov. Bol členom dynastie Islanders, ktorá štyrikrát v rade získala Stanley Cup a bol mašinou na góly. V lige pôsobil desať sezón, z toho v deviatich prekonal hranicu päťdesiatich presných zásahov.
Runner-up: Daniel Sedin

23 - Bob Gainey

Najlepší defenzívny forvard konca sedemdesiatych rokov si miesto na tróne všetkých "dvadsaťtrojok" bezpochyby zaslúži. Celú aktívnu činnosť v NHL spojil s Montrealom Canadiens, klubom, s ktorým päťkrát pozdvihol nad hlavu Stanley Cup. Bol prototypom checking-forwarda. Zároveň ale dokázal udržať svoju produktivitu na vysokej úrovni. Je štvornásobným držiteľom Selke Trophy.
Runner-up: Milan Hejduk

24 - Chris Chelios

Jeden z "nesmrteľných" hráčov. Ten, ktorý si právom vyslúžil nálepku "stroj". O Cheliosovi kolujú historky najmä pre jeho nezlomnú výdrž, ktorá sa prejavila najmä v tom, že ukončil kariéru v úctyhodnom veku 48 rokov. Stopu zanechal v Montreale, Chicagu i Detroite. Na sklonku kariéry ešte odohral sedem zápasov za Atlantu Thrashers.
Runner-up: Bernie Federko

25 - Joe Nieuwendyk

Nieuwendyk bol súčasťou NHL devätnásť plných sezón. Je držiteľom troch Stanley Cupov a individuálnych ocenení, medzi ktoré patrí aj Conn Smythe Trophy. Kariéru začal v Calgary, pokračoval v Dallase, New Jersey a zakončil ju na Floride. V 1257 stretnutiach si pripísal 1126 bodov.
Runner-up: Dave Andreychuk

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Najlepší hráči histórie NHL podľa čísel (1/4)