Zuckerovi tu je lepšie ako v Minnesote, znie z Pittsburghu

Keď prišiel Jason Zucker do Pittsburghu Penguins, mnohí ich fanúšikovia netajili poriadne prekvapenie. Opačným smerom totiž generálny manažér Jim Rutherford poslal poriadny balík – útočníka Alexa Galchenyuka, obrancu-prospekta Calena Addisona a výber v prvom kole draftu 2021.

Toto všetko sa odohralo už takmer pred rokom, no Zucker stále nemal možnosť bližšie spoznať všetkých spoluhráčov. Len mesiac po jeho príchode prerušila sezónu pandemická situácia. Dokopy teda za Pens doteraz odohral len 19 stretnutí (ak rátame i play-off).

V týchto dňoch zarezáva v kempe. Tréneri ho postavili na ľavé krídlo formácie Jevgenija Malkina. Napravo ich dopĺňa Bryan Rust. Okrem toho dostáva priestor i v druhej presilovkovej formácii. Tam spoločne s ním útočia John Marino, Marcus Pettersson, Jared McCann a Evan Rodrigues.

„S tými hráčmi, ktorých v tíme máme, ide len o to získať puk a potom skrz to tvoriť hru,“ povedal Zucker podľa oficiálneho klubového webu. „Chlapci dokážu hrať skoro odvšadiaľ. Samozrejme, prvá lajna to celé robí skutočne dobre. Dnes vyzerali veľmi dobre.“

Potvrdiť, že mal 28-ročný útočník takú hodnotu, musí nie len on, ale i manažment voči svojim fanúšikom. „Tučniaci“ nie sú klubom bohatým na špičkové prospekty, napriek tomu Minnesote „vysolili“ poriadnu protihodnotu, zahŕňajúcu možné budúce opory tímu.

Pozitívne slová v tomto zmysle priniesol hlavný tréner organizácie, Mike Sullivan. „Je to tu preňho o niečo iné, než na čo bol zvyknutý z Minnesoty. Ide o proces, keď si zvykáte na nové veci a učíte sa ich. Týmto procesom si tu Jason prešiel počas minulej sezóny,“ vyjadril sa kouč.

„Snažíme sa ho povzbudiť, aby využil svoju rýchlosť, a to s pukom aj bez puku. Ak má puk, super. Ak ho nemá, snažíme sa na súperov vyvinúť tlak. Ak sa nám to podarí, dokážeme si vynútiť zisky pukov a tak pokračovať v tvorbe ofenzívy (…) Ako ho tak sledujem, určite môžem povedať, že si myslím, že mu náš systém vyhovuje oveľa viac.“

Trénerove slová sa v rámci poslednej sezóny prejavili aj na číslach. Kým v Hockey State si rodák z Kalifornie pripísal v 45 zápasoch 29 bodov, po prestupe odohral 15 duelov a zaknihoval 12 (6+6) bodov. Pomer gólov a asistencií zostal v podstate nezmenený. Podľa pokročilých štatistík si v poslednom roku dosť pohoršil čo sa týka defenzívnej hry. Naopak, zlepšil útok.

Nezdá sa, že by mu Pens chystali rolu, v ktorej by to musel veľmi meniť. A on pôsobí spokojne: „Hráme systém hry vo vysokom tempe. Snažíme sa čítať hru a nerobiť len roboticky vždy tie isté veci. Veľká časť nášho štýlu je založená na čítaní hry a skrátka na hraní hokeja. Hráme rýchlo, za čo som rád, lebo môžem využiť svoju rýchlosť. Presne to cítim, keď hrám svoju najlepšiu hru, že využívam rýchlosť na to, aby som sa dostal do výhody a získaval puky či už forčekingom alebo napádaním hráčov s pukom. Cítim, že tento systém je pre mňa ako ušitý.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.