Zamrznutý Bajkal, mantinely z ľadu: Ruský winter classic stál za to

NHL si vyložila „hokej na jazere“ po svojom. Na Lake Tahoe zorganizovala zápas, avšak pre lokalitu musela zvoliť výstavbu ľadovej plochy vedľa jazera. S podujatím sa spájali aj problémy – najmä ten, že pri plusových teplotách a jasnom počasí bol ľad nekvalitný až nebezpečný.

To v Rusku podobné problémy nemajú. Jazero Bajkal je najhlbšie na svete a pozná ho snáď každý. Teploty sa tu v týchto dňoch pohybujú výlučne pod bodom mrazu, čo nahráva zimným radovánkam. Vjačeslavovi Fetisovovi nebolo treba nič pripomínať – na jeho podnet sa uskutočnila skutočne prírodná hokejová exhibícia.

Zamrznutý Bajkal lemovali mantinely urobené z ľadu. Dookola boli kamery a azda tisíce ľudí. Hrali starí páni, ženy i deti.

Hlavnou myšlienkou zápasu nazvaného ako „Last Game“ bolo poukázať na klimatickú krízu, ktorá sa dotýka celej planéty. Správy o miznúcom ľade a globálnom otepľovaní kolujú internetom deň čo deň. Fetisov má k problematike veľmi blízko – je ambasádorom Programu Spojených národov pre životné prostredie (patriaceho pod OSN). Podobných projektov sa zúčastňuje každý rok, zavítal aj do exotických krajín ako India.

Divákov okrem Fetisova lákalo aj to, že sa člen legendárnej sovietskej päťky predstavil na ľade so svojím bývalým parťákom – obrancom Alexejom Kasatonovom. Z bývalých hráčov NHL sa zúčastnil aj Andrej Kovalenko. Do duelu bol pozvaný aj ženský tím zo sibírskeho mesta Irkutsk, ležiaceho asi 70 kilometrov od jazera. Týmto spôsobom si Fetisov a spoluorganizátori chceli uctiť ženy pri príležitosti dnešného MDŽ.

Fetisovov mančaft, ktorého súčasťou bol aj Valerij Kamenskij, vyhral 8:6.

Zo zápasu vznikli takéto zábery. Pokochajte sa s nami pohľadom na ozajstný winter classic:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.