Vyrovnal Gretzkého či Bondru: Zibanejad zažil ďalší šesťbodový večer

Šesť bodov je už slušné číslo. Dvakrát v kariére niečo podobné dosiahnu len nadpriemerní hokejisti. Mika Zibanejad však zažil šesťbodový večer druhýkrát v sezóne. A hádajte čo… opäť rozobral Philadelphiu Flyers. Proti tým mu to jednoznačne ide.

Prvýkrát sa do nich pustil 17. marca. Rangers pod vedením farmárského kouča zdolali „letcov“ 9:0. Švéd s iránskymi koreňmi si z druhej tretiny urobil one-man show. Najprv asistoval pri troch góloch, potom strelil čistý hetrik.

Neskončil s čistými hetrikmi, neskončil s bodovými náložami. Za obeť si opäť vybral tím kapitána Claude Girouxa. Pri nočnom víťazstve 8:3 zaknihoval ďalšie tri góly a tri asistencie. A svojím počinom vyrovnal viacero historických zápisov.

Jedným z nich je napríklad šesťbodová noc proti tomu istému súperovi dvakrát v sezóne. Rovnaké predstavenie sa vo vyše storočnej histórii podarilo len dvom ďalším. Prvým bol Joe Malone ešte v sezóne 1919/20 proti Torontu St. Pats. Ďalším Doug Bentley v sezóne 1942/43 proti New Yorku Rangers.

Ak sa pozrieme na to, ktorí hráči zvládli rovnakému súperovi nasúkať minimálne päť bodov od sezóny 1944/45, Zibanejadovi robia spoločnosť veľké legendy. Naposledy to dokázal Jevgenij Malkin proti Winnipegu v sezóne 2011/12. Pred ním Wayne Gretzky (sedemkrát), Mario Lemieux (dvakrát) a Johnny Bucyk.

V jednej štatistike sa on jediný môže rovnať s Waynom Gretzkym – len im dvom sa v celých dejinách súťaže podarilo dvakrát streliť čistý hetrik a pribaliť k tomu aj tri asistencie. Švédsky forvard to dokázal za deväť dní.

V titulku bol spomenutý slovenský reprezentant, legendárny Peter Bondra. Robí Zibanejadovi spoločnosť v zaujímavej tabuľke. V histórii dokázali len traja hráči nastrieľať tomu istému súperovi čistý hetrik v dvoch po sebe idúcich vzájomných zápasoch v sezóne. Ako prvý „odomkol“ tento „achievement“ práve Bondra, v roku 1996 proti New Yorku Islanders. V roku 2008 sa k nemu pridal ďalší hokejista so slovenskými koreňmi, a to Thomas Vanek (dva čisté hetriky proti Tampe Bay Lightning). Dnes sa k hviezdnemu duu pridal Zibanejad.

V prebiehajúcom ročníku sme si zvykli, že tímy z jednej divízie hrajú medzi sebou veľké množstvo zápasov. Preto si ľudia viac začali všímať, komu sa proti akému súperovi darí. Vidíme to na príklade Tylera Toffoliho proti bývalému zamestnávateľovi, organizácii Vancouver Canucks.

V ôsmich zápasoch proti „kosatkám“ zaznamenal trinásť bodov. Na Zibanejada však stále stráca. „Letci“ z neho pravdepodobne majú nočné mory, veď v piatich vzájomných stretoch im Zibanejad nasúkal šesť gólov a pridal osem asistencií, čo činí celkových 14 bodov.

Žiaľ, forvard Rangers vykazuje kolísavú výkonnosť. Za zápasy proti iným je dosť kritizovaný, pretože v zvyšných 27 dueloch sa bodovo presadil iba 12-krát. Dovedna má v 32 dueloch tejto sezóny 26 (10+16) bodov. Pripomeňme však, že 12, teda 46% z nich, si pripísal v dvoch dueloch.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.