Virtanen za Heinena: Diskutujú Canucks a Ducks o trejde?

Žeby si Jake Virtanen už pomaly balil veci na sťahovanie smerom na juh západného pobrežia Severnej Ameriky? Jeho Vancouver Canucks sú naklonení diskusiám o jeho výmene. 24-ročný krídelník zažíva hororový vstup do sezóny.

Devätnásť stretnutí, jediný bod. Na útočníka, čo sa v poslednej sezóne prezentoval osemnástimi gólmi a rovnakým počtom asistencií, hororové čísla. Navyše si na trestnej odsedel už 26 minút. Jeho priemerný ice-time zaznamenal poriadny sklz.

S výkonmi mladého forvarda sa slovo „spokojnosť“ rozhodne nespája. V prvom rade treba podotknúť, že nemôžeme byť prekvapení, že jeho meno kraľuje špekuláciám o možnom trejde. Zdroje sa však v názoroch rôznia. Trebárs Thomas Drance z The Athletic píše, že výmena nateraz nehrozí.

Čo na to samotný hráč? Stalo sa už klišé, že v prípade takéhoto výkonnostného prepadu sa vždycky omieľajú slovné spojenia typu „zmena prostredia“. V lige sa podobné obchody dejú na pravidelnej báze, sú často spojené so zlými zmluvami (viď Lucic-Neal trejd).

Pri Virtanenovi si však generálny manažér Jim Benning asi povie „pŕŕ, pomalšie“. Mladík síce nie je hviezdou, ale má potenciál byť dôležitou zložkou akéhokoľvek mužstva. V ročníku 2019/20 mu patrilo miesto v prvej šestici najproduktívnejších útočníkov „kosatiek“. Pravda, nedarí sa mu už od play-off. Tam pohorel, zo 16 duelov si odniesol biedne tri body.

Výmena by nebola nelogická, ale zatiaľ sa nezdá byť úplne nutná – hoci je pravda, že od Nucks si mnohí fanúšikovia sľubovali viac. Benning si je vedomý, že Virtanen má svoju hodnotu, preto oňho nechce prísť za nižšiu cenu ako by bolo správne.

Partner na výmenu? Anaheim Ducks. Najdetailnejšie sa spomína meno Dantona Heinena. Aj o tom sa rozpráva ako o sklamaní, i keď je pravda, že oproti Virtanenovi má o dosť lepšie čísla. Tri góly, tri asistencie v šestnástich zápasoch. V Kalifornii však nie je natoľko zabývaný ako Virtanen vo Vancouveri.

Heinenove štatistiky klesajú dlhšie ako Virtanenove. 25-ročný Kanaďan si utvoril kariérne maximá v sezóne 2017/18. V drese Bostonu Bruins zaknihoval 47 (16+31) bodov v 77 stretnutiach. O rok sa zápasová nádielka nezmenila, ale bodov bolo už len 34. Vlani padol na hodnotu 26 bodov v 67 zápasoch. V ročníku 2020/21 má našliapnuté len na osemnásť.

Ako sa veci majú v skutočnosti?

O tom, že diskusie o výmene Virtanena za Heinena skutočne prebehli, niet pochýb. Prekážky však pravdepodobne budú natoľko veľké, že sa ho – alebo aspoň v takejto one-for-one podobe – nedočkáme. Problém je v kontraktoch, konkrétne v platoch.

Kým Virtanen poberá 2,55 mil. ročne, Heinen z platového stropu ukrajuje 2,8 mil. Hoci je rozdiel iba 250 tisíc – čo je v meradle NHL v podstate nič – pri tomto špecifickom trejde sú tieto peniaze hlavným zádrheľom. Po detailnejšom pohľade by teda šlo o komplikovanejšiu transakciu.

V článku už bolo napísané, že diskusie prebehli. Ale či prebiehajú stále sa potvrdiť ani vyvrátiť nedá. Špekulácie síce zostávajú, ale je veľmi možné, že jedna zo strán výmenu zavrhla. Preto je šanca, že sa jej v dohľadnej dobe dočkáme, pod hranicou päťdesiatich percent.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.