Týždeň v KHL: Platový strop, problémy armádnych klubov a magnitogorská revolúcia

Oh My Hockey|19. apr 2020 o 15:04

Najintenzívnejšie dianie v hokejovom svete práve prebieha v Kontinentálnej hokejovej lige. Novinky z východu však spravidla unikajú tým najsledovanejším médiám v Čechách a na Slovensku, preto sme skompletizovali niekoľko najdôležitejších informácií z diania v KHL za posledné dni.

Platový strop

Aj v Kontinentálnej hokejovej lige majú zavedené pravidlá o platovom strope. Doteraz však mal odlišnú podobu než ten, ktorý poznáme z NHL. Kluby síce mali nariadené rešpektovať platové limity, avšak za prekročenie im hrozili len finančné sankcie. Najväčšie kluby ako SKA, CSKA či Avangard, ktoré si pokuty mohli dovoliť, mali oproti tým menším výhodu. To sa ale od budúcej sezóny zmení a aj v KHL bude platiť „hard cap“ v podobe, ako ho poznáme z NHL. K tomuto rozhodnutiu sa schyľovalo už dlho, definitíva padla pred viac ako rokom, každý teda mal dostatok času na prípravu.

Svoju prestupovú politiku ešte vlani výrazne zmenil SKA Petrohrad, v tomto roku obmedzí svoje výdaje na platy aj CSKA Moskva. Treba však jedným dychom dodať, že najväčšie kluby si aj napriek „tvrdému“ platovému stropu časť výhody udržia. Do platového limitu sa totiž nezapočítavajú výkonnostné bonusy do výšky 20 percent hráčovej mzdy a ani bonusy za postup medzi najlepšiu štvorku. Pre voľných hráčov tak kluby ako SKA, CSKA, Avangard a ďalšie zostávajú naďalej oveľa atraktívnejšími, keďže s nimi majú najväčšiu šancu dokráčať v play-off ďaleko a tým si zarobiť slušné peniaze navyše. A spomínané veľkokluby si svoju pozíciu dobre uvedomujú, vďaka čomu môžu predkladať ponuky za menšie peniaze, čo predstavuje ďalšiu nezanedbateľnú výhodu.

V budúcej sezóne bude platový strop nastavený na sumu 900 miliónov rubľov (vyše 11 miliónov eur), platová podlaha (najnižšie povolené výdaje na platy hráčov) na 315 miliónov. Minimálne výdaje sú teda len vo výške necelých 40 percent povoleného maxima. Naproti tomu v NHL predstavuje platové minimum približne 74 percent (v sezóne 2019/20 bola platová podlaha nastavená na 60,2 milióna dolárov a platový strop na 81,5 milióna). Napriek tomu je zavedenie tvrdého platového stropu pre KHL jednoznačne krokom vpred, hoci vznikol ako dôsledok radu kompromisov.

Armádne kluby prejdú zmenami

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na súčasnú trhovú situáciu, ktorú môžeme označiť za najzaujímavejšiu v krátkej histórii súťaže. Do hry totiž vstúpilo obrovské množstvo faktorov. Okrem začínajúceho platového stropu aj problémy súvisiace s koronakrízou a pokles cien ropy. Ropa hrá v ruskej ekonomike prím a od nej sa odvíja finančný stav celej krajiny. V čase vrcholiacej ropnej vojny so Saudskou Arábiou a recesiou vyvolanou koronavírusom si musia vlastníci klubov každú ďalšiu investíciu dobre rozmyslieť.

To má prirodzene dosah aj na prestupový trh v KHL. Mladí hráči s nízkymi zmluvami sú ďaleko atraktívnejší, než etablované hviezdy. Vlani si zmenami prešiel Petrohrad, v tomto roku nasleduje CSKA. Moskovský klub prišiel o dve najväčšie hviezdy, Iľju SorokinaKirilla Kaprizova, vedenie však rozhodne nemieni plátať diery v zostave ďalšími miliónovými investíciami. Nikolaj Goldobin napríklad kývol na plat 50 miliónov rubľov ročne (približne 600 tisíc eur). Platové podmienky nových zmlúv Antona SlepyševaKonstantina Okulova síce nepoznáme, no dá sa predpokladať, že nebudú zarábať oveľa viac, než Goldobin.

Ďalšie zmeny v kádri CSKA sú zatiaľ len špekuláciami. Post brankárskej jednotky by mal zaujať doterajšia dvojka, Švéd Lars Johansson a na pozíciu dvojky sa očakáva upísanie Alexandra Šaryčenkova, ktorý vlani kryl chrbát Konstantinovi Barulinovi v Neftechimiku. Snahu obnoviť svoju kariéru sa v tíme pokúsi aj Andrej Loktionov, ten sa ale bude musieť výrazne uskromniť. CSKA má na lane aj dopingového hriešnika a v súčasnosti ešte stále hráča Vegas Golden Knights Valentina Zykova, ktorého príchod je vysoko pravdepodobný.

Na odchode sú naopak veterán Alexander Popov, druhý najproduktívnejší hráč poslednej sezóny Linden Vey (mal by sa upísať Kazani) a mladík Alexander Romanov, ktorý má namierené do NHL. So zámorskou profiligou za súčasnej situácie stále viac a viac koketujú Michail Naumenkov, Maxim Šalunov a prirodzene aj Michail Grigorenko. Ich zotrvanie v tíme je nateraz prudko otázne, hoci máme potvrdené, že prebiehajú horúčkovité rokovania. Nádejne vyzerá zotrvanie kľúčového beka Nikitu Nesterova, ktorý by sa mohol stať najlepšie plateným hráčom tímu. Skloňuje sa dlhodobá zmluva s platom okolo 100 miliónov rubľov za sezónu.

S veľmi podobnými starosťami sa musí vysporiadať aj armádny klub z mesta na Neve. V Petrohrade sa celý rad zmien uskutočnil už vlani, no žiaľ, neboli práve vydarené. Nail Jakupov pred rokom predĺžil kontrakt až do roku 2022 s platom 65 miliónov rubľov ročne, Iľja KablukovDmitrij Kagarlitskij na rovnakú dobu dokonca za 70 miliónov. Ich tohtoročné výkony však boli sklamaním a s touto gážou o nich na trhu určite nebude veľký záujem. Vedenie tak musí hľadať cesty, ako sa ich zbaviť a káder vhodne doplniť. Zdá sa, že vedenie počká do 30. apríla a potom trio Kablukov – Kagarlitskij – Jakupov vyplatí. V KHL pritom stačí hráčovi vyplatiť 25 percent zvyšku mzdy, čo by pre Petrohrad nemal byť problém.

SKA už opustil kľúčový útočník Alexander Barabanov, ktorý zamieril do NHL, čoskoro by sa k nemu mali pripojiť aj Arťom Zub, Alexej Melničuk a možno aj Anton Burdasov. Spečatený je už aj osud voľných hráčov Joriho LehteruAndreja Zubareva (obaja by mali zamieriť do Spartaku Moskva), Jarna KoskirantuMira Aaltonena. Do novej sezóny tak SKA vstúpi opäť so značne pozmeneným zložením.

Spomínajú sa však aj mená posíl. V rámci výmeny so Spartakom by do Petrohradu mohol prísť Alexander Chochlačev (výmenou za Alexandra Dergačova), tím by tiež mali posilniť Bogdan Jakimov a obranca Zachar Arzamancev. Existuje tiež možnosť, že by sa do tímu mohol vrátiť Nikolaj Prochorkin, dnes hráč LA Kings.

SKA vlani vyhlásilo začiatok novej éry. Vedenie odmieta investovať obrovské peniaze do veteránov (nik z tímu nepoberal a ani nebude poberať plat cez 100 miliónov rubľov) a sústredí sa na dravú a finančne výhodnú omladinu. Klub loví vo svojej mocnej akadémií, do ktorej „rekrutuje“ mladíkov z celého Ruska. Tomu dokonalo vyhovuje aj herný štýl kouča Alexeja Kudašova, pod ktorého vedením vyletela mladosť tímu do hviezdnych výšin. Najmä trio Marčenko Morozov Podkolzin urobilo pod novým trénerom ohromný pokrok. Pre SKA je len škoda, že Podkolzin má zmluvu už len na ďalšiu sezónu, z tohto tria sa časom mohla pokojne vyprofilovať nová petrohradská formácia (pôvodne v zložení Panarin – Šipačov – Dadonov, potom Gusev – Šipačov – Dadonov), ktorá kedysi naháňala hrôzu nielen v klubovom, ale aj reprezentačnom drese.

SKA patrí aj nádejný obranca Danila Galenjuk, brankár Jaroslav Askarov a vrabce na streche čvirikajú, že do Petrohradu príde aj ruský generačný talent, dnes stále len 15-ročný Matvej Mičkov, o ktorého má SKA záujem.

Znižovanie platov

Koronavírus a s ním súvisiace ekonomické dopady, ropná vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou a zavedenie platového stropu. To sú tri hlavné príčiny drastického znižovania platov naprieč celou KHL. Podľa údajov portálu Sport-Express bolo v lani v lige dvanásť hráčov s platom 100 miliónov rubľov a viac. V sezóne 2020/21 by vám na spočítanie hokejistov s takýmto platom mali vystačiť prsty jednej ruky.

Dvanásť najlepšie platených hráčovKHL v sezóne 2019/20 podľa Sport-Express:

  1. Sergej Mozjakin (Magnitogorsk) 180 miliónovrubľov
  2. Nigel Dawes (Jekaterinburg) 150 miliónov rubľov
  3. Danis Zaripov (Kazaň) 130 miliónov rubľov
  4. Viktor Antipin (Magnitogorsk) 125 miliónov rubľov
  5. Linus Omark (Ufa) 120 miliónov rubľov
  6. Maxim Šalunov (CSKA) 120 miliónov rubľov
  7. Vadim Šipačov (Dynamo Moskva) 120 miliónovrubľov
  8. Michail Grigorenko (CSKA) 110 miliónov rubľov
  9. Justin Azevedo (Kazaň) 105 miliónov rubľov
  10. Pavel Dacjuk (Jekaterinburg) 100 miliónov rubľov
  11. Bogdan Kiselevič (CSKA) 100 miliónov rubľov
  12. Jiří Sekáč (CSKA) 100 miliónov rubľov

Nižšie platy už akceptovalo kazanské duo Zaripov Azevedo, druhý menovaný súhlasil so znížením o 20 miliónov. Nové zmluvy si musia vyjednať aj čoskoro voľní agenti Šalunov Grigorenko. O kontraktoch hráčov Magnitogorska sa rozpovieme v nasledujúcich riadkoch. Sčítané a podčiarknuté, plat 100 miliónov a viac dostanú v budúcej sezóne len Šipačov, ďalej zrejme Dawes, Nesterov Vojnov, ktorí sú ale zatiaľ bez zmluvy. Plus možno ešte niektorí ďalší hráči CSKA. Je paradoxné, že kedysi mocné a bohaté SKA už viac ako rok nerazí trend podpisovania veľkých hviezd za veľké peniaze. Z dlhodobého hľadiska je to veľmi múdre rozhodnutie, veď štadión vypredajú aj mimoriadne talentovaní mladíci, ktorí SKA dokážu udržať v čele súťaže, keďže sa jedná o top prospekty klubov NHL.

Revolúcia v Magnitogorsku

Vysoké platy a biedne výsledky. Metallurg Magnitogorsk vlani len tesne prenikol do play-off a nakoniec veľmi rýchlo vypadol. Boss klubu Gennadij Velichin okamžite začal veľké upratovanie. V internom hodnotení obstál naozaj málokto. Ako prvý sa pobalil Andrej Loktionov. Tomu Metallurg v lete zaplatil naozaj štedro, len aby ho odhovoril od odchodu do NHL. Rodák z Voskerenska sa však medziročne prepadol zo 41 na 13(!) bodov. Ďalším na rade bol Viktor Antipin. Najlepšie platený obranca KHL síce mal zmluvu ešte na ďalší rok, nakoľko však nesúhlasil so znížením platu, radšej sa zbalil a angažmán si bude hľadať inde. Na druhú stranu, podľa viacerých zdrojov nie sú za jeho odchodom peniaze, ale zúfalá situácia v kabíne. Sám Antipin teraz (podobne ako Loktionov) bude hľadať najvhodnejšie prostredie na reštart kariéry, ktorá je v súčasnosti na zostupnej krivke. Hovorí sa, že má záujem o pôsobenie niekde v blízkosti Moskvy, za čím môže byť aj jeho rodinná situácia. Ďalšími odchádzajúcimi sú Vasilij Demčenko, Andrej Vereščagin, Roman Ljubimov, Eric O'Dell, Jevgenij Timkin a s najväčšou pravdepodobnosťou aj kanadský útočník Brandon Kozun.

Ťažko uveriteľné veci sa dejú aj okolo legendy KHL Sergeja Mozjakina. Vo veku 39 rokov to už v jeho podaní nie je celkom ono, v Magnitogorsku však vlani aj tak ostatných spoluhráčov herne prevýšil. 30. apríla bude bez zmluvy, tá predošlá mu garantovala astronomických 180 miliónov rubľov. Klub chce svojho kapitána udržať, trvá však na radikálnom znížení platu. Od klubu vraj Sergej nedostane viac ako 50 alebo 60 miliónov. Pochopiteľne sa tak hovorí o jeho odchode. Približne 70 miliónov už vraj ponúkla konkurenčná Ufa, ktorá má po odchode Linusa Omarka dostatok financií.

Predĺženie zmlúv si zatiaľ vyslúžili len mladíci Nikita Rožkov, Jurij Platonov a Čech Andrej Nestrašil. Ostatní sa museli uspokojiť s výrazne nižšími príjmami, ostrieľané opory Jegor JakovlevAndrej Kuľomin (obaja údajne vlani zarábali 95 miliónov rubľov) dokonca s polovičným znížením. Nejasná situácia je aj okolo obrancov Alexeja BereglazovaGrigorija Dronova, ktorí mal súhlasiť so znížením, ale nie tak výrazným, takže ich budúcnosť v klube je zatiaľ otázna.

Úplnou čerešničkou bolo prepustenie celého trénerského štábu na čele s Iľjom Vorobjevom, ktorý ešte takto pred rokom viedol ruskú reprezentáciu. Meno jeho nástupcu je zatiaľ nejasné.

A aby to nebolo len o odchodoch, znižovaní platov a kauzách, tak na záver dodáme, že „Magnitka“ má na lane aj niekoľko zaujímavých posíl. Po roku by sa domov zo zámoria mohli vrátiť gólman Arťom Zagidulin a útočník Andrej Čibisov. Klub má záujem aj o fínskeho veterána Harriho Pesonena a Taylora Becka.

Okrem toho sa hovorí aj o návrate dvoch odchovancov, ktorí v poslednom roku brázdili zámorské ľady. Vorobjev v rozhovore pre Sport-Express potvrdil, že klub kontaktoval prospekty Colorada Avalanche Vladislava Kameneva a Igora Švyreva. Prvý menovaný nemá vzhľadom na vývoj situácie v zámorí úplne jasno o svojej budúcnosti. Klubu odkázal, že o ich ponuke bude premýšľať. Talentovaný mladík bojuje v Colorade o každú minútu, v „novom“ Metallurgu Magnitogorsk by sa pokojne mohol stať prvým alebo druhým centrom. Čo sa týka Švyreva (posledné dve sezóny odohral v AHL), tak ten má zmluvu platnú aj ďalší rok.

Ďalšie správy a súhrnyz Kontinentálnej hokejovej ligy sa budeme snažiť prinášať aj naďalej.Veríme, že tým pomôžeme prekonať niektoré už dávno neplatné stereotypy, ktorétúto súťaž naďalej sprevádzajú.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»KHL»Týždeň v KHL: Platový strop, problémy armádnych klubov a magnitogorská revolúcia