Tréner: Ružička je sebavedomý, no je na seba aj tvrdý

Mnohí fanúšikovia na Slovensku lamentujú nad tým, že namiesto bezvýznamného zápasu v štvrtej formácii mohol prísť pomôcť reprezentácii na blížiace sa majstrovstvá sveta. O tom však rozhoduje klub, nie Ružička. Debut síce zažil v zápase o nič, no dostal možnosť pričuchnúť k NHL a dokázať, že jej tempu stačí.

Calgary Flames využili možnosť, že už nehrajú o play-off. Kouč Darryl Sutter vopred avizoval, že presne v týchto dueloch sa zameria na mladíkov z farmy. Doslova povedal, že chce vidieť, ako budú reagovať na rýchlosť a dynamiku hry v NHL.

Ružička bol už predtým istý čas zapísaný v taxi zostave, avšak miestenku v zápase mu to nevynieslo. Na začiatku ročníka bol dokonca najproduktívnejším hráčom AHL. Povolávať hráčov však bolo v sezóne 2020/21 ťažšie ako zvyčajne, a to pre opatrenia, tvrdé zvlášť v Kanade. Okrem toho absolvovali dlhé tripy, počas ktorých by museli v rámci povolania lietať hore-dole. Po tretie – vieme, že u Flames nemajú mladíci ako Ružička na ružiach ustlané.

22-ročný urastený center zažil zábavnú premiéru plnú gólov. Flames po druhej tretine viedli pohodlne 5:1, avšak do konca základnej časti sa Vancouveru podarilo vyrovnať na 5:5. O svojom víťazstve „plamene“ definitívne rozhodli v predĺžení.

Ružička nebodoval, no v zápise mal jednu plusku. V 13. minúte dostal svoj jediný trest za nedovolené bránenie. Pripísal si po jednej strele a jednom hite. Na ľade strávil 9 minút a 46 sekúnd, menej ako on zaznamenal z mužstva Flames iba Dominik Simon. Vyhral 60% vhadzovaní.

„Bol to skvelý pocit. Je výborné, že sme vyhrali. Prvý zápas je veľmi špeciálny, dúfam, že ma čaká ešte mnoho ďalších,“ zveril sa na pozápasovej tlačovke. „Myslím si, že som bol na tento moment dobre pripravený. Snažil som sa hrať svoju hru a odraziť sa od toho.“


Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png

Stretnutie sa hralo v pre Slovákov skorom čase – o pol piatej ráno. Pred zápasom sa Ružičku pýtali novinári na to, ako to vnímajú doma.

„Prial by som si, aby moji rodičia boli tu a mohli to sledovať naživo, ale myslím si, že si to zapnú v televízii,“ povedal. „Viem, že ak dôjde na môj debut, budú veľmi hrdí na mňa a na všetko, čo som dosiahol.“

Ružičku v zámorí charakterizujú ako dobre stavaného forvarda so štipľavou strelou. Aby nie, veď ovládol streleckú štatistiku na farme, ako jediný sa dostal na dvojcifernú sumu. Pred týždňom oslávil 22. narodeniny, od Flames dostal neskorý darček v podobe premiéry na ľadoch NHL.

Výhodu môže mať vtedy, ak bude Darryl Sutter naďalej koučovať Calgary. Jeho štýl doslova vyznáva veľkých hráčov v strede ľadu. Ružička túto definíciu úplne spĺňa.

„Adam je sebavedomý, no je na seba aj tvrdý,“ hovorí o ňom tréner z farmy, Cail MacLean, podľa Calgary Sun. „Verí, že toho veľa dokáže, no zároveň je na seba kritický a v každom zápase na seba kladie vysoké nároky. Myslím si, že bude veľmi šťastný, keď si to celé uvedomí a povie si, že si obliekol dres NHL a že je na správnej ceste. Viem, že chcel v druhej časti sezóny v našom tíme byť lepší, ale verím, že toto mu vlialo optimizmus a novú motiváciu. Sme naňho skutočne hrdí. Dostal šancu zažiť na vlastnej koži, o čom je NHL, naučí ho to veľa. Pochopí, ako musí na sebe makať.“

Prežil debut so všetkým, čo k tomu patrí. Najprv absolvoval sólo kolečko okolo ľadovej plochy, potom odpovedal na početné otázky novinárov. A doma ho iste povzbudzovali rodičia, ktorým dennodenne hlási, čo je nové.

Predvčerom bola táto „novinka“ o to krajšia. Takmer štyri roky po drafte debutoval ich syn v NHL.

Ďalší duel čaká Flames dnes večer o 22:00.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.