TRADE DEADLINE SPECIÁL: Kdo, kam a za kolik?

Po vzoru TSN přichází i blog Oh My Hockey se svým „Trade Bait Listem“! Spolu s ním i speciální článek o nadcházející uzávěrce přestupů, která je naplánovaná pondělí 12. dubna. Koho můžeme čekat s kufry v rukách a na cestě do nových měst? Které týmy chystají výprodej a naopak které budou posilovat? Odpovědi naleznete v článku.


Prodávající

Columbus Blue Jackets

Letos to na upset v play-off nevypadá. Columbus se nachází za hranou postupu do vyřazovacích bojů a při současné formě, kdy vyhráli pouhé dva duely z posledních deseti, to na žádný zvrat nevypadá. Koho mohou nabídnout?

V první řadě bude velmi zajímavé sledovat, zdali nabídnou některého ze svých mladších hráčů, na kterém mohou stavět i do budoucna. Na mysli mám Maxe Domiho, Olivera Bjorkstranda či Vladislava Gavrikova. Položky jako Laine, Texier či Werenski v klubu jistě zůstanou.

Jednou nohou pryč z Ohia je kapitán Nick Foligno. Ve své smlouvě má klauzuli o nevyměnitelnosti do deseti týmů, ta může hrát roli, pokud hráč napsal do podmínek tým, který se o něj bude zajímat. Rozhodně ji ale také může ještě upravit, aby jednání proběhla bez problémů. V mém seznamu největších lákadel uzavírá první pětku.

Kromě obránce Michaela Del Zotta, který se nachází ve spodku listu, je k vidění ještě jedno velmi zajímavé jméno z řad Modrokabátníků. Je jím brankář Joonas Korpisalo. Dle mého uvážení by měli Blue Jackets zvážit odchod jednoho ze svých brankářů. Kromě Korpisala s Merzlikinsem se v organizaci nachází ještě další Lotyš Matiss Kivlenieks, ale především Daniil Tarasov, který chytá ve velké formě. A Columbus skutečně Korpisala na trhu nabídl, poté ale změnil názor a přesměroval se na svého druhého gólmana – Elvise Merzlikinse. Na něj je nyní uvalena majoritní pozornost, ale nedivme se, pokud z Columbusu odejde gólman, co se nebude jmenovat Elvis Merzlikins.

Ottawa Senators

Jasně, kdyby Ryan Dzingel nebyl na seznamu nabízených, nebyla by to ta správná uzávěrka přestupů. Letos už se ale stěhoval, navíc nyní o něj zájem údajně není. Proto jsem ho do listu zařadil spíše z povinnosti. Spolu s ním také ruského centra s obrovským množstvím zkušeností Artěma Anisimova.

A do třetice všeho dobrého, spíše nejlepšího. Na konci druhé desítky sedí Mike Reilly. Překvapení? Možná se tak může zdát, Reilly je ale letos spolu s Chabotem nejlepším bekem Ottawy, analyticky ho dokonce převyšuje. V těchto statistikách se prakticky rovná Brettu Pescemu z Caroliny, a to je obránce, který může změnit chod zápasu z minuty na minutu. Jeho cena navíc nemusí být vysoká a generální manažer, který ho získá, může být na odvedenou práci pyšný.

Zdroj obrázku: JFreshHockey

St. Louis Blues

Zdánlivě může být nejzajímavějším jménem na odchodu Jaden Schwartz, ovšem podle aktuálních informací vedení organizace pracuje s osmadvacetiletým útočníkem na prodloužení smlouvy. Proto směřujme jinam. Ne zrovna nejlepší výkony podává duo Tyler Bozak – Mike Hoffman. Bozak se trápí, Hoffmanovi absolutně nesedí role, do které ho kouč Berube nasadil. Ta je podobná jako ta Skinnerova v Buffalu. Skinner ji ale vcelku zvládá, defenzivně hraje zodpovědně a na rozdíl od Hoffmana nehoří.

Narazil jsem na komentář fanouška Floridy, cituji: „Panthers se ačalo dařit po odchodu Hoffmana. St. Louis vyhrálo Stanley Cup, bylo nepříjemné i poté, no a pak přišel Hoffman a jsou z nich sellers.“ Něco na tom možná bude. Nejsem si jist, zda Hoffman patří mezi ony hráče, za které bez váhání vyhodíte první kolo draftu. Tampa loni ukázala, že pokud jste přesvědčeni, že daný jednotlivec je přesně ten, co vám schází od úspěchu, měli byste za něj obětovat nejvyšší cenu. Bude to pro někoho Hoffman? Edmonton?

Krom těchto dvou útočníků nabízí Bluesmani i Vince Dunna. S ním nejsou v klubu spokojení, mnozí ho nemají v lásce a chtějí, aby si ho vzal Seattle. V tom případě by odešel zadarmo, proto ho nyní zkouší nabídnout na přestupovém trhu. Ostatní organizace by ale měly alespoň zatelefonovat a nechat se informovat o představách Blues o protihodnotě. Stojí za to.

Zdroj obrázku: Eclipse Baseball

Vancouver Canucks, Detroit Red Wings, New Jersey Devils

Co mají tyto týmy společné? Ani jeden z nich pravděpodobně nepostoupí do play-off, všechny se chystají uvolnit někoho ze svých řad a všichni mají vícero zajímavých obránců, kteří mohou zahýbat kartami.

Vancouver jde na trh s „nejhorší“ sadou. Jordie Benn ani Travis Hamonic nepatří mezi špičku NHL, nicméně svoje si odehrají a dokážou spolehlivě zaujmout místo ve třetím páru s možností posunu vzhůru sestavou v případě zranění.

Detroit se letos nějakým způsobem relativně drží defenzivně, má jedny z nejlepších shutdown beků v lize a hned tři z nich jsou k dispozici. Jejich cena rozhodně vysoká nebude a pokud některým týmům utečou největší ryby, mohou najít alespoň částečné uspokojení u Red Wings.

Nejlepšího obránce z těchto tří týmů, který může změnit během víkendu a pondělí působiště, je Rus Dmitrij Kulikov. Ten se po ne příliš zdařené štaci ve Winnipegu uskromnil a za čtvrtinovou sumu podepsal roční kontrakt v New Jersey. U Devils je suverénně nejlepším defenzivním obráncem, v páru se Subbanem relativně funguje i ofenzivně. Mohl by se vrátit zpět do Jets, ale takovou predikce si neodvážím vyslovit.

Zdroj obrázku: JFreshHockey

Columbus není jediný, kdo nabízí gólmana

Korpisalo s Merzlikinsem nejsou žádným ojedinělým případem gólmanů na trhu, najdeme na něm spoustu dalších jmen. Největší kvalitu ze všech má Linus Ullmark. Švédský brankář ve službách Buffala předvádí velmi slušné výkony, které ho dostaly na mém seznamu zboží až na druhé místo. Má velmi levnou smlouvu, po sezóně mu navíc končí. Jako rental do play-off ideální. Jediným problémem bude cena, ale kdo chce kvalitu, musí zaplatit.

Až nechápavě dobrá čísla má v Detroitu Jonathan Bernier. I on má platný kontrakt pouze do konce sezóny, a právě on by měl být tím nejideálnějším průsečíkem ceny a kvality. Stěhovat se může také David Rittich z Calgary a James Reimer, který je jedním ze tří gólmanů Caroliny, co se objevuje v potenciálních výměnách napříč ligou. Vybírám Reimera kvůli vysokému věku oproti Nedeljkovicovi a formě, kterou má uzdravený Mrázek větší.

Nakupující

Florida Panthers

Před pár hodinami si Florida odstranila kus závaží na plicích v podobě Bretta Connollyho, kterého poslala do Chicaga v rámci většího trejdu. Jeho detaily si můžete přečíst ZDE. Nyní se jí pod platovým stropem dýchá o něco lépe a tento prostor bude chtít využít. Strategie před uzávěrkou značně ovlivní zranění Aarona Ekblada, který svými výkony konkuroval nejlepším obráncům v lize. Bohužel bude chybět opravdu dlouho, naskočit by mohl až do pozdějších kol play-off. Alespoň částečná náhrada a odlehčení břemena Mackenziemu Weegarovi je rozhodně vítáno.

Pár spekulací také mluví o Chrisu Driedgerovi jako o jasném kandidátovi na odchod ze slunečného kraje. Pokud Florida nedostane nabídku, kterou jednoduše nelze odmítnout, rozhodně se stěhovat nebude. Nevím, co by muselo manažerovi Billu Zitovi mihnout přes hlavu, aby jednu z nejlepších dvojek v lize pustil pryč.

Toronto Maple Leafs

Je tohle rok Toronta? Díky změně divizí mají Maple Leafs o něco větší šanci dojít v play-off dál. Jenže aby vyhráli Stanley Cup, budou stejně muset porazit ty nejlepší. Palmieri unikl Dubasovi doslova před očima, obrátili proto na Taylora Halla. Dle informací mého kolegy Samuela Tirpáka pracuje generální manažer Toronta na výměně mezi třemi týmy. Páteří tohoto trejdu by měl být právě Hall.

V nejnovějším vydání Sajmonov Notes zveřejnil šéfredaktor Šimon Čop tuto verzi.

No pracuje, spíše pracoval. Podle posledních zpráv z Toronta Hall už není hlavním cílem klubu, zřejmě odmítl zaplatit vysokou cenu za Halla. Jenže žádný jiný útočník již na trade-blocku nemá takové jméno. Uvidíme, jak to celé nakonec skončí, mluví se o Alexu Iafallovi z LA.

V několika spekulacích spojených s plány Toronta na uzávěrce přestupů se objevil také Švéd Rickard Rakell. I jeho najdete v seznamu níže. Na cestě pryč z Toronta by naopak mohl být Alexander Kerfoot nebo Pierre Engvall.

Boston Bruins

Rakell a Kerfoot nejsou jedinými mladými hráči, co jsou údajně na prodej. Dalším je i Jake DeBrusk z Bostonu. Bruins chtějí přivést zkušeného obránce a pokud jediná cesta, jak nějakého získat, bude muset znamenat odchod DeBruska, Don Sweeney je připraven ho pustit.

Boston také shání křídelníka do druhé útočné řady, snad už jako každý rok. Spektrum poptávky Medvědů je letos tedy skutečně široké, proto můžeme očekávat doslova všechno.

Winnipeg Jets

Obrana Jets se v průběhu sezóny zlepšovala, pořád ale není na úrovni hlavního favorita na zisk Stanley Cupu. Proto je velmi pravděpodobné, že GM Kevin Cheveldayoff přivede do týmu nějakého beka. Jak už to tak u Winnipegu bývá, ti nejlepší hráči na prodej končí jinde. Neočekávám, že by to letos mělo dopadnout nějak jinak.

David Savard dle mého skončí v Tampě, Kulikov třeba v Bostonu. Jets se údajně zajímají o trio Josh Manson, Nikita Zadorov, Jamie Oleksiak. Je takřka jedno, jestli do Winnipegu přijde pravák, nebo levák. Oba si najdou uplatnění. Manson vedle Morrisseyho v prvním páru ale vypadá velmi chutně. Ovšem 1. kolo draftu a nejlepšího prospekta Winnipeg nedá. Pokud by měla být protihodnota 1. kolo draftu a nějaký mladý obránce z farmy, budiž.

Colorado Avalanche

Když někdo řekne, že je Colorado největší favorit na zisk poháru, nikdo nemůže čistě nesouhlasit. Může pouze jmenovat další spolukandidáty jako například Tampu, Vegas nebo Carolinu. Avalanche mají prostě všechno, kromě dvou postů.

Tím prvním je bezpochyby pozice brankářské dvojky. Aktuálně ji okupuje Jonas Johansson a Joe Sakic již prohlásil, že se bude snažit přivést ještě dalšího brankáře. Často se mluví o Ullmarkovi, jeho příchod by hodně připomněl strategii Vegas, které se vydalo do play-off cestou dvou jedniček Fleuryho a Lehnera. I další již zmínění ale dávají smysl.

Druhou mezírkou by mohlo být místo ve třetím obranném páru. Jacob Macdonald hraje opravdu skvěle a svoji pozici má do play-off prakticky jistou. Bowen Byram a Erik Johnson jsou ale zranění a Kyle Burroughs je rozhodně hráčem, který může být nahrazen lepším. Laviny půjdou po tvrdém a fyzicky zdatném obránci.

Koho v seznamu nenajdete?

Sam Reinhart (Buffalo Sabres) – Buffalo je připraveno prodat některé své položky. Mluví se samozřejmě o Hallovi, také o obráncích Montourovi s Millerem. Někde se také objevil i Sam Reinhart, ale já si myslím, a doufám, že mladý útočník z Buffala neodejde. Je jednou z mála světlých stránek týmu, a navíc je mu stále pouze 25 a může být platný i do budoucna. Jediným problémem by mohla být budoucí smlouva. Ta aktuální mu totiž po této sezóně vyprší a pokud vedení Sabres už teď ví, že bude mít problém ho udržet, poté rozumím, že ho nabídnou ostatním týmům.

Sam Bennett (Calgary Flames) – Další Sam, tentokrát trochu složitější případ. Bennett byl v Calgary nespokojený, řekl si o trejd. Místo toho se stěhoval trenér Geoff Ward a přišel Darryl Sutter. A prý je spokojený, přestože se občas objeví až ve čtvrté formaci. Působí to tedy tak, že se mezi oběma vytvořilo jakési přátelství, které chtějí udržet. Jestli je to jen hra, hrají ji dokonale.

PořadíJménoPoziceTýmVěkCap HitSmlouva
1.David SavardPOCBJ304,25MUFA
2.Linus UllmarkGBUF272,6MUFA
3.Taylor HallLKBUF298MUFA
4.Dmitrij KulikovLONJD301,15MUFA
5.Nick FolignoLKCBJ335,5MUFA
6.Vince DunnLOSTL241,875MRFA
7.Joonas KorpisaloGCBJ262,8M1 rok
8.Tyler BozakCSTL355MUFA
9.Jonathan BernierGDET323MUFA
10.Sami VatanenPONJD292MUFA
11.Mike HoffmanLKSTL314MUFA
12.Alex IafalloLKLAK272,425MUFA
13.Rickard RakellPKANA273,79M1 rok
14.James ReimerGCAR333,4MUFA
15.Josh MansonPOANA294,1M1 rok
16.Ryan MurrayLONJD274,6MUFA
17.Sam GagnerCDET31850kUFA
18.Jake DeBruskLKBOS243,675MRFA
19.Mike ReillyLOOTT271,5MUFA
20.Alexander KerfootCTOR263,5M2 roky
21.Brandon MontourPOBUF263,85MUFA
22.Nikita ZadorovLOCHI253,2MRFA
23.Alex GoligoskiLOARI355,48MUFA
24.Jamie OleksiakLODAL282,14MUFA
25.David RittichGCGY282,75MUFA
26.Derek RyanCCGY343,13MUFA
27.Josh LeivoPKCGY27875kUFA
28.Scott LaughtonCPHI262,3MUFA
29.Jon MerrillLODET29925kUFA
30.Nikita NestěrovLOCGY28700kUFA
31.Luke GlendeningCDET311,8MUFA
32.Colin MillerROBUF283,88M1 rok
33.Derick BrassardCARI331MUFA
34.Andrej SekeraLODAL341,5M1 rok
35.Patrick NemethPODET293MUFA
36.Artturi LehkonenLKMTL252,4MRFA
37.Marc StaalLODET345,7MUFA
38.Valtteri FilppulaCDET373MUFA
39.Travis HamonicPOVAN301,25MUFA
40.Jordie BennLOVAN332MUFA
41.Jani HakanpääPOANA29750kUFA
42.Carl SöderbergCCHI351MUFA
43.Artěm AnisimovCOTT324,55MUFA
44.Darren HelmCDET343,85MUFA
45.Jason DemersLOARI323,938MUFA
46.Ryan DzingelLKOTT283,375MUFA
47.Jonathan QuickGLAK355,8M2 roky
48.Michael Del ZottoLOCBJ30700kUFA
49.Patrick MarleauLKSJS41700kUFA
50.Shayne GostisbehereLOPHI274,5M2 roky

KOHO ZE SEZNAMU VYMĚNILI:

1. David Savard

3. Taylor Hall

4. Dmitrij Kulikov

5. Nick Foligno

19. Mike Reilly

21. Brandon Montour

25. David Rittich

29. Jon Merrill

35. Patrick Nemeth

40. Jordie Benn