Súboj Haláka s Priceom ešte dodal na atraktivite finále Svetového pohára 2016

Oh My Hockey|23. máj 2020 o 16:47

Veľa z nás si to dobre pamätá. Kanada bola najvážnejším favoritom na víťazstvo, ale čakalo sa, že si zahrá so Švédmi, Rusmi či Amerikou. Nie, nestalo sa tak. Na druhom konci stál podceňovaný tím.

Cesta európskeho výberu na Svetovom pohári 2016, ktorý tvorili hráči zo Slovenska, Švajčiarska, Nemecka, Nórska, Dánska, Rakúska, Francúzska a Slovinska, bola inšpiratívna. Napriek tomu, že ich každý odpisoval, postúpili zo skupiny, v semifinále zdolali Švédov a vo finálovom dvojzápase narazili na Kanadu.

Hrdinom Európy bol Slovák. Jaroslav Halák, vtedy 31-ročný gólman, predvádzal húževnaté a sebaisté výkony. 94,7% - to bola úspešnosť, s ktorou vstupoval do finálového dvojzápasu. Keď sa pozrel vpred zo svojej brány, uvidel známu postavu. Carey Price, ktorý kedysi zo striedačky pozoroval, ako Slovák v bráne poráža Crosbyho i Ovečkina v play-off 2010.

"Sotva mesiac potom, čo Halákove heroické výkony na jar roku 2010 inšpirovali fanúšikov Canadiens, aby jeho meno písali na značku STOP, bol vymenený a Price sa stal montrealským brankárom číslo jeden. Bola to situácia, ktorá vyvolala mnoho debát - nie iba medzi fanúšikmi Canadiens, ale v rámci celého hokejového sveta. A keď si uvedomíte, že proti sebe títo dvaja brankári nestáli v žiadnom takto dôležitom zápase počas šiestich rokov, príležitosť vidieť ich hrať o všetko v sérii na dva víťazné duely tomu dodala špeciálnu príchuť," píše Eric Engels z televízie Sportsnet.

Zápasy napokon boli tesné. "Niet pochýb o tom, že bol Price pod väčším tlakom, keďže nikto nečakal, že Halák a Európania porazia tento skvelý kanadský tím," pokračuje Engels. "On to zvládol, chytil 32 z 33 striel, ktoré naňho leteli v každom zápase. A to najlepšie si nechal nakoniec - urobil niekoľko nádherných zákrokov, ktoré viedli až k víťaznému gólu Brada Marchanda 44 sekúnd pred koncom tretej tretiny druhého zápasu."

Posledné dve stretnutia na turnaji boli súbojom niekdajších spoluhráčov a najlepších brankárov toho turnaja. Price ho napokon skončil s 95,7-percentnou úspešnosťou zásahov a priemerom 1,4 inkasovaného gólu na zápas. Bral zlato. Halák kryl 94,1% striel, pričom priemerne púšťal 2,15 gólu na zápas.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Súboj Haláka s Priceom ešte dodal na atraktivite finále Svetového pohára 2016