Štvorbodový Ovečkin vnikol do prvej päťky najlepších strelcov histórie

Nočný zápasový program NHL priniesol kvinteto zápasov, v akcii boli aj Slováci a Česi. Udalosťou noci bolo osamostatnenie sa Alexandra Ovečkina na piatom mieste v počte gólov v histórii NHL.

Toronto Maple Leafs 2:1 Montreal Canadiens

Už prípravné duely ukázali, že Toronto je vo väčšej fazóne ako jeho odveký rival z Montrealu. Predpovede sa potvrdili v ich otváracom stretnutí.

Do zápasu lepšie vstúpili hostia z Montrealu. Otvárajúci gól stretnutia prišiel len asi pol minúty potom, čo sa ubránili oslabeniu, trafil sa Jonathan Drouin. Na nedisciplinovanosť doplatili Habs až po druhýkrát, vylúčenie Romanova potrestal na samom konci presilovky Pierre Engvall.

Druhá tretina nepriniesla žiadne góly. Posledný a rozdielový vsietil v 42. minúte zápasu William Nylander. Leafs si do konca stretnutia zahrali niekoľko oslabení, dokonca i jedno dvojnásobné, ale súper to nedokázal využiť.

TORONTO MAPLE LEAFS 2:1 MONTREAL CANADIENS (1:1, 0:0, 1:0)
11. Engvall (Bunting, Sandin), 42. Nylander (Rielly, Marner) – 8. Drouin (Anderson, Kulak)
Brankári: Campbell 30/31 – Allen 28/30

Washington Capitals 5:1 New York Rangers

Zápas sľubujúci emócie. Proti sebe sa v prvý raz v sezóne postavili rivali z Washingtonu a Manhattanu, New York Rangers však silnejší ako vlani.

Prvé trestné minúty za hrubosť sa rozdávali už v druhej minúte stretnutia, aktérmi potýčky boli Sammy Blais a Trevor van Riemsdyk. V 5. minúte strelil otvárací gól TJ Oshie. Nasledoval ho Nick Jensen, no jeho gól nebol uznaný. Do šatne šli Caps s jednogólovým vedením.

Na druhý gól bolo treba počkať si až do 33. minúty. Dve minúty pre Lafreniérea potrestal Justin Schultz. Toho o pol minúty nasledoval Hendrix Lapierre, ktorý strelil prvý gól v premiérovom zápase v NHL.

„Pred zápasom som mu povedal, nech proste strieľa. Je to talentovaný chalan, je radosť naňho pozerať. Verím, že bude úspešný,“ povedal o ňom legendárny Alexander Ovečkin.

Ten v tretej tretine pridal ďalšie dva zárezy. Otvoril ju presilovkovým gólom, v 53. minúte pridal posledný zásah duelu v oslabení. Jediný gól Rangers strelil Chris Kreider.

Zápas znamenal Ovečkinovo osamotenie sa na piatej priečke medzi najlepšími strelcami histórie. Prvým gólom vyrovnal Marcela Dionnea, druhým – 732. v kariére – ho pokoril. Na vyrovnanie štvrtého Bretta Hulla mu zostáva streliť deväť gólov.

Martin Fehérváry odohral 17 minút a 55 sekúnd, pripísal si jeden hit.

WASHINGTON CAPITALS 5:1 NEW YORK RANGERS (1:0, 2:0, 2:1)
5. Oshie (Ovečkin, Kuznecov), 33. Schultz (Kuznecov, Ovečkin), 34. Lapierre (Oshie, Sheary)m 43. Ovečkin (Mantha, Carlson), Ovečkin (Kuznecov, van Riemsdyk) – 50. Kreider (Strome, Fox)
Brankári: Vaněček 23/24 – Georgijev 22/27

Anaheim Ducks 4:1 Winnipeg Jets

Streliť prvý gól v prvom zápase kariéry sa dnes podarilo hneď dvom mladíkom. Mason McTavish sa stal dokonca prvým hráčom z draftu 2021, ktorý si v NHL pripísal gól.

Ten rozjasal tribúny v Anaheime v 14. minúte, zvyšoval na 2:0. Nadviazal na Kevina Shattenkirka, prvého strelca duelu zo 7. minúty.

Jets pri nepriaznivom vývoji nechceli zložiť zbrane. V 24. minúte zdramatizoval stretnutie Kyle Connor. Druhá tretina bola rozkúskovaná vylúčeniami, využité skončilo iba jedno. Dvojgólový náskok „káčerom“ prinavrátil v 34. minúte Adam Henrique.

Vybojovať si definitívnu poistku ponúkli „stíhačky“ súperovi svojou nedisciplinovanosťou. Siedma minúta tretej tretiny znamenala ďalší gól v ich sieti, vylúčenie Wheelera potrestal Rakell posledným gólom duelu. Ducks zvíťazili napriek vysokej streleckej prevahe hostí.

ANAHEIM DUCKS 4:1 WINNIPEG JETS (2:0, 1:1, 1:0)
7. Shattenkirk (Silfverberg, Lundestrom), 14. McTavish (Lundestrom, Silfverberg), 34. Henrique (Fowler, McTavish), 47. Rakell (Drysdale, Getzlaf) – 24. Connor (Wheeler, Stastny)
Brankári: Gibson 33/34 – Hellebuyck 18/22

Colorado Avalanche 4:2 Chicago Blackhawks

Aj bez Nathana MacKinnona boli domáci Avalanche v otváracom zápase sezóny proti Chicagu favoritmi. Potvrdzovali to od úvodného buly.

Územnú prevahu „lavíny“ dokázal ako prvý využiť čerstvo podpísaný Jack Johnson v 5. minúte. Minútu nato ho nasledoval kapitán Gabriel Landeskog a na pohodlných 3:0 zvyšoval v 10. minúte Bowen Byram. Blackhawks sa pokúšali čím skôr so zápasom niečo urobiť. Misky váh mierne vyrovnal v 17. minúte Dominik Kubalík pri využitej presilovke.

Kým prvé dejstvo strelecky ovládli Avalanche, druhé sa nieslo v znamení ofenzívy Chicaga. Tím okolo Patricka Kanea sa snažil hlavne strieľať, no Kuemper bol pozorný. Jediný gól tretiny padol na opačnej strane, v 37. minúte sa presadil Nazem Kadri.

Trojgólové vedenie si Avs postrážili až do 56. minúty. Iskričku nádeje hosťom dodal Connor Murphy, no na viac sa „čierni jastrabi“ už nezmohli.

COLORADO AVALANCHE 4:2 CHICAGO BLACKHAWKS (3:1, 1:0, 0:1)
5. J. Johnson (Compher), 6. Landeskog (Kadri, E. Johnson), 10. Byram (Landeskog), 37. Kadri (Byram, Rantanen) – 17. Kubalík (Mitchell, Kurashev)
Brankári: Kuemper 31/33 – Fleury 32/36

Edmonton Oilers 3:2sn Vancouver Canucks

Kto čakal ofenzívne nabitý duel, prišiel si na svoje. Gólom síce bránili výborní brankári, ale ani jeden z nich sa nemohol sťažovať na málo roboty.

O niečo viac jej v prvej dvadsaťminútovke mal Thatcher Demko a Canucks na to doplatili. Prvý presný zásah „olejárov“ v sezóne zaknihoval Jesse Puljujärvi, bodový účet si otvoril Connor McDavid.

Druhá tretina bola nervóznejšia, šarvátky vyústili až do bitky Scevioura a Myersa. Možnosť zahrať si v početnej výhode dostali obidve mužstvá, ale zúžitkovať to dokázali iba hráči Edmontonu, konkrétne Zach Hyman v 38. minúte.

„Kosatkám“ sa napriek vynikajúco chytajúcemu Smithovi podarilo zdramatizovať duel v 53. minúte. Svoj debut v ich drese si okorenil Ekman-Larsson. Canucks tento zásah nakopol a v 58. minúte to vyrovnávajúcim gólom potvrdil hviezdny mladík Quinn Hughes.

V predĺžení gól nepadol, na rad prišli nájazdy. V nich sa v prvých troch sériách netrafil nik, až vo štvrtej sérii odkliali brankárov Ryan Nugent-Hopkins a Bo Horvat. Rozhodujúci gól ponúkol Kyle Turris, v poslednom nájazde zoči-voči Smithovi zlyhal Pearson.

EDMONTON OILERS 3:2sn VANCOUVER CANUCKS (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 1:0)
17. Puljujärvi (Nurse, McDavid), 38. Hyman (Draisaitl, McDavid) – 53. Ekman-Larsson (Hoglander, Garland), 58. Hughes (Hoglander, Miller)
Brankári: Smith 36/38 – Demko 32/34