St. júl 8th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

ST: Talent sa kúpiť nedá, niečo iné možno áno…

4 min read

Pán tréner Ernest Bokroš a jeho rozhodnutie vyradiť z kádra nášho najtalentovanejšieho hráča a nádej na najvyššie umiestnenie vo vstupnom drafte NHL v Júni od draftu Marka Daňa z 27. miesta Columbusom Blue Jackets v roku 2013 rozprúdilo vášne mnohých fanúšikov a veľmi zaslúžene. Budem možno trochu tvrdý, ale budem úprimný, čo je pri príspevkoch tohto charakteru dôležité.

Toto rozhodnutie bolo maximálne stupídne. Pán Bokroš to odôvodnil tým, že Čajkovič má čas a môže nastúpiť ešte na dvoch ďalších šampionátoch a že nie je miesto v prvých dvoch útokoch. Teda v preklade, pán tréner chcel dať príležitosť svojim chlapcom z projektu Orange 20 pred veľkým talentom. Čo je neprofesionálne. Neuberám kvalitu ani jednému z hráčov, sú to šikovní mladí chlapci s dobrou budúcnosťou. Ide o najlepšiu generáciu za dlhé roky, no Maxim Čajkovič tam mal jednoznačne byť!

Prečo? Ide o jeden z najväčších talentov aké nám za dlhé roky na Slovensku vyrástli, má na to byť v Top-20 draftu 2019 a v jeho úvodnej sezóne v QMJHL exceluje napriek tomu, že hrá za jeden z najhorších tímov CHL. Pozbieral 20 bodov za 8 gólov a 12 asistencií v 28 zápasoch, čo je na nováčika tej súťaže skvelé. Áno má len 17 rokov ale talentom a hrou prevyšuje mnohých z ročníku 99. Mal tam jednoducho byť. Jeho hra bola skvelá a miesto pre neho malo byť v prvom útoku a nie lamentovať či by v prvých dvoch útokoch vôbec mal byť. Chceme čo najlepší tím predsa… hráči z dvadsiatky by v pohode splnili úlohy v nižších formáciach, nakoľko sú šikovní a bojovní, veď majú skúsenosti z hrania proti profesionálom!

Môžem to opísať aj tak, že týmto rozhodnutím sa pán Bokroš postaral o to, že Max vypadne z prvého kola draftu, nie preto, že sa herne zhoršil, no preto, že iné talenty šancu na týchto MS dostali. Mal tú najlepšiu príležitosť sa ukázať v mekke hokeja pred draftom do NHL a mohol tú príležitosť mať poľahky v prvom útoku. Vysvetlím… keby som trénerom ja, tak postavím prvý útok typologicky taký, ktorý ma aj kvalitu ale aj sa proti nemu tažko hraje, Čajkovič je veľmi šikovný v defenzívnej činnosti, zodpovedný mimo puku a vie si pokryť hráča, čo je pre krídlo útoku dôležité. Ako centra toho útoku by som postavil v skvelej forme hrajúceho a neskutočne tvrdého Martina Pospíšila, z ktorého sa rysuje veľký hráč a kto na ľavé krídlo? Podľa mňa najlepší hráč osemnástky, ktorú viedol pán Javorčík na MS do 18 – Adam Liška, jeden z najväčších srdciarov, ktorí v tíme sú. Liška-Pospíšil-Čajkovič ako prvá formácia Slovenského tímu by bola absolútne fenomenálna ako ofenzívne tak defenzívne. Nová informácia prišla, že nakoniec nejde ani Okuliar, čo bude ďalší hráč na budúcom šampionáte, ktorému by sa hodili skúsenosti.

Trošku odbočím a ukážem, ako by vyzeraly moje útoky:
Liška-Pospíšil-Čajkovič (prvá formácia vyšitá pre úspech, defenzíva, ofenzíva, tvrdosť a technika)
Hrehorčák-Ružička-Roman (čisto útočný záprah, ktorý má všetko)
Okuliar-Kukuča-Krivošík (defenzívna formácia, tzv. shut-down line, ale vedia aj skórovať)
Fafrák/Regenda-Kollár-Kelemen/Baláž (4. formácia defenzívna, ale vie zahroziť. Tu by sa prejavili skúsenosti proti profesionálom, krídelníci by sa menili podľa súperov)
Ale späť k predmetu článku, čo je vyradenie Maxa Čajkoviča. Neviem, či sú za tým peniaze a nejaké to „športové sponzorstvo“ od nejakého otcovského zdroja, alebo či je len pán Bokroš tak hlúpy, aby vyradil najväčší talent. Ak uvidíte hráčov z Orange 20tky v prvých dvoch útokoch, tak sa vôbec nečudujte. Toto mňa osobne veľmi nahnevalo, že sa to stalo, ak chceme hokejovo napredovať, tieto hlúposti musia odísť a zhorieť, nemôžme sa držať vecí 10 rokov starých…

V iných krajinách, kde si bohužiaľ musíme povedať, že sú svetelné roky pred nami svojimi systémami, dávajú príležitosti tým najväčším talentom a nie za zásluhy a to, že nech idú, veď sú tu už len posledný rok. Je to jednoducho stupídne rozhodnutie vynechať hráča Maxových kvalít zo zostavy a verím, že sa to ukáže. 

Chcem však aby chlapci, ktorí na MS pôjdu, uspeli a dotiahli to čo najďalej pretože kvalitu máme a srdiečko v tom tíme je, čo je dôležité a verím, že sa presadí každý! Máme jeden z najlepších ročníkov tak si prosím všetci privstante v časoch kedy treba a fandime!

Ďakujem za prečítanie a prajem šťastné a veselé Vianoce všetkým čitateľom! A na túto tému a môj článok sa vyjadrite pokojne v komentároch. 
Samuel Tirpák (ST)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.