Ne. sep 20th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

ST: Prvý oficiálny preddraftový ranking sezóny!

12 min read

Veľká časť práce, ktorá sa deje na našej stále rastúcej stránke sa týka prospektov a bude tu toho o prospektoch o dosť viac, najmä keď bude obdobie tesne pred draftom, to je tak cca týždeň až dva pred. Znova plánujem svoju 120-tku, ako minulý rok. Malo to super odozvu a to sa nám páči a veríme, že sa vám to bude páčiť rovnako aj túto sezónu.

Tento rok začnem však trochu hlbšie zachádzať do hĺbky ako samotného draftu, tak článkov, v ktorých bude aj viacero noviniek ako napríklad gify pri niektorých prospektoch od mojich kolegov z dobberprospects, tak aj od iných „spolu-skautov“ z iných organizácii, s ktorými diskutujeme prospekty nielen pre tohtoročný draft NHL, ale aj pre budúce drafty, na každodennej báze (dám gify k top-10 hráčom). Ku každému prospektu bude pripojený ich profil na eliteprospects. Dám k top-10 hráčov presný opis ich štýlu hry, zvyšok bude mať jednoduchý ranking ako minulý rok. Postupne sa však opis pre rozličných hráčov bude zvyšovať. Máte sa na čo tento rok tešiť, tak poďme na to!

1. Alexis LAFRENIÈRE, LW, CAN, Rimouski/QMJHL, EP stránka
Špeciálny hráč. Je to jednoducho ofenzívna mašina vo všetkom! Strieľa neuveriteľné góly, tvorí hru pre spoluhráčov, ktorí ani nevedia, že majú šancu skórovať. Je to jednoducho tvoriaca sa superhviezda. Mnoho skautov ho považuje za level hráča, ktorý sa dokáže vyrovnať aj Sidneymu Crosbymu a tam by som ja spravil veľkú brzdu a spýtal sa, či sú si absolútne istý svojimi vyjadreniami. Alexis veľmi pravdepodobne nebude hráčom na úrovni Crosbyho, no to je málokto a jediný lepší je McDavid nech sa to páči alebo nepáči komukoľvek. Lafrenierovo hokejové IQ a myslenie pri tvorení šancí je neuveriteľné (ako v príklade na gife od Yannicka St-Pierra nižšie). A úprimne neviem, či sa mu niekto vyrovná na tomto drafte, ktorý už aj tak bude plný budúcich hviezd. Má super rýchlosť a tu dôležitú koordináciu rýchlosti, premýšľania a hokejových schopností ako pri strieľaní gólov, pri ich tvorení, ale aj pri individuálnych akciách proti brániacim hráčom. Má v sebe aj trochu tej kanadskej tvrdosti a napriek faktu, že nie je super fyzickým hráčom, nebojí sa súbojov. Pre mňa zatiaľ jasná jednotka a na tejto pozícii ho na 99,99% uvidíme draftovaného budúci jún.

​ 2. Quinton BYFIELD, C, CAN, Sudbury/OHL, EP stránka
Taký začiatok sezóny ako zažil tento chalan, to je neuveriteľné. 16 bodov v siedmich zápasoch zo začiatku sezóny v OHL v pomerne slabom tíme je neskutočné. So siedmimi gólmi a deviatimi asistenciami je najproduktívnejším hráčom tohto ročníka OHL. To sa trochu s odstupom času ustáli na zhruba 1,3-1,5 bodu na zápas, najmä kvôli jeho súčasnému nadľudskému percentu úspešnosti striel, ktoré sa pohybuje na úrovni 40%. Ale poďme sa pozrieť na jeho hru. Quinton je obrovským hráčom. Má 194 centimetrov a zhruba stovku na váhe a využíva každý kilogram a centimeter vo svoj prospech v tom najlepšom zmysle. Vie si od seba udržať puk na svojej hokejke a zároveň vystáť veľký nátlak súperov a vytvoriť šancu/zakončiť šancu najefektívnejším spôsobom. Nie je na úrovni Lafreniera v podstate ani v jednej kategórii, ale je najbližšie vo všetkých kategóriach. Je skvelý korčuliar, čo je neskutočná výhoda pre hráča jeho rozmerov. A najlepšia vec na Byfieldovi je jeho kombinácia dominancie na puku i mimo neho, techniky, výšky/váhy a korčuľovania. Podobnú kombináciu som videl len u niekoľkých podobne obrovských hokejistov v histórii a to Mario Lemieux, Eric Lindros, Auston Matthews a práve Quinton Byfield. A pokiaľ som na niekoho zabudol, určite mi to niekto v komentároch pripomenie a dá mi to vyžrať. Mnohí ho považujú za preceňovaného, čo je dosť nesprávne. Pre mňa jednoznačná dvojka. Tu môžete vidieť presný príklad jeho skvelej koordinácie z Hlinka Gretzky Cupu počas tohto leta.


3. Lucas RAYMOND, RW, SWE, Frölunda/SHL, EP stránka
Lucas Raymond je v mnohom veľmi podobný Williamovi Nylanderovi z Toronta Maple Leafs. Teda takmer vo všetkom, keď mám byť úprimný. Jediné čo majú odlišné je, že Willy je playmaker a Lucas je skôr strelec ako playmaker. Má skvelý prehľad na ľade o tom, čo sa deje okolo neho a keď má puk na hokejke, tak to stále môže vyústiť v ofenzívnu akciu. A napriek tomu, že je naturálny pravý krídelník a pravák, tak aj z ľavej strany dokáže naštartovať nebezpečnú akciu z akéhokoľvek miesta na danej strane a taktiež aj šance premieňať. Príklad jeho skvelej hry môžete vidieť z dnešného zápasu Champions Hockey League (CHL), ktorý zdokumentoval do gifu môj dobrý kamarát a kolega, Tony. V danej ukážke vyniesol puk z obranného pásma a jednou prekrásnou backhandovou prihrávkou našiel korčulujúceho spoluhráča, čím vytvoril veľkú gólovú šancu. Má skvelé korčuľovanie, jednu z najlepších striel ročníka napriek jeho menšiemu vzrastu a veľmi nedocenená časť jeho výbavy sú jeho defenzívne schopnosti. Veľmi dobré pozičné postavenie mimo puku, skvelý forčeking a úchvatné schopnosti vytvoriť šancu z defenzívnej činnosti pre svoj tím ho robia jedným z najlepších hráčov draftu. Práve preto to porovnanie s Nylanderom, u ktorého je defenzíva taktiež podceňovaná činnosť v rovnakých situáciach ako u Raymonda. A áno, keď si práve myslíte, že spomínam defenzívnu činnosť u útočníkov priveľa, tak podľa mňa je to jeden z najdôležitejších faktorov hry pre forvardov na tomto leveli, ktorý ich separuje od zvyšku.

​ 4. Anton LUNDELL, C, FIN, HIFK/Liiga, EP stránka
Ďalší skvelý two-way center z fínska. So štyrmi bodmi v prvých ôsmych zápasoch fínskej Liigy je na skvelej ceste mať úchvatnú sezónu. V polovici tých ôsmych zápasov bol v spodných dvoch formáciách HIFK, no potom sa mu podarilo dostať vyššie a momentálne je ich prvým centrom. Lundell je kompletný center so všetkým, čo k elitnej two-way hre patrí. Je veľmi dobrý defenzívne, skvele pracuje s pukom a aj mimo neho a ako väčšina fínov je aj skvelý korčuliar. Jedna vec, ktorá ho však tak trochu rozdeľuje od zvyšku je jeho schopnosť udržať puk a držanie puku v pásme. Dokáže ho tam udržať aj keď nemá práve puk. Je veľmi nekompromisný na forčeku o čom sme sa mohli uistiť ako minulý rok, tak na letných turnajoch, kedy bol postrachom obrancov a nútil ich k obrovským chybám. Je neskutočne dynamickým hráčom so šikovnými ručičkami a veľmi dobrou technikou. Veľa ľudí ho však masívne podceňuje vrátane hlavného skauta TSN, Craiga Buttona (u ktorého sa nachádza myslím na 14. mieste), a tvrdí, že nemá vysoký ofenzívny potenciál, čo vôbec nie je pravda a dokazuje to neprajníkom pravidelne. Príklad jeho „slabého“ ofenzívneho potenciálu môžete vidieť aj na videopríklade kolegu, Juhu Rapanena, ktorý v tomto gife zachytil Antonovu prekrásnu prihrávku poza seba na spoluhráča, ktorý skóroval.

​ 5. Alexander HOLTZ, LW, SWE, Djurgärdens/SHL, EP stránka
Jeden z najlepších strelcov ročníka a k tomu aj skvelý technik. Jeho strela je jedna z najlepších v tomto ročníku, ak nie práve najlepšia. Jedna z najlepších vlastností na jeho strele je jeho schopnosť meniť uhly v minimálnej podobe, čo mu zakaždým zaručí úspech a brankár to neočakáva. Ide o veľmi nepredikovateľnú strelu práve pre túto vlastnosť. Jeho korčuľovanie je taktiež fantastické, dokáže si nájsť voľné miestečka, preniesť puk odkiaľkoľvek kamkoľvek a ohroziť bránku. Jeho technika je trochu kostrbatá z času na čas a dokáže sa dostať do problémov, ak sa zle rozhodne. Nemá veľmi vysoké defenzívne kvality ako napríklad jeho švédsky súper, Lucas Raymond, ktoré mu vedia výrazne pomôcť keď sa dostane do problémov. Skvelý ofenzívny talent a strelec, ktorý pomôže tímu, ktorý to potrebuje. V ôsmych zápasoch SHL skóroval trikrát a prihral na gól raz. Poväčšine hrá okolo 15 minút na zápas v druhej, respektíve tretej formácii. Tu je príklad jeho strely a techniky keď mal 15 rokov v Švédskej lige do 20 rokov.

​ 6. Cole PERFETTI, C, CAN, Saginaw/OHL, EP stránkaCenter menšieho vzrastu, ktorý dominuje svojou dych-berúcou technikou. Veľa skautov, ktorí radi sledujú úchvatné technické parádičky ho zbožňujú, pretože stále v každom zápase niečim extrémne uchváti všetkých. Či už sú to kľučky alebo iné technické parády, Cole v nich exceluje. Je taktiež skvelým playmakerom a zároveň strelcom. Má na svojom konte 10 asistencií v prvých siedmich zápasoch sezóny v OHL. Veľa kolegov ho má v top-5, ja však v jeho hre vidím isté diery, ktoré sa dajú zlepšiť a zlepšia, ale doteraz sú to stále mínusy v jeho hre. Ako príklad uvediem jeho udržateľnosť výkonov, ktorú ma veľmi otáznu. Mne sa jeho hra veľmi páči, ale má ešte čo zlepšovať. Myslím, že má šancu dostať sa do top-5, ale na to musí veľmi popracovať, pretože má tendenciu zobrať si voľno počas niektorých striedaní, čo mu dosť ľudí vyčíta. Je to však úchvatný technik a skvelý playmaker. Prirovnal by som ho k minuloročnému Trevorovi Zegrasovi, ktorý bol podobným typom hráča. Od Colea očakávam, že počas presunu k profesionálom sa presunie z centra na krídlo, kde podľa môjho názoru bude efektívnejší. No môžem sa mýliť. Nižšie máte malú ukážku jeho technických a ofenzívnych schopností z dielne NHL Prospects Center.

​ 7. Noel GUNLER, RW, SWE, Lulea/SHL, EP stránka
Ľudský kanón. A áno, úplne vážne to myslím. Gunler je najlepší kanonier tohto draftu. Prirovnal by som ho k Oliverovi Wahlströmovi z draftu spred dvoch rokov. Nie je veľmi dobrý celkový hráč na všetky situácie, je priemer defenzívne a nie je najlepší korčuliar, no jeho kanonierské schopnosti sú na veľmi skvelej úrovni. Dokáže zakončiť všetky akcie, nájsť aj ten najmenší priestor v útočnej tretine na to, aby našiel gólový úspech. Nezačal však sezónu podľa očakávania a to najmä z dôvodu, že nedostal poriadne ani priestor. Väčšinou sa nachádzal na súpiske ako 13. útočník alebo vo štvrtej formácii, čo je niečo, čo mňa veľmi nahnevalo. Odohral jeden zápas v SuperElit (najvyššia juniorská súťaž) a skóroval okamžite dvakrát a raz prihral na gól. Jeho schopnosti sú zatienené iba neskutočným podceňovaním z rôznych strán. Na gife nižšie môžete vidieť jeho skvelú strelu v krásnej ukážke.

​ 8. Tim STÜTZLE, C, GER, Mannheim/DEL, EP stránka
Jeden z najlepších hráčov na sledovanie tento rok je center Adleru Mannheim z DEL, Tim Stützle. Skvelý all-around center, ktorý je rovnako dobrý ofenzívne ako defenzívne ukazuje, že minuloročný zadák Moritz Seider nebol len výstrelom z neznáma, čo sa týka kvality nemeckých prospektov. Je úžasný na puku. Jednoducho radosť sledovať tohto chlapca. Má skvelú techniku pri prihrávkach, kde rád nachádza spoluhráčov v pohybe, aby akcie pokračovali vo vysokom tempe a je skvelý nahrávač. Veľa nestrieľa, ale keď vystrelí, tak to je radosť pozerať. Je taktiež veľmi dotieravý a rád forčekuje opozíciu, ako môžete vidieť na príklade vo videu od môjho šéfa, Jokkeho Nevelainena, nižšie. Začal sezónu skvelo, keď v piatich zápasoch CHL získal päť bodov za dva góly a tri asistencie a taktiež v nemeckej DEL nazbieral dva góly a šesť asistencií v deviatich zápasoch. Na tohto chlapca treba upnúť zrak, pretože mám pocit, že má podceňovaný potenciál zabojovať o pozíciu v top-5.

​ 9. Jamie DRYSDALE, RD, CAN, Erie/OHL, EP stránka
A prechádzame k zďaleka najlepšiemu obrancovi tohto ročníka – Jamie Drysdalovi. Jeden z najlepších korčuliarov na drafte, je rýchly, skvelý dozadu aj dopredu. Čo sa mi veľmi páči je jeho explozívnosť pri začínaní akcií. Akonáhle získa na svoju hokejku puk, alebo potrebuje prejsť do ofenzívy, tak zapne turbo a je tam. K jeho hre a tomu ako obraňuje… nie je najvyšším obrancom sveta so 180 centimetrami a 75 kilogramami, no pozične sa dokáže nastaviť tak, že cez neho neprejde nik a skvelé čítanie hry využíva okamžite potom v začatí akcie z vlastného pásma. Príklad môžeme vidieť na gife Stevena Ellisa, ktorý pracuje pre The Hockey News, v ktorom Jamie Drysdale úchvatnou prihrávkou našiel svojho útočníka cez polovicu ihriska. Má skvelú strelu, ale najviac je dobrý v tvorení akcií. Neskutočná inteligencia so skvelým korčuľovaním z neho robia niekoho, koho tímy budú veľmi chcieť.

​ 10. Marco ROSSI, C, AUT, Ottawa/OHL, EP stránka


11. Jaroslav Askarov, G, RUS, SKA-Neva/VHL, EP
12. Hendrix Lapierre, C, CAN, Chicoutimi/QMJHL, EP
13. Jan Myšák, C, CZE, Litvínov/TELH, EP
14. Dylan Holloway, C, CAN, Univ. of Wisconsin/NCAA, EP
15. Justin Barron, RD, CAN, Halifax/QMJHL, EP
16. Jérémie Poirier, LD, CAN, Saint John/QMJHL, EP 
17. Rodion Amirov, LW, RUS, Ufa/KHL, EP

18. Jacob Perreault, C, CAN, Sarnia/OHL, EP
19. Dawson Mercer, RW, CAN, Drummondville/QMJHL, EP
20. Zion Nybeck, RW, SWE, HV71 J20/SuperElit, EP
21. Justin Sourdif, C, CAN, Vancouver/WHL, EP
22. Kasper Simontaival, F, FIN, Tappara U20/Jr. A SM-Liiga, EP
23. Emil Andrae, LD, SWE, HV71 J20/SuperElit, EP
24. Jean-Luc Foudy, C, CAN, Windsor/OHL, EP
25. Kaiden Guhle, LD, CAN, Prince Albert/WHL, EP
26. Connor Zary, C, CAN, Kamloops/WHL, EP
27. Braden Schneider, RD, CAN, Brandon Wheat/WHL, EP
28. Marvik Bourque, C, CAN, Shawinigan/QMJHL, EP
29. Jaromír Pytlík, RW, CZE, Sault Ste. Marie/OHL, EP
30. Vasilij Ponomarjov, C, RUS, Shawinigan/QMJHL, EP
31. Roni Hirvonen, C, FIN, Ässät/Liiga, EP
32. Seth Jarvis, RW, CAN, Portland/WHL, EP
33. Lucas Cormier, LD, CAN, Charlottetown/QMJHL, EP
34. Šakir Muchamadulin, LD, RUS, Ufa/KHL, EP
35. Ty Smilanic, C, USA, U.S. National U18 Team/USDP, EP
36. Will Cuylle, LW, CAN, Windsor/OHL, EP
37. Antonio Stranges, C, USA, London/OHL, EP
38. Helge Grans, RD, SWE, Malmö J20/SuperElit, EP
39. Alexander Nikišin, LD, RUS, Spartak/KHL, EP
40. Luke Tuch, LW, USA, U.S. National U18 Team/USDP, EP
41. Théo Rochette, C, SUI/CAN, Chicoutimi/QMJHL, EP
42. Jack Quinn, RW, CAN, Ottawa/OHL, EP
43. Jake Sanderson, LD, USA, U.S. National U18 Team/USDP, EP
44. Alexander Pašin, LW, RUS, Tolpar Ufa/MHL, EP
45. Jake Neighbours, LW, CAN, Edmonton/WHL, EP
46. Ozzy Weisblatt, RW, CAN, Prince Albert/WHL, EP
47. John-Jason Peterka, F, GER, Munchen/DEL, EP
48. Ryan O’Rourke, LD, CAN, Sault Ste. Marie/OHL, EP
49. Pavel Novák, RW, CZE, Kelowna/WHL, EP
50. Daniil Guščin, RW, RUS, Muskegon/USHL, EP
51. Dylan Peterson, C, USA, U.S. National U18 Team/USDP, EP
52. Nick Malík, G, CZE, Frýdek-Místek/CZE2, EP
53. Topi Niemelä, RD, FIN, Kärpät/Liiga, EP
54. Thomas Bordeleau, C, USA, U.S. National U18 Team/USDP, EP
55. Ridly Greig, LW, CAN, Brandon Wheat/WHL, EP
56. Patrick Guay, LW, CAN, Sherbrooke/QMJHL, EP
57. Simon Knak, RW, SUI, Portland/WHL, EP
58. Oliver Suni, C, FIN, Oshawa/OHL, EP
59. Vsevolod Skotnikov, G, RUS, Armija Moskva/MHL, EP
60. Šimon Kubíček, RD, CZE, Seattle/WHL, EP
61. Antoine Coulombe, G, CAN, Shawinigan/QMJHL, EP
62. Lukas Reichel, C, GER, Eisbären/DEL, EP

Prvý ranking je na svete. V podstate o takomto čase (druhý piatok v mesiaci), by mali mesačne vychádzať rebríčky. Ranking je zostavený po dlhom premýšľaní a študovaní hráčov, či z pohľadu videa, alebo štatistík. Čo si myslíte o tomto rebríčku?
Samuel Tirpák (ST)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.