So. feb 29th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

ST: Ktorých obrancov by Toronto malo sledovať na trhu?

4 min read

Máme presne dva týždne do trade deadline v NHL a viacero tímov sa pozerá na svoje možnosti. Čo môžu zlepšiť, z čoho môžu predať, aby zlepšili to, čo potrebujú a podobné otázky. Jedným z tímov, ktoré v tomto majú celkom jasno, sú Toronto Maple Leafs. Potrebujú obrancu! Nie však kohokoľvek a v tomto zamyslení sa pozriem na možnosti na trhu, ktoré majú a čo sú hlavné ukazovatele, na ktoré by sa mali pozerať pri výbere obrancu, aby k nim pasoval.

Koho budú hľadať? Vieme nasledovné veci, a to, že hľadajú obrancu do top-4, ktorý je defenzívne zdatný a má na svojom kontrakte nejaké roky, prípadne je obmedzene voľným hráčom (RFA) pre zanechanie si kontroly nad hráčom aj po uplynutí kontraktu. Preto padá hráč ako Matt Dumba zo stola. Aké sú teda reálne možnosti na trhu? Nie je ich veľa. Poďme sa na to pozrieť.

Josh Manson, Anaheim Ducks
Táto je asi najmenej reálna možnosť zo všetkých. V Anaheime ho zbožňujú, možno až extrémnym spôsobom. A majú prečo. Vysoký tvrdý obranca, ktorý je elitný v defenzívnej činnosti, vie perfektne čítať priestor vo svojom pásme a presnými prihrávkami sa dostať z vlastného pásma. Taktiež tu je faktor jeho fyzickej hry. V jednoduchosti hituje ako tank a to Leafs chcú tiež.

Cena bude vysoká, ale je to stále možnosť, ktorá je na trhu a na ktorú Ducks dokážu pristúpiť pri správnej cene. Čo je však správna cena? Ducks podľa informácii budú chcieť až niečo okolo RW Kasperiho Kapanena, mladého beka, ktorý ho dokáže nahradiť (Travis Dermott) a draftovej voľby.

Toronto zbožňuje Dermotta, no ak bude chcieť výrazný upgrade na pravej strane, budú ho musieť poslať v balíčku za Mansona. A to pre nich nebude jednoduché. Manson mal katastrofálnu minulú sezónu, čiže dávať sem dáta z nej by bolo dosť hlúpe. Takže tu sú jeho analytické parametre (vyjadrených v percentile v lige, alebo jednoduchšie.. čím viac modré, tým lepšie).

Manson v 2019-20 (zdroj: Bill Comeau/Tableau)

David Savard, Columbus Blue Jackets
Môj obľúbený cieľ pre Leafs, ktorý chcem, aby získali, je tvrdý two-way obranca Blue Jackets, David Savard. Podľa všetkého by cena za Savarda nemala byť až tak vysoká ako za Mansona, a to Leafs vyhovuje viac, kedže by si radi zanechali hĺbku v obrane.

Neverím, že chcú ísť do bojov o Stanley Cup s obranným párom, ktorý je dokopy o tri roky mladší než Chára. Tým myslím dvojku Sandin-Liljegren, ktorá sa ukazuje v úchvatnom svetle aj na úrovni NHL, no, predsa len, vyraďovacia fáza je trochu o inom.

Savard je podobným typom obrancu ako Manson, no trochu viac two-way než čisto defenzívny bek. Dokáže zaútočiť a tvoriť šance, avšak jeho prednosťou je defenzíva. Výhodou pre Leafs u tohto hráča je, že je veľmi solídny korčuliar. Vďaka tomu dobre zapadne do obrany a systému Leafs. Vieme, že Columbus chce pridať útočníka do prvých troch útokov a na predaj je aj pravé krídlo Josh Anderson, ktorý vyrastal ako fanúšik Toronta.

Viete, kam smerujem? Dúfam, že áno. Ponuka okolo RW Kasperiho Kapanena a UFA beka Tysona Barrieho (plus podmienečný pick, ak Barrie nepredĺži v Columbuse) za RW Josha Andersona a RD Davida Savarda by mala poslúžiť dobre obom tímom a poskytnúť im zlepšenie na oboch pozíciach, ktoré chcú zlepšiť. Všetko bez toho, aby ubrali na hĺbke kádra. Na obrázku dole môžete vidieť dvojročný súhrn dát Davida Savarda.

David Savard (zdroj foto: Bill Comeau/Tableau)

Colin Miller, Buffalo Sabres
Tretím najlepším kandidátom na trhu pre Leafs je bek Sabres, Colin Miller. V Buffale sa mu vôbec nedarí a jeho cena na trhu prestupov je na úrovni maximálne voľby v 4. kole draftu, čo je na jeho kvality veľmi nízka cena. Je to two-way obranca, ktorý ma skúsenosti so systémom Dubasa a Keefeho. Pracoval pod nimi v Sault Ste. Marie Greyhounds v OHL, keď bol v junioroch. Čiže sa vzájomne poznajú, a to im výrazne pomôže.

Miller je šikovný ofenzívne a má defenzívne kvality, ktoré mu dovolia byť efektívnym two-way obrancom pre Leafs. Táto možnosť je však až sekundárna po prvých dvoch spomenutých menách. To, ako veľmi sa Millerovi nedarí v Buffale, môžete vidieť ako na jeho výkonoch, tak priamo v analytických tabuľkách.

Miller v 2018-19 vo Vegas a Miller v 2019-20 v Buffale (zdroj foto: Bill Comeau/Tableau)

Pochybujem o tom, že GM Toronta Kyle Dubas urobí zmenu v obrane len preto, aby tam nejaká zmena bola. Preto neberiem do úvahy menšie možnosti ako napríklad Troya Stechera z Vancouveru či Nicka Jensena z Washingtonu. Ak Leafs vymenia za obrancu, tak očakávajte, že to bude väčšie meno.

Taktiež to vyzerá tak, že Tyson Barrie môže byť vymenený z Toronta, pretože tam jednoducho nie je dobrý fit. Na potreby Toronta je príliš ofenzívny. Ako som povedal na začiatku, máme dva týždne do trade deadline a za tú dobu sa môže udiať čokoľvek.

Samuel Tirpák (ST)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.