Ne. sep 20th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

ST: Čo nového u Marnera? Nič. Stále je to veľká komédia.

6 min read

Prvá časť komédie menom Darren Ferris bola nová zmluva pre Andreasa Athanasioua a Josha Andersona spred pár rokov, kedy Ferris ukázal, čo je zač. Cez médiá šíri správy o tom, že ich klienti smerujú do Ruska a podobné kraviny, ktoré nemajú so zdravým rozumom nič spoločné. U Marnera to prebieha rovnako, ale Rusko a KHL ešte nezačalo. No aj to príde, nebojte. Poďme si však zrekapitulovať, čo sa všetko stalo od začiatku, až po dnešný deň.

V lete pred začiatkom sezóny 2018/19 mal nový GM Kyle Dubas rozhovory s Marnerom a Matthewsom ohľadom budúcich zmlúv. Nedošli veľmi k záveru počas leta, preto Matthewsa doriešili uprostred sezóny a to bolo veľmi jednoduché. No všetká táto komédia začala pár hodín po podpise Matthewsa. Darren Ferris sa ozval a po pár hodinách od podpisu povedal, ako zlý je ten Matthewsov kontrakt. Čo je hlúposť a veľká, ale tak čo nespraví pre svojho klienta. Potom bolo ticho, až kým neskončila vyraďovacia časť a obnovili sa rokovania. A tam má nahneval Marnerov kemp najviac. Leafs mu ponúkli na drafte 10 miliónov na 8 rokov, čo je trochu preplatok, ale netrhal by mi žily.

Po tej ponuke sa Marner a Ferris urazili a išli si hladiť ego k Dregerovi do TSN a k iným tímom, ktoré Mitchovi Marnerovi ponúkali 12,5 milióna dolárov na 7 rokov a on tie ponuky odmietol preto, lebo chce kratší kontrakt! Áno, čítate to správne. Ja neviem, či on si predstavuje svoj kontrakt v hodnote 12 miliónov ročne na 2 roky alebo ako, ale toľko veľa na tak krátkom kontrakte nedostane ani len zďaleka. Je 13-ty deň pre možnosť udeľovať obmedzene voľným hráčom tzv. „offersheets“, podľa všetkého ich pár prešlo, ale so žiadnym nebol spokojný, tak ich odmietol. A áno, ten offersheet hráč musí podpísať na to aby bol platný. Medzi pár tímov, ktoré sa okolo Marnera obšmietali, patria Columbus Blue Jackets, New York Islanders a taktiež Montreal Canadiens po svojom extrémne vydarenom offersheete C Sebastiana Aha. Kde sa napokon ukázalo, že Aho Canadiens len využil na zisk nového kontraktu. (bravó, Marc!)

Nič sa nezrealizovalo, no stále môže. Ale nemyslím si, že sa to stane. A keď, tak Leafs s radosťou uvítajú štyri nechránené voľby v prvom kole draftu 2020 až 2023, ktoré by využili na posilnenie defenzívy a zisk playmakera ako Teuvo Teräväinen a podobne. Inak to však vidím na podpis podobný Gaudreauvi, kedy podpísal s Calgary pár zápasov do sezóny. Prečo to tak spravia Leafs? Pretože musia. Platový strop totiž existuje a musia umiestniť Hortona na LTIR po začiatku sezóny, na to aby uvoľnili dostatočný priestor pre novú zmluvu Mitcha Marnera, ktorá sa povedzme si úprimne, bude pohybovať medzi 9-10 miliónmi na rok pri dlhodobom variante a 7-8 miliónov ročne pri krátkodobom variante. Poďme si však ukázať, koľko a prečo si Mitch Marner zaslúži dostať do detailov.

(A áno viem, že ide o dlhý článok. Ale taktiež viem, že milujete keď ideme do maximálnych detailov! Takže zaťať zuby, pripraviť sa a čítať ďalej!)
KOĽKO A PREČO? V prvom rade začnem jasnou poznámkou, ktorú dúfam všetci viete a súhlasíte s ňou. Mitch Marner nie je ani len blízko tomu, čo je Auston Matthews a John Tavares. Matthews je najlepší 5v5 strelec celej NHL za tie 3 roky, ktoré odohral a to chýbal dlho pre zranenia. Tavares je jeden z najlepších centrov ligy. Tam tiež nie je o čom. V NHL pri kontraktoch platia tri veci. RFA má minimálnu výhodu pri vyjednávaní, centri dostávajú viac ako krídelníci a strelci dostávajú viac ako nahrávači. Platí to tak už veľmi dlho a platiť to tak bude aj naďalej. Je to logické a správne.

Začnime však tým, s kým Mitch Marner hral celú sezónu a to v poslednej sezóne bol jeden z najlepších two-way centrov ligy, John Tavares. Poznámka predtým, než si pohorším polovicu ľudí. Marner pomohol Tavaresovi získať 47 gólov! A teraz ku môjmu ukameňovaniu, ktorým je môj grafmi podložený názor. Marnerov bodový kapitál z poslednej sezóny bol historicky dokázateľne výsledok umiestnenia vo formácií s Johnom Tavaresom. Presný obraz o tom si môžete spraviť v nasledujúcom grafe, ktorý ukazuje percentá corsi (držania puku), percentá očakávaných gólov, percentá gólových šancí a percentá nebezpečných gólových šancí vytvorených touto dvojicou.

Tavares má bez Marnera len menší úpadok v každej zo štatistík. Naopak Mitch má bez Tavaresa veľký úpadok v každej z ukázaných štatistík. Bodovo sa Tavares zlepšil oproti minulej sezóne len o 2 body, ale Marner zaznamenal posun zo 69 na 94 bodov, čo je 36,2% nárast. Tento nárast a pokles bodov môžeme zaznamenať u všetkých krídelníkov hrajúcich s Tavaresom za dlhé roky v drese New Yorku Islanders (sssss).

Kto však je najlepším hráčom na porovnanie s Marnerom? Pre mňa osobne ide o jedného presného hráča, okolo ktorého percent na platovom strope by sa mal jeho kontrakt nachádzať – Johnny Gaudreau. Obaja majú podobný herný štýl, sú to tvorcovia hry s veľmi dobrými rukami a prihrávkami, ktorým chutí tvorba šancí! Sú skvelí v prechodovej fáze a majú radi puk na svojich hokejkách, čo dokazuje tento graf. Ako môžete vidieť, Gaudreau je dominantnejším hráčom v tomto ohľade, no bodmi sa to vyrovná.

Marner vo svojich prvých troch sezónach zaznamenal priemer 0,96 bodu na zápas. Do tohto priemeru som jednoducho spočítal všetky body a všetky zápasy a vydelil. Veľmi ťažká matematika! Johnny Gaudreau mal v prvých dvoch plných sezónach priemer (počet plných sezón pred druhým kontraktom btw!) 0,89 bodov na zápas. Čo je približný rozdiel jednej 20-tiny.

Johnny Gaudreau dostal 9,25% z terajšieho platového stropu na 6 rokov, čo vtedy znamenalo 6,75 milióna dolárov ročne. V prepočte na súčasný platový strop (81,5 milióna dolárov) by to bolo zhruba 7,54 milióna dolárov ročne na 6 rokov. Pripočítam niekoľko percent kvôli viacerým faktorom, ktoré hrajú hru v zmluvách a dostaneme 11% z platového stropu (1% = s Marnerom máte aj značku, ktorá je veľká a kupujete aj jeho meno, 0,5% = bodový priemer, 0,25% = market v ktorom hrajú), čo znamená 8,96 milióna dolárov ročne, alebo zmluvu 9×6. Dubas zvykne trochu nadceniť svojich najlepších hráčov, čiže sa to môže pohybovať medzi 9-9,5M AAV. Na krátkodobom kontrakte sa suma bude nižšia a to okolo 7-7,5 milióna dolárov na 3 roky. 4 a 5 ročné kontrakty sú neprípustné. 4-ročný kontrakt ho vyvedie priamo k postaveniu UFA a 5 rokov bude presne doba, v ktorej končia kontrakty Austonovi Matthewsovi a Williamovi Nylanderovi.

Takúto sumu by mal Mitch Marner dostať, čiže všetky tie reči o tom, že je rovný tomu, čo má dostať Auston Matthews alebo aspoň John Tavares sú veľkým bludom. A tu je asi tak niekoľko minút čítania prečo. A po podpise uvidíte veľa článkov o tom, ako veľký Mitch upustil od požiadavkov aby hral za Toronto a pritom dostane sumu, ktorú má. Ide o perfektne zvládnutú taktiku od Darrena Ferrisa, no na Dubasa to fungovať nebude. Ten si z jeho taktík už niekoľkokrát spravil srandu počas rozhovor pri viacerých príležitostiach.

Ako myslíte, že napokon bude Mitch Marner finančne ohodnotený? Povedzte nám v komentároch.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.