ST: Bol Foligno správnou voľbou pre Toronto? Áno, aj keď to stálo veľa

Toronto počas obdobia Trade Deadline získali do svojich služieb hneď niekoľko hráčov – Antti Suomela, Ben Hutton, David Rittich, Riley Nash. Najväčším ziskom však bol forvard a kapitán Columbusu Blue Jackets, Nick Foligno. Ten stál voľbu v prvom kole draftu a bola to výmena medzi troma tímami, kde Toronto bude platiť za Nicka Foligna len 25% z jeho 5,5 miliónového platu.

Prečo práve Foligno?

Alex Galchenyuk ukázal GM Toronta, Kyleovi Dubasovi, že nie je potrebné priviesť žiadneho vysoko produkujúceho hráča do top-6 Leafs. Skôr sa môže Toronto sústrediť na niečo viac konkrétne a tým bol defenzívne ladený útočník. Najlepšia možnosť na trhu? Nick Foligno. Preplatilo Toronto za jeho služby s tým, že sa pravdepodobne Nick Foligno vráti do Columbusu v lete ako voľný hráč? Áno. Znamená to však, že prehrali výmenu? Nie. Zaplatili viac, ako by mali, ale podľa mňa zaplatili za správny fit. A to ako v kabíne, tak na ľade. Vysvetlím.

Čo prináša Nick Foligno? Ofenzívne je síce iba priemerný hráč, ba až podpriemerný na moderný štandard. Defenzívne však patrí k jedným z najlepších hráčov v lige medzi top-9 útočníkmi. Pravidelne hráva proti najlepším formáciam tímov NHL a to ukazuje aj to, že kvalita súperov v jeho prípade je v tej najvrchnejšej časti NHL a pomer štartov v ofenzíve a v defenzíve je jeden z najneprijatelnejších v NHL. Foligno taktiež patrí medzi najaktívnejších hráčov, čo sa forčeku týka, generuje až okolo piatich získaných pukov na 60 minút v ofenzívnej polovici ihriska.

To presne pasuje do filozofie Leafs, keďže tím Sheldona Keefa sa spolieha na tlak v útočnom a strednom pásme na vytváranie tlaku a play-off hokej v NHL je čisto o vytváraní dostatočného tlaku akýmkoľvek efektívnym spôsobom na zastavenie a prekonanie súpera. Foligno je taktiež skvelým lídrom na ľade a mimo neho, a Kyle Dubas sa vyjadril, že kabína a ľudia v nej sú pre neho rovnako dôležité faktory ako herné schopnosti.

Čo zvyšok posíl?

Torontu sa podarilo posilniť na všetkych pozíciach mimo hlavného cieľa menom Nick Foligno. Riley Nash je momentálne zranený, ale mal by sa vrátiť presne okolo začiatku play-off. Nash je síce center do spodnej časti zostavy, no Toronto ho už dvakrát stretlo v ich prehrách v prvých kolách, a to proti Bostonu v roku 2018 a proti Columbusu v bubline minulý rok. V oboch súbojoch hral Nash dôležitu rolu ako „shut-down center“, čiže defenzívny center proti top formáciam. Očakávam, že podobnú rolu bude mať v Toronte medzi Michejevom a Hymanom.

David Rittich bola asi najlepšia zdravá poistka na trhu, čo sa brankárov týkalo. Naše zdroje tvrdia, že Leafs pred Rittichom takmer získali Anttiho Raantu z Arizony. Raantove problémy so zraneniami v posledných rokoch znamenali, že Leafs zmenili kurz na Ritticha. Campbell aj Andersen majú v tejto sezóne smolu na zranenia a nikto nevie, či Andersen vôbec ešte zasiahne do diania, ale mal by. Každopádne, David Rittich je skvelá poistka, a tak má teraz Toronto v podstate hĺbku na všetkých pozíciách a troch brankárov, ktorí môžu spokojne štartovať v zápasoch.

Toronto išlo all-in. Či sa to vyplatí a či si staršina súťaže ako Joe Thornton, Jason Spezza a iní donesú domov pohár, to uvidíme. Je však jasné, že Dubas nechce len vysoko kvalitný tím v play-off, no aj skvelo fungujúcu kabínu. A práve to bude podľa mňa kľúčové pre úspech Toronta a niečo, čo som u nich v predchádzajúcich rokoch nevidel.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.