Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Spomínate ešte na Magnusa Pääjärviho? Niekdajší veľký talent putuje po Rusku, bol vymenený do Dynama

3 min read

Zdroj obrázku: CBC.ca

Všetci dobre vieme, čo v kruhoch NHL znamená „syndróm druhej sezóny“. Nováčik po skvelom debutovom ročníku skrátka môže zvädnúť, neunesie tlak a príde prepad formy. Po takejto sezóne buď príde znovuzrodenie alebo pokračujúci úpadok.

Druhý prípad je vždy smutný, najmä pre klub, ktorý do hráča vložil nádeje a videl progres. Edmonton Oilers by vedeli rozprávať. Jedným z takýchto hokejistov je Magnus Pääjärvi. Desiatka draftu 2009 sa v roku 2011 stala jedným zo symbolov žiarivej budúcnosti „olejárov“.

Jordan Eberle, Taylor Hall, Ryan Nugent-Hopkins, Sam Gagner, Magnus Pääjärvi. Dobre vieme, ako to s touto mladou enklávou dopadlo. Neslávne. A kým štyria z piatich menovaných stále brázdia ľady NHL, Pääjärvi okrem spomínanej prvej sezóny ani v jednej z ďalších nenaplnil očakávania.

Od slávy v prvých rokoch však zmienky o ňom došli až tak na dno, že o jeho prestupe do Lokomotivu Jaroslavľ v roku 2019 informovali aj zámorské médiá poväčšine v dvoch odstavcoch. Pääjärvi upadol do zabudnutia a hráva v Rusku. Nehviezdi, padol do priemeru.

Zaujímavá by bola anketa, koľkí bežní fanúšikovia NHL vôbec postrehli, že v rámci KHL sa udial trejd dvoch niekdajších hráčov zo zámoria. Pääjärvi sa sťahoval z Jaroslavľa do Dynama Moskva, opačným smerom putoval Fín Teemu Pulkkinen. Ten v dresoch Detroitu, Minnesoty a Arizony odohral dovedna 83 stretnutí.

Pääjärvimu sa v Kontinentálnej hokejovej lige darí tak, že nezbiera ani pol boda na zápas. V minulej sezóne odohral v drese Lokomotivu celkom 39 stretnutí, získal 19 (11+8) bodov. V tej súčasnej už stihol 26 duelov so ziskom 11 (3+8) bodov. Všetko za Jaroslavľ, za moskovský klub ešte nenastúpil.

Z čísel je asi každému jasné, že táto posila z NHL nenaplnila predpoklady ani v KHL, teda hokejovo na nižšej úrovni než v NHL. V kanadsko-americkej súťaži si Pääjärvi pripísal len dve plné sezóny bez pendlovania na farmu. Jeho ruské dobrodružstvo len podčiarkuje, že ide o ďalší vyhorený talent.

Na tie akoby mal Edmonton patent – veď Naiľ Jakupov sa po stagnácii v NHL presunul do KHL. Čuduj sa svete, aj tu zbiera stále menej a menej bodov, čiže je na tom oproti švédskemu kolegovi ešte horšie. Pääjärvi a NHL však ešte nemusí byť navždy zahatané spojenie. Špekuluje sa o jeho návrate a všetci dobre vieme, že ak máš v zámorí kontakty a status „veterán“, šanca dostať sa tam z Európy je o čosi vyššia.

Pääjärvi je zabudnutým talentom a to je fakt. Z Jaroslavľa putuje do Moskvy. A odtiaľ? Kto vie. Na konci ročníka mu končí aktuálna zmluva. Možno sa mu pritrafí príležitosť skúsiť to znova v NHL.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.