Šipačovov návrat do NHL je pasé. Podpísal v Rusku na ďalšie tri roky

Vadim Šipačov prišiel do NHL ako jej možná budúca hviezda. V KHL, označovanej aj ako druhá najlepšia liga sveta, zbieral v sezóne 2017/18 bod a pol na zápas. Veril, že prišiel čas posunúť sa na vyššiu úroveň. Dohodol sa na spolupráci s vtedy začínajúcou organizáciou Vegas Golden Knights.

Horšie to však asi ani byť nemohlo. Historicky druhý najproduktívnejší hráč KHL si čoskoro odkrútil premiéru na zámorských ľadoch, no v najlepšej súťaži sveta sa dlho neudržal. Nastúpil len do troch duelov. Strelil jeden gól.

„Zlatí rytieri“ mu príliš nedôverovali. Šancu dostal po zranení Jonathana Marchessaulta, hral centra tretej formácie. Dokopy na ľadoch NHL odohral 32 minút. Po návrate Marchessaulta sa vedenie Golden Knights rozhodlo ponechať si v zostave Alexa Tucha na úkor ruského útočníka.

Šipačov bol poslaný do AHL. Preto však do Ameriky neprišiel. Na farme sa zjavil, ale len na jeden tréning. Potom sa už k mužstvu nepripojil, bol formálne suspendovaný. Hľadal sa záujemca na trhu, Vegas by sa nebránili jeho výmene a aj hráča zaujímalo, či má ďalšie možnosti. No o Rusa nikto neprejavil dostatočný záujem. A on potom dobrovoľne odišiel späť domov.

Stručný opis Šipačovovho angažmánu v NHL značí, že tu nenašiel, čo hľadal. Nedostal veľkú šancu a neplánoval o ňu bojovať na farme. Zámorskú kapitolu neskôr označil za zlý sen. „Bolo o mne popísaných veľa vecí. Nerozumiem všetkému, ale ani nechcem, lebo sa medzi nimi nájde kopec neprávd,“ uviedol.

Šipačovov kontrakt pôvodne zahŕňal aj klauzulu (NMC). Neskôr ho NHL vetovala s tým, že na takúto zmluvu zatiaľ nemá nárok. Finálny kontrakt bol jednocestný, priemerný plat 4,5 milióna ročne dostával ako v NHL, tak na farme. Zástupcovia klubu si podľa hráča mysleli, že to mu stačí.

„Nerozumel som tomu. Ja som predsa neprišiel do NHL pre peniaze. Hrať v AHL nebudem,“ povedal pre médiá. „Po troch zápasoch som si myslel, že sa zlepšujem. Bol som pripravený na to, že zo začiatku budem hrať desať minút v tretej-štvrtej formácii. Nič zlé som na tom nevidel. Dobre som rozumel tomu, že sa musím adaptovať, veď som v takej lige nikdy predtým nehral. Ak by som dostal priestor, zvykol by som si.“

George McPhee, vtedajší generálny manažér, s ním súhlasil. Zároveň doplnil, že každý v prvom tíme hral lepšie ako on, preto mu chcel dať priestor v AHL.

Šipačov a NHL je spojenie, ktoré pravdepodobne navždy ostane len krátkou kapitolou histórie. Špekulovalo sa, aký krok podnikne rodák z Čerepovca v ďalšom období. Hoci bol jeho návrat na úzke klziská nepravdepodobný, táto možnosť nemohla byť v teoretickej rovine zavrhnutá. Úvahy dnes môžu byť uzavreté. Šipačov sa na ďalšie tri roky upísal moskovskému Dinamu.

„Kapitán zostáva!“ hlása titulok na oficiálnom webe Dinama Moskva. Šipačov, 34-ročný dvojnásobný víťaz Gagarinovho pohára, sa môže plne sústrediť nielen na tímový úspech, ale aj na prvú priečku historických tabuliek. Na bodového lídra Sergeja Mozjakina stráca ešte 121 bodov. V kariére nazbieral 635 bodov v 646 zápasoch KHL.

Rusko majstrovi sveta a olympijskému víťazovi – skrátka a jasne – sedí viac.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.