Na Francisa sa nesie vlna kritiky. Ako si s tým poradí Seattle?

December 4, 2019

V pondelok prešiel rok od založenia klubu NHL v Seattli, ktorý do ligy vstúpi v roku 2021. Tento rok bol plným tajomstiev, veď doteraz nepoznáme názov, logo ani dresy klubu. Seattle pracuje, ale v tajnosti.

 

Čo však s určitosťou už dlhú dobu vieme je to, že za ich manažéra bol menovaný Ron Francis. Skúsený muž bol najatý už v júli, vo funkcii je teda udomácnený. Musí ale čeliť možným problémom. Súvisia s obvineným Billom Petersom.

 

Proti Petersovi sa nesie vlna svedectiev, medzi ktoré patrí aj to od Michala Jordána. Českého obrancu mal počas zápasu kopať do chrbta, jeho spoluhráča zas udrieť do hlavy. Všetko počas obdobia, keď trénoval Carolinu Hurricanes. Francis bol vtedy ich generálnym manažérom a, pochopiteľne, sa mu tieto veci dostali do uší.

 

Napriek tomu, že o tomto všetkom, čo bolo inak skryté pred verejnosťou, vedel, predĺžil v lete 2016 Petersovu zmluvu. Po rokoch ticha v sobotu prehlásil, že si nepríjemné skutočnosti s Petersom vyriešil interne a už sa nezopakovali. Pripomenul, že varoval aj vlastníka Petra Karmanosa, avšak ten to najprv poprel. Doslova povedal, že keby sa o správaní kouča dozvedel, v nanosekunde by ho vyhodil.

Karmanos neskôr svoju reč zmiernil. Odpovedi sa vyhol. Poďakoval Francisovi za jeho úžasnú prácu, ktorú odviedol počas pôsobenia v Hurricanes a verí, že rovnakú spraví aj v Seattli. Na margo vzniknutej situácie a Francisovej poznámke, že o tom oboznámil vlastníkov, dodal, že by mal Francis zlepšiť svoje komunikačné schopnosti.

Napokon teda to, či bol alebo nebol Karmanos varovaný, ostáva v rovine špekulácií. Médiá v Severnej Karolíne ale neboli voči Francisovi najprívetivejšie. Sara Civian, redaktorka The Athletic, na Twitter napísala, že "blízke vzťahy trvajúce desaťročia boli zničené vďaka Francisovmu rozhodnutiu nevyhodiť Petersa." Ten ostal trénerom Canes až do konca sezóny 2017/18. V tej sezóne neskôr viedol Kanadu na majstrovstvách sveta.

 

V podobnom duchu sa niesli aj vyjadrenia ďalších novinárov, ktorí klub dopodrobna sledujú už dlhé roky. Napríklad Luke DeCock nerozumie, prečo Francis celý proces nestopol v momente, keď sa dozvedel o jeho praktikách.

 

Pravdou je, že rasizmus si vo svete severoamerických športov vždy vyžiadal svoju daň. Príkladom je trebárs Al Campanis, bývalý generálny manažér bejzbalových Los Angeles Dodgers. Jeho angažmán trval dlhých devätnásť rokov, no v roku 1987 sa v priamom prenose televízie ohradil proti ľuďom tmavšej pleti. Preto ho Dodgers takmer okamžite prepustili.

 

Nedá sa preto čudovať, že NHL vedie debaty s Akimom Aliu, ktorý ako prvý obvinil Petersa z rasizmu.

Nikdy sa neviedli dohady o tom, že by bol Francis - podobne ako jeho niekdajší podriadený - takisto rasistom. Jediné, čo sa mu vytýka, je, že nerobil nič preto, aby Petersa odstránil z jeho funkcie. V zámorí sa preto často vedú debaty o tom, či by si ho vlastníci Seattlu mali predvolať "na koberček" a prejsť si s ním tieto veci všetky po poriadku.

 

 Zdroj obrázku: NHL.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey