Babcock mal na lavičke šikanovať aj Johana Franzéna. Ten sa z toho nervovo zrútil

December 3, 2019

Bývalý obranca Detroitu Red Wings, legendárny Chris Chelios, vniesol do prípadu Mike Babcock nové skutočnosti. Povedal, že tréner verbálne napadol Johana Franzéna počas play-off 2012. Red Wings stáli v sérii prvého kola proti Nashvillu Predators a švédsky forvard sa po tomto incidente nervovo zrútil.

 

Franzén, ktorý ukončil kariéru v roku 2015, prežil viacero otrasov mozgu, čo mu prinieslo známe nepríjemnosti v podobe posttraumatických syndrómov, čiže depresie a úzkosť. Chris Chelios svoju bohatú a extrémne dlhú kariéru ukončil o päť rokov skôr. V čase play-off 2012 bol súčasťou manažmentu organizácie.

 

"Niektoré z vecí, ktoré Babcock povedal Franzénovi na striedačke, hoci neviem, čo mu povedal za zavretými dverami z očí do očí, ale na striedačke ho nehanebne napadol počas zápasu," hovoril Chelios v podcaste Spittin’ Chiclets. "Dostalo sa to až do bodu, keď sa chudák Johan, o ktorom nikto nevedel, že bojuje s vecami okolo otrasu mozgu a depresie, nervovo zrútil, a to nie len na striedačke, ale aj po zápase v izbe v Nashville. Bola to pravdepodobne jedna z najhorších vecí, ktoré som kedy videl."

 

Chelios pritom nešpecifikoval, čo Babcocka nahnevalo a prečo sa rozhodol konať tak, že Franzéna ponížil. V tej sérii, ktorú Detroit prehral 1:4 na zápasy, mal Franzén jeden bod za gól.

 

Skupina lídrov tímu, teda Nicklas Lidström, Pavel Dacjuk a Henrik Zetterberg, sa rozhodla toto konanie riešiť. Apelovali na generálneho manažéra Kena Hollanda, no - ako už skôr hovorili iní - ten si pevne stál za Babcockom.

 

"Ken Holland prišiel a spustil svoj príhovor, ktorým podporil Mika Babcocka. Bola to síce skvelá reč, ale každému prítomnému povedala: "Ak sa vám to nepáči, pokojne môžete byť vymenení. Zájdite za mnou a ja vás vymením." Takto nejako to ukončil."

 

Svoje vyjadrenie k činom kouča, ktorý postupne stráca všetok rešpekt, vyjadril aj dnes 39-ročný Franzén. "Chvejem sa, keď si na to spomeniem," hovorí pre švédsky portál Expressen. "Bolo to proti Nashvillu v play-off. Bolo to drsné, škaredé a šokujúce. Ale bola to len jedna zo sto vecí, ktoré urobil. Špička ľadovca."

 

 

Chris Chelios hral vo svojej kariére dokonca aj pod Mikeom Keenanom - koučom, ktorý sa považuje za jedného z najdrsnejších v dejinách. Na hráčov často kládol neľudské nároky a podľa toho sa k nim aj správal. Stará éra hokeja bola tvrdá a znamená to, že si Chris prešiel všeličím, no napriek tomu nazval chovanie Babcocka k jeho niekdajšiemu spoluhráčovi ako hrozné.

 

Franzén potvrdzuje, že bol Babcock skvelý tréner. Chýbal mu ale pozitívny psychologický faktor. Niečo, čím by povzbudil svojich zverencov: "Ako tréner je presný a vždy pripravený. Je skvelý na zostavenie taktiky, na to, aby si pre svoj systém získal každého. To je jeho silná stránka. Ale na druhej strane je to hrozný muž, najhorší človek, akého som kedy stretol. Tyran, ktorý podvádzal ľudí, mohli to byť aj upratovačky v aréne v Detroite alebo ktokoľvek. Útočil na ľudí len tak."

 

A to bol klinec do rakvy Babcocka. Toho vyrazili z Toronta a na jeho hlavu sa teraz znáša sprcha negatívnych skúseností a faktov, ktoré mu ruinujú kariéru. "Bol špecialistom, čo sa týka práce s médiami. Budoval tímy, ktoré porazíte len veľmi ťažko, to sa mu nedá uprieť. Hráčom ale spôsoboval úzkosti, báli sa, že urobia chybu a jeho tímy to málokedy dotiahli ďalej ako do prvého kola play-off," pokračuje Franzén.

 

Napriek jasným výpovediam sa i v tomto prípade nájdu ľudia, čo stoja za bývalým trénerom Anaheimu, Detroitu a Toronta. Do tejto skupiny sa radí aj súčasný kouč Montrealu Canadiens Claude Julien. "Predovšetkým si myslím, že všetci vedia, že je Mike Babcock dobrý tréner. Vyhrával, kdekoľvek bol, na každom leveli. Ak by chcel začať opäť pracovať zajtra, má veľkú šancu dostať sa naspäť," povedal podľa Global News.

 

Aj samotná obeť jeho správania, Johan Franzén, si myslí, že "Babs" dostane novú prácu. "Dúfam však, že sa jeho správanie upokojí," uzatvára.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey