DV: Uzavřít extraligu nebo ne?

November 29, 2019

Server iSport přišel s informací, že v hokejové Tipsport extralize se chystají zásadní změny. Soutěž má po 8 sezónách převzít opět Asociace profesionálních klubů (APK), která už extraligu řídila v minulosti, avšak v prosinci 2011 se tohoto privilegia vzdala a česká extraliga tak byla doteď pod taktovkou Českého svazu ledního hokeje.

Jednotný cíl klubů

APK má stejný cíl jako v minulosti – uzavření Tipsport Extraligy. Nyní však, zdá se, jsou v tomto rozhodnutí jednotní, možná i díky svazové novince, kterou je přímý postup a sestup z/do nižší soutěže, která se nazývá Chance liga. To se týmům nelíbí, a tak se jejich zástupci nyní spolčili, protože toho nejspíš už zkrátka mají dost. Svaz poslední roky mění organizaci soutěží zhruba stejně často, jako se venku mění roční období, což vypadá, že vlastně ani oni samotní nevědí, co chtějí.

 

Sám nejsem fanoušek přímého sestupu, protože rivalita stranou – Pardubice či Litvínov jsou tradiční kluby, které jen poslední roky nedisponují tak velkými finančními prostředky, ovšem stále produkují talenty (Myšák, Blümel, Klouček), kteří díky účasti v nejvyšší soutěži mohou být více na očích. Že nedostávají tolik prostoru je i kvůli tomuto pravidlu. Na druhou stranu chápu, že přímý postup je spravedlivější pro týmy nižší soutěže, přeci jen, vyhrát play-off a ještě bojovat v baráži s týmy, které předchozích řekněme 15 zápasů mohly šetřit hráče, není úplně to pravé ořechové.

 

Ač se mi každoroční boje o postup a sestup líbí, poslední roky to začalo být poměrně repetitivní, takže momentálně se mi myšlenka uzavřené extraligy možná dokonce zamlouvá. Tedy pokud to bude uděláno dobře, což je v Česku problém tak nějak se vším. Já se teď na chvíli zasním.

Vize autora

Kdyby to dali na povel mně, tak by uzavřená extraliga vypadala následovně. Současné extraligové týmy jsou jisté, pokud by ovšem dokázaly, že na to mají finančně (řekněme něco jako je v NHL salary floor), protože další kauzy jako Chomutov tu opravdu nechceme. K těmto 14 týmům by se přidaly další bašty, které na extraligu mají finance i zázemí, ale nedaří se jim projít přes baráž. Tady bych vybral České Budějovice a Jihlavu. 16 týmů je poměrně dost, ale pro testovací provoz v řádu například 2 let to stojí za zkoušku.

 

Do budoucna bych se nebránil rozšíření o kluby, které by se vyhrabaly ze svých problémů a prokázaly stabilitu, tedy například pražská Slavie nebo legendární Vsetín. V úvahu připadá také bratislavský Slovan, který měl už několikrát zájem se připojit do české soutěže. Jelikož by byl počet účastníků již velmi vysoký, dříve či později bych aplikoval rozdělení na konference, divize nebo jak tomu chcete říkat. Po vzoru NHL by týmy z Čech hrály více spolu, stejně jako týmy Moravy, vzájemná konfrontace by se konala například jen 2x za sezónu (momentálně je to 4x).

 

Jaké by taková soutěž měla výhody? Předně by se týmy nemusely bát jít do přestavby, ve které dají více prostoru juniorům, kterých v současnosti hraje velmi málo. Rozdělení na Čechy a Moravu zase ušetří náklady klubů, protože stav českých silnic opravdu není příznivý pro nějaké časté jízdy Karlových Varů do Zlína, Vítkovic či Třince. Libor Zábranský, šéf Komety Brno, také přidal zajímavou poznámku, že mu chybí nějak centrálně řešený merchandising po vzoru NHL. To by se taktéž řešilo jednodušeji, než nyní, když do půlky dubna vlastně nevíte, kdo bude extraligu hrát.

Problémy s juniory

Když už jsem zmínil, že ČSLH v posledních letech vymýšlel nesmysly, dotklo se to mimo nejvyšší soutěže také té juniorské. Od loňské sezóny se to nedá nazvat ničím jiným než prachsprostým bizárem. Zaprvé – nejvyšší juniorskou soutěž hrála každá dědina, na které dostatečně dlouho zamrzne rybník. Počet účastníků byl neskutečných 24, tak se pak bavme o nějaké konkurenci. Další brilantní výmysl byl, že naučíme mladíky hrát v prodloužení a jezdit nájezdy. Takže pokud loni juniorský zápas skončil po 60 minut jasným výsledkem klidně 10:0, hrálo se ještě prodloužení a nájezdy. Tam dokonce mohl tým vybojovat bod navíc, takže někdy se hrálo o 3 body, někdy o 4, no prostě hoďte si mincí.

 

Letos se tak rozhodlo, že se juniorská liga zúží. Protože se to ale udělalo velmi líně, vyřadily se týmy, které nemají status akademie a nehrají Tipsport extraligu. Nebo nejsou Salzburg. Proč? Proto. Proti tomuto rozhodnutí se ale ohradila trojice klubů, která byla vyřazena i přesto, že v juniorce dosáhli lepších výsledků než jejich extraligoví konkurenti. Jmenovitě to jsou Přerov, Vsetín a Havířov, kteří celou věc hnali před soud. Svaz to vyřešil šalamounsky, místo extraligy juniorů soutěž přejmenoval na DHL Cup, tedy pohárovou soutěž, takže je to vlastně něco úplně jiného. Soud však dal za pravdu odpadlým týmům, proti čemuž se ČSLH odvolal. Odvolání bylo zamítnuto a pokuty od soudů se pro ČSLH kupí. Naposled dostal pokutu 1,5 milionu korun českých, celkově vymáhaná částka má být 2,2 milionu korun.

Vize autora

Ještě jednou si tady nahlas zapřemýšlím. Když chceme konkurenci, ale ne vysoký počet účastníků, proč se opět neinspirujeme v zahraničí? Tentokrát bych si za vzor bral kanadskou CHL a Memorial Cup, což je vlastně jen organizace zaštiťující více juniorských soutěží. Už s tím asi budu otravný, ale opět bych to rozdělil na Čechy a Moravu, avšak odlišně než v předchozí úvaze. Vznikly by 2 juniorské soutěže, ani jedna by nebyla hlavní, měly by rovnocenné postavení, jako například OHL a WHL. Junioři by tak jezdili celou sezónu jen po Moravě nebo jen po Čechách, zakončení sezóny by byl, stejně jako Memorial Cup, turnaj vítězů. Týdenní turnaj, kde by se utkaly týmy vítěze základní části české poloviny, vítěze play-off z Čech, moravský vítěz ZČ a vítěz play-off Moravy. Díky kratším dojezdovým vzdálenostem by se mohlo hrát i častěji než 2x týdně.

 

Ovšem to jsou vize v mé hlavě, jistě se najde spousta lidí (včetně ČSLH a APK), kteří budou mít svůj názor na danou věc.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey