Sajmonov pohľad: Môže Cale Makar získať okrem Caldera aj Norris Trophy?

November 18, 2019

Sezóna NHL sa nám už naplno rozbehla. Jedni ju začali vo veľkom štýle, kým iní pomalšie. Do prvej skupiny bezpochyby patrí aj Cale Makar, jeden z najväčších defenzívnych talentov, pred sezónou považovaný za veľkého kandidáta na Calder Trophy.

 

Makar je v tomto roku úchvatný. Nemyslel som si, že jeho dominancia bude tak zjavná, zvlášť nie, keď sa jedná o nováčika, ktorý vlani odohral iba desať stretnutí v play-off NHL. Rodák z Calgary však už teraz ukazuje svoju jedinečnosť. Spomedzi obrancov-nováčikov nemá veľkú konkurenciu, a to vravím aj s prihliadnutím na fakt, že Quinn Hughes odvádza takisto skvelé výkony a v pretekoch o Calder Trophy je momentálne na druhej priečke.

 

Makarovo predstavenie je pre mňa momentálne najudivujúcejším momentom prebiehajúceho ročníka. Na vytvorenie obrazu asi stačí povedať, že od roku 1988/89 (keď to dokázal Brian Leetch) je prvým obrancom-nováčikom, ktorý v prvých dvadsiatich zápasoch svojho tímu pozbieral aspoň dvadsať bodov. Makar ich má na konte už 22.

 

Z nominácie na Calder Trophy nebude na konci roka vynechaný, o tom sa asi nemá cenu baviť. Poďme ale zarúbať vyššie. Je reálne, aby sa Cale prihlásil o slovo aj čo sa týka elitnej spoločnosti favoritov na zisk Norris Trophy? 

 

Ak by sa dokázal dostať do prvej trojky nominovaných, už to by bola senzácia. Preto je spojenie Makar-Norris, hoci sa o tom v zámorí pomaličky začína šuškať, pre mňa v tejto sezóne nereálne.

 

Nie, žeby Makar nebol spoľahlivým obrancom s famóznymi zručnosťami, prehľadom a všetkými kľúčovými vlastnosťami, ktoré by mal TOP obranca mať. To nie. Skôr chcem poukázať na jeho vek a na istú opatrnosť, s ktorou sa pred tieto výzvy stavia NHL. To sú, myslím, hlavné dôvody, pre ktoré ho na konci sezóny neuvidíme zvierať v náručí najvýznamnejšiu individuálnu trofej obrancov.

 

Spomínaných dvadsaťdva bodov v dvadsiatich stretnutiach je bezpochyby úchvatné číslo. Makar v podstate preniesol hru z univerzitnej NCAA z minulej sezóny aj do NHL, teda o pár levelov vyššie, bez mihnutia oka. Vlani za Amherst pozbieral 49 bodov v 41 dueloch. 

Okrem toho si drží skvelé čísla aj v štatistike +/-, kde mu aktuálne svieti +7. S trestnou lavicou sa ešte v tejto ani minulej sezóne nestihol zoznámiť. Nesedel na nej ani raz, čo je pri tom počte zápasov a vyťažovaní Makara (priemerne odohrá 19:30 na stretnutie) - s prihliadnutím na fakt, že je to stále nováčik s minimálnymi skúsenosťami s NHL - vlastne takmer neuveriteľné číslo. 

 

Kde je teda chyba? Prečo by nemohol Makar, aktuálne spoločne s Dougiem Hamiltonom druhý najproduktívnejší bek súťaže, napokon vyhrať Norris Trophy?

Odpoveď je jednoduchá. Eufória je super vec a sám ju pri pohľade na tohto 21-ročného Kanaďana zažívam. Druhá vec sú ale fakty a skutočnosť, že je to stále iba nováčik. Konkurencia je obrovská, po klziskách sa preháňajú velikáni ako John Carlson, Brent Burns, Dougie Hamilton, Seth Jones, Mark Giordano či Roman Josi. Tí majú kopec skúseností a už ich poznáme ako hráčov s konzistentne dobrými výkonmi. Makar sa takým štýlom ukazuje takisto, lenže rovnakú formu by si musel udržať aj v nasledujúcich troch štvrtinách sezóny, ktoré nás ešte čakajú.

 

Makara navyše, samozrejme, ešte nemôžeme klasifikovať ako defenzívnu skalu, ktorej sa súperi už pri pohľade boja. Tento aspekt hry zadákov je síce veľmi dôležitý, no formuje sa dlhšie. Väčšinou je práve to dôvod, prečo je Calder Trophy často udeľovaná útočníkom. Za posledné desaťročie ju iba dvakrát dostal obranca - Tyler Myers v roku 2010 a Aaron Ekblad v roku 2015. 

 

Iste, NHL teraz viac fascinujú ofenzívne ladení obrancovia, ktorým je i Cale. Dôkazom toho by mohol byť nesporný fakt, že hlavným favoritom na Norris Trophy v takto skorom období je John Carlson. Ten vedie takisto tabuľku bodovania bekov s počtom bodov tridsaťdva, čo ho zároveň radí na delenú tretiu pozíciu v rámci bodovania celej súťaže. 

 

Snažím sa však poukázať na to, že Norris Trophy - podobne ako Vezina a ďalšie veľké trofeje - sú otázkou dozrievania jednotlivých hráčov. Navyše veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že čím hlbšie k bráne ideme, tým starší hráči v priemere vyhrávajú trofeje. Priemerný víťaz Vezina Trophy má 28,9 rokov. Pri Norrisovej trofeji je to 28,3 roka a pri Selke Trophy 28,2. Nie je to náhoda. A pokiaľ mám správne informácie, Norrisa nikdy nezískal nováčik. Najmladším bol legendárny Bobby Orr - mal devätnásť, ale už bol vo svojej druhej sezóne.

 

Aj keby fantastický korčuliar Makar zostal pri výkonoch, čo podáva, asi by mu to nestačilo pri hodnotení poroty, aby napokon obsadil prvú priečku. Netvrdím, že je nereálne, aby ho na Norris Trophy nominovali. Vyhrať to však pravdepodobne ostane len v hypotetickej rovine. Do roly najlepšieho obrancu sveta sa totižto rastie veľmi dlho. 

Na druhú stranu klobúk dolu pred ním. Keď sa o niekom, kto je stále iba nováčik, vraví v súvislosti s Norris Trophy, je to samo o sebe signál, že sa pozeráme na vyrastajúcu hviezdu. Cale si získal moju priazeň a môžem povedať, že som sa stal jeho veľkým fanúšikom. A vy?
 

 Zdroj obrázku

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey