Sajmonov pohľad: Andy Greene - jedno z najväčších prekvapení sezóny

November 12, 2019

 Zdroj obrázku


Predstavte si, že robíte kvíz, v ktorom sa vás pýtajú na všetkých kapitánov NHL. Na ktoré meno by pre vás bolo najťažšie si spomenúť? Ja by som mal asi najväčší problém s kapitánom New Jersey Devils.

 

Tým je už piatu sezónu Andy Greene, čo ho robí po Scottovi Stevensovi druhým najdlhšie slúžiacim kapitánom organizácie Devils. Prínos dnes 37-ročného beka bol viditeľný viac v kabíne. Na ľade sa o ťahanie mužstva zväčša starali iní. 

 

Možno preto je Andy skôr nenápadnou postavou obrany mužstva. Nikdy ako kapitán nezbieral body ako na bežiacom páse a zväčša nebol ani rozdielovým človekom na ľade. Ako som už napísal, svoje prednosti mal ukázať skôr tam, kde oko bežného diváka nedovidí.

 

Veci sa ale môžu meniť. A to je na začiatku sezóny 2019/20 prípad Greena. 

 

Ten začal sezónu ako vymenený. Jeho prínos sa mi vždy zdal trochu nízky vzhľadom na vysokú pozíciu v hierarchii klubu a na peniaze, ktoré ročne ukrajuje z platového stropu (5 miliónov USD). Nerád príliš kritizujem, ale Greene skutočne neprinášal práve najväčší dopad na defenzívu či ofenzívu New Jersey.

Iste, môžete namietať, že Greene bol svojho času skutočne brilantným defenzívnym bekom. A to bol. Ale doba sa zmenila a u Andyho bolo veľmi vidieť, ako starne. V tridsiatke ešte dokázal dominovať, ale najmä čas, keď ho zvolili za kapitána, bol prelomový a urobil z neho postupom času nanajvýš priemerného hráča.

Vlani to v podstate vyvrcholilo. Andy si zrazu viedol lepšie v útoku ako v obrane, keďže si pripísal až netradičných 25 (5+20) bodov, avšak trebárs v štatistike +/- mal -9. Vzhľadom na celkovo zlú defenzívu tímu to v porovnaní so spoluhráčmi nebolo až tak zlé, avšak je pravda, že ani on nebol svetielkom, ktoré by svietilo smerom k lepšej budúcnosti.

 

Andy Greene sa nestal lídrom, čo by na ľade dokázal prebrať vodcovskú úlohu a vziať zápas do vlastných rúk. Nevynikal, avšak nebolo to nič neočakávané. Osobne som si myslel, že to bude pokračovať aj v tejto sezóne. Malo prísť niečo ako zlepšenie Devils (v dôsledku letného posilňovania) a určité zhoršenie Greena.

Prišlo však niečo iné. New Jersey majú napriek očakávaniam nábeh na rovnakú sezónu ako vlani, keď so 72 bodmi v základnej časti skončili na predposlednom mieste konferencie. Green ale skladá inú pesničku. Odohral dvanásť zápasov a jeho hra je zo začiatku sezóny pre mňa príjemným prekvapením. A to napriek (alebo vďaka?) faktu, že dostáva o čosi menej priestoru ako vlani.

 

Keď je Greene na ľade, nie je to o tom, žeby sa vytváralo enormné množstvo šancí proti súperovej bráne. Pravdou ale je - a to je ten podstatný bod tohto článku - že súper dostane v ofenzíve doslova minimum priestoru. Keď teda chcete zamedziť tomu, aby ste inkasovali, pošlite do boja Greena. V tomto roku sa to vypláca.

 

Hovoria o tom aj pokročilé štatistiky. Oproti sezóne 2018/19 je Greene násobne platným hráčom, a to hlavne vo vlastnej obrannej tretine.

 

2018/19:

 

2019/20:
 

 
Čo Greenovi pomohlo? Môže to byť zbavenie akejsi prílišnej zodpovednosti. Príchodom PK Subbana či Samiho Vatanena a dozrievaním Willa Butchera či Damona Seversona sa Greene ocitol mimo pozíciu TOP obrancu Devils. Andy bol možno príliš zviazaný veľkou rolou kapitána v kombinácii s úlohami, ktoré mu dávali na ľade. Trebárs Kings to s Dustinom Brownom vyriešili opačným spôsobom - vzali mu "C". 


To sa podľa niektorých kritikov malo stať aj v prípade Greena. Čítal som reakcie na jeho osobu s negatívnym podtónom, pretože ako kapitán doviedol Devils len k piatim zápasom v play-off a v tejto sezóne mužstvo neplní nádeje, ktoré doň boli vkladané. Údajne si neplní líderské povinnosti dôkladne. 

 

Čo je na tom pravdy si nedovolím povedať. A myslím si, že by si to veľmi nemal dovoľovať nikto, kto nemá priamy zdroj v kabíne. Na jednej strane to môže byť pravda a Greene sa jednoducho zmenil na spoľahlivého beka so slabým kapitánskym účinkom. Devils sa ozaj zdajú byť mužstvom bez výrazných líderských postáv. Na druhej strane - všetko to sú iba špekulácie.

 

Za mňa je Andy jedným z najväčších prekvapení doterajšej sezóny. Isteže sa viac vraví o iných, no kapitán New Jersey je skôr nenápadným polienkom v ohni, čo zatiaľ nehorí tak, ako by mal. Ešte zlepšiť hru vo vlastnom oslabení a o Greenovi sa podľa mňa bude hovoriť i písať viac.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey