DV: Odkládat extraligové zápasy nechceme. Ale kam se ztratila lidskost?

November 3, 2019

Pardubické Dynamo řešilo v minulém týdnu nepříjemnost, kdy zápas na ledě Karlových Varů musel odehrát celý juniorský tým. A-tým totiž skončil v karanténě, karlovarská Energie odložení zápasu zamítla, zápas Pardubice prohrály 0:8. Podobný scénář hrozil i v Litvínově, tam se ale nakonec stihli hráči dát dohromady alespoň natolik, aby byli schopni odehrát zápas se ctí.

Zdroj obrázku: hcdynamo.cz

 

Důvodem, proč zápasy nebyly odloženy, je výsledek hlasování z léta, kdy si samotné kluby odhlasovaly, že ani při rozsáhlé marodce nebudou odkládat extraligová utkání. Argumentem bylo především to, že každá organizace má dostatečný počet juniorů a hráčů s vyřízenými střídavými starty z Chance ligy (druhá nejvyšší hokejová soutěž), sebevětší počet zranění či nemocí by se tak měl dát bez problému nahradit.

 

Pokud se vám zraní 5-6 elitních hráčů, máte problém, ale alespoň se mohou ukázat jiní, například mladší hráči. Ne, že by to tak v extralize fungovalo, to se raději podepíše narychlo nějaký cizinec, nebo vytáhne z Chance ligy třicátník, co to zkoušel už v 5 extraligových klubech. To ale odbočujeme. Pokud ale tak jako Pardubicím nebo loni Chomutovu vypadne ze hry celý A-tým a sestavu musí lepit každým, kdo umí bruslit, pak jste už opravdu v bryndě.

 

Dynamo i Piráti si zažili dosti podobné situace, avšak jeden s lepším a jeden s horším načasováním. Chomutov loňskou sezónu těsně před baráží o udržení v extralize zasáhla salmonela, jelikož někdo z klubu měl geniální nápad, že hráčům před touto zásadní částí sezóny dopřeje svačinku v podobě tataráku. Chomutov začal baráž tedy převážně s juniory a hráči z farmy, následně se vraceli i klíčoví hráči, ti však byli po nemoci řádně oslabení. Nebýt onoho tataráku, možná vybojují dostatek bodů na udržení v extralize. Piráti si navíc o odklad ani říct nemohli, na konci sezóny na to zkrátka není prostor, už tak mají týmy účastnící se baráže krátký čas na domluvení si posil.

 

Pardubičtí zase v úterý před zápasem ve Varech zjistili, že v kabině propukla střevní chřipka, zdroj je doteď neznámý. Podle sportovního manažera Jaromíra Kverky měli na vyřešení situace nějaké tři hodiny, během kterých dostal od Karlových Varů negativní odpověď na otázku odložení zápasu. Lépe pochodil u juniorů, kteří odložili derby s Hradcem Králové a mladíci tak mohli odjet na extraligový zápas proti Energii. Stažení hráčů z prvoligových klubů údajně nepřipadalo v úvahu, co kdyby se epidemie rozšířila i na další týmy?

 

Osobně mě zaráží nevole extraligových klubů vyjít si vzájemně vstříc. Jestliže se Karlovy Vary o problému Pardubic dozvěděly pár hodin před začátkem zápasu, jsem ochoten akceptovat, že by jistě dalo spoustu práce zápas odkládat. Navíc se jednalo o úterý, někteří vlastníci vstupenek by jistě nebyli potěšeni, kdyby si například brali volno z práce kvůli ničemu. Ovšem páteční zápas proti Litvínovu, navíc těsně před reprezentační přestávkou nebyl odložen, protože podle šéfa klubu a trenéra Jiřího Šlégra "by ho fanoušci sežrali". Tohle mi úplně fair-play nepřijde, kam se poděla nějaká lidskost? Není to obvyklé, ale máme tu několik reprezentačních přestávek, kdy by se mohl zápas dohrát. Kolik bude z těchto 3 týmů (Pardubice, Karlovy Vary, Litvínov) v reprezentaci hráčů? 1 z každého týmu? Dál tu jsou úterky, které nejsou divácky atraktivní, ale řešení to představuje. Rozhodně lidštější než dát osmičku juniorům, kteří ty kvality nemají. David Pospíšil na ČT Sport navíc měl dobrou poznámku, že pro spoustu mladíků to může být jediný zápas v extralize v kariéře, protože síto mezi juniorkou a extraligou je moc velké. Tak ať si to aspoň užijí a nehledí na skóre.

 

Zástupci týmů by se mohli přestat schovávat za fráze "že si to kluby samy odhlasovaly" apod. a tzv. na plnou hubu říct, že zkrátka chtějí jednoduché body do tabulky. Zvlášť, když se před sezónou zrušila baráž a zavedl se přímý sestup. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey