Sajmonov pohľad: Je šanca, že Hart Trophy dostanú McDavid i Draisaitl naraz?

November 1, 2019

Ako Wayne Gretzky a Jari Kurri, zhodujú sa starší fanúšikovia Edmontonu Oilers. Presne tých dvoch niekedy vidia v Connorovi McDavidovi a Leonovi Draisaitlovi. Zvlášť v momentoch, keď im vyhrávajú zápasy, čo sa najmä v priebehu celej minulej sezóny dialo veľmi často.

 

Kanadsko-nemecké duo je podľa môjho názoru aktuálne najfascinujúcejším ofenzívnym tandemom fungujúcim v NHL. Aj dnes patria medzi troch najproduktívnejších hráčov NHL. Draisaitl zatiaľ zaknihoval 25 bodov. Z toho je dvanásť gólov a v oboch týchto ohľadoch je nemecký forvard najlepším v rámci celej ligy. McDavid má aktuálne 23 bodov a jeho sedemnásť asistencií zatiaľ neprekonal nikto. Obaja odohrali po štrnásť zápasov.

 

Na portáli Edmonton Sun som dnes zahliadol článok o tom, že sa "Drai" zaradil medzi prvých kandidátov na ocenenie za najužitočnejšieho hráča súťaže, teda Hart Trophy. Jasné, že je ešte skoro na takéto závery, ktoré zvlášť v zámorí robia veľmi radi, no jeho forma je neprehliadnuteľná a o túto cenu sa, zdá sa, bude biť počas nasledujúceho desaťročia rok čo rok.

 

Nestáva sa ale často, aby niečí konkurent v rámci individuálnych ocenení hral za ten istý tím. Zvlášť nie, pokiaľ ide o Hart Trophy, ktorej definícia je jasná. Najužitočnejší hráč. Hráč, na ktorom stojí hra tímu a ktorý ten tím nesie na svojich pleciach za úspechom. Ale čo ak to pasuje aj na Leona Draisaitla, aj na Connora McDavida?

 

Doslova celosvetový unikát môžeme vidieť v súčasnom mančafte Edmontonu Oilers. Pokiaľ pôjde o nomináciu, pravdepodobne sa 90% expertov zhodne na skutočnosti, že si obaja na konci základnej časti zaslúžia byť v najlepšej trojici. Kontroverzným krokom by bolo už len to, ak by takéto rozhodnutie NHL skutočne urobila.

 

Pomaly sa dostávame k najdôležitejšiemu bodu tohto článku. Platí, že najdôležitejší hráč akéhokoľvek klubu NHL, ktorý toto tvrdenie potvrdí na ľade, by mal Hart Trophy dostať. Niekedy to síce neplatí (viď vlaňajší Nikita Kučerov, ktorý vyhral napriek tomu, že Bolts boli suverénne najlepším tímom základnej časti a bol obklopený kvantom ďalších veľmi kvalitných spoluhráčov). Keďže už som zabrdol do spravodlivosti pri hodnotení a kontroverzií, ktoré tieto výbery niekedy jednoducho prinášajú, poďme si priniesť trochu nerealistický scenár, ktorý by sa však logicky mohol stať skutočnosťou.

 

Skúšal som sa pozrieť na to, či už sa niekedy stalo, žeby boli dvaja z troch kandidátov na zisk Hart Trophy z jedného klubu. Žiaľ, nikde som sa to nedozvedel, keďže informácie o nominovaných sú v rámci hokejových stránok celkom podceneným artiklom. Povedal by som, že nie, ale nechcem podať neoverenú informáciu. Keďže sa však jedná o človeka, ktorý ťahá mužstvo, je skôr pravdepodobné, že sa tak skutočne nikdy nestalo. 

 

Draisaitl s McDavidom ale teoreticky môžu byť výnimkou, čo môžeme pozorovať už v súčasnosti. Skutočne, kde by bol Edmonton bez ich prínosu? V tomto ročníku síce začali veľmi dobre, ale ak sa na to pozrieme v globále a započítame najmä poslednú sezónu, je jasné, že títo dvaja sú základnými kameňmi, bez ktorých by sa už tak naštrbená stavba Oilers zrútila ako schátraná storočná chatrč. 

 

Navzájom sa táto dvojica dopĺňa tak výnimočným spôsobom, že hodnotiť ich zvlášť je prinajmenšom diskutabilné. Preto by sa tak stalo aj pri nominácii na tohtoročnú Hart Trophy. Draisaitl by bez McDavida určite nebol takým hráčom, akým momentálne je. A to isté môžeme povedať aj opačne, hoci si dovolím tvrdiť, že je Kanaďan o niečo lepším hokejistom ako jeho parťák.

 

Taký úžasný tandem, čo tiahne mužstvo dopredu, však momentálne nenájdeme. Iste, sú útoky, ktoré absolútne dominujú. Spomeňme napríklad formáciu Pastrňák-Bergeron-Marchand alebo Landeskog-MacKinnon-Rantanen. Obidva z nich ale majú lepších spoluhráčov. Rask, McAvoy, Krejčí, Makar či Girard, to sú spoluhráči, na ktorých nie sú Drai ani Connor zvyknutí.

 

McDavid, MacKinnon a... Draisaitl. Znie to nereálne, viem, no teraz si predstavte ten úžas, keby Oilers reálne postúpili do play-off (čo podľa mňa nie je hudba tejto sezóny napriek skvelému rozbehu). Mohla by sa táto zostava finalistov stať realitou? Druhým variantom by bol trebárs MacKinnon, Crosby a McDavid-Draisaitl. A to by už bola revolúcia. Prvýkrát by Hart Trophy mohli vyhrať dvaja hráči naraz!

 

Z môjho pohľadu je však tento scenár skôr sci-fi. NHL nemá takéto revolúcie príliš rada, teda aspoň z nej mám taký dojem. Najlepšie je predsa odovzdať Harta do rúk víťaza Art Ross Trophy a je to (túto vetu berte, prosím, s nadhľadom a obrazne). Na druhú stranu, ak by Edmonton postúpil a získali by ju prvýkrát v histórii dvaja hráči, a to McDavid s Draisaitlom, koľko ľudí by povedalo, že je to nespravodlivé? Našli by sa, lebo vždy sa nájdu, ale neverím, že by boli vo väčšine.

 

Proti je tradícia, ktorú podľa mňa NHL neporuší. Na príklade vlaňajšej sezóny - Oilers skončili na predposlednom mieste Západnej konferencie, jedenásť bodov pod čiarou postupu. Dokopy strelili 229 gólov. McDavid mal 116 bodov (čiže bol pri 50,65% zo všetkých gólov Oilers), Draisaitl 105. Až nereálne čísla v takomto mančafte. Neviem si predstaviť iné duo, ktoré by tak definovalo nespochybniteľný prínos pre mužstvo.

 

Len tak mimochodom, za posledných šesť rokov je McDavid jediným hokejistom, ktorý bol nominovaný do boja o Hart Trophy napriek tomu, že jeho tím nepostúpil do vyraďovacích bojov. A podľa mňa ju mal aj vyhrať. Nebolo by to protekčné víťazstvo ani nič v tomto zmysle. Jednoducho si to plnou mierou zaslúži. 

 

Preto si teda myslím, že keby "olejári" postúpili do play-off a prínos Draisaitla a McDavida by bol podobný, na čo majú nábeh (Draisaitl bol zatiaľ pri 60,97% góloch mužstva, McDavid pri 56,09%), mali by sa kompetentní reálne zamyslieť nad možnosťou udelenia ceny dvom hráčom. Osobne by som nad tým musel premýšľať tiež veľmi dlho. Nevravím, že by som sa na to stopercentne dal. Ale kto vie. Minimálne by som sa zamyslel.

 

Či si myslím, že sa tento príbeh stane realitou? Nie. Či si myslím, že by sa jedného dňa mal stať? Za istých okolností áno.

 

 Zdroj obrázku

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey