ST: Brent Seabrook is done

October 31, 2019

Ako môžete vedieť, tak hlavný tréner Blackhawks, Jeremy Colliton, umiestnil veterána Brenta Seabrooka na tribúnu po veľmi zlých výkonoch a zaslúžene. Brent s tým spokojný nebol a hovorí, že by bol určite potrebný a spoľahlivý pre nejaký tím v lige. Je to však naozaj tak alebo ide o nejaké tie "seba-ochranné" slová chlapa, ktorý si začína uvedomovať, že už nie je dostatočne dobrý na úroveň NHL a má priveľký kontrakt nato, aby bol zlý?

Úprimne? Druhá možnosť je viac reálna. So Seabrookom to ide dolu vodou, no poďme sa pozrieť detailne na čísla a výkony v priebehu rokov, ktoré k tomuto bodu dospeli a povedzme si úprimne, či Brent Seabrook dokáže byť ešte niekedy efektívnym obrancom v NHL. Lebo ja osobne tomu neverím a žiaden normálne premyšľajúci fanúšik hokeja, ktorý sa nejako vyzná, by tomu veriť taktiež nemal.

 

Seabrook bol v jeho najlepšej časti kariéry mašina. Zbieral body, bodyčeky, góly, prstene pre víťaza Stanley Cupu a hlavne hral obrovské minúty pre tím, ktorý ho považoval za jednu z najdôležitejších častí tímu. Taktiež jeho pokročilé štatistiky boli skvelé. Medzi rokmi 2007 až 2015 mal Brent Seabrook priemerné percentuálne vyjadrené corsi (pomer striel a šancí pro a proti, keď bol na ľade) v hodnote 53,59, čo je skvelé číslo na obrancu NHL. Bol defenzívne zodpovedný a kvalitný a zároveň dosahoval priemeru okolo 35-40 bodov. Bohužiaľ za tieto zásluhy dostal ten svoj nový kontrakt v roku 2015, ktorý bol na ďalších OSEM rokov.

 

Seabrook prekonal svoje bodové kariérne maximum o jeden bod po podpise v roku 2016 s 49 bodmi, no už vtedy sa ukazovalo, že jeho defenzívna časť hry sa zhoršila. To dokazujú aj čísla, keďže klesol v corsi číslach až o 4% do negatívnych čísel, čo je nedobré pre hráča, ktorý práve dostal 6,875 milióna dolárov. Mnohí si však mysleli, že ide len o istú jednu zlú sezónu a starý dobrý Brent bude späť. Nebol. Jeho ofenzívne aj defenzívne čísla sa prepadli (aj keď ofenzívne sa to ešte ako-tak dalo zvládnuť) výrazne a ak sa pozrieme na graf RAPM z dielne Evolving-Hockey, tak jeho defenzívne čísla môžeme vidieť na tej najspodnejšej možnej úrovni (graf zobrazuje sezónu 2016/17 až po sezónu 2018/19):

 

 

Jednoducho sa z neho stala defenzívna čierna diera a ofenzívne začal poriadne stagnovať a rok čo rok sa zhoršovať. Jeho telo sa stalo pomalším a jeho schopnosti horšími. Neprispôsobil tomu svoju hru ako iný hráči vyššieho veku a pri hráčoch typu Seabrook tá zmena z dobrého a efektívneho hráča na neefektívneho hráča môže nastať behom jednej sezóny alebo aj menej.

 

Brent Seabrook má v tejto sezóne corsi na úrovni 43% a bohužiaľ aj pri menšej defenzívnej kvalite Chicaga už nepatrí medzi šestku najlepších obrancov tímu dlhšiu dobu. A teraz prišiel konečne moment, kedy si to všimli aj v Chicagu a robia kroky k tomu, aby hrali každý zápas šesť najlepších obrancov a nehrali Seabrooka len preto, lebo zarába takmer sedem miliónov dolárov. Uvidíme, aké kroky spraví Stan Bowman s týmto kontraktom, ale vymeniteľný je iba veľmi ťažko a to by bolo extrémne drahé (hovorím o voľbách v prvom kole draftu a to možno až niekoľkých). Zároveň je tento kontrakt zlý aj na vykúpenie (ako môžeme vidieť v tabuľke na capfriendly), keďže tímu neušetrí takmer nič.

 

 

Ja osobne mám za to, že bohužiaľ asi budú musieť priplatiť nejakému tímu, aby ho vzal a zároveň si ponechať peknú polovicu toho kontraktu, čo by im pomohlo. Nech to dopadne akokoľvek, tento hráč je podľa mňa v rámci NHL hotový a už nebude mať čo ponúknuť žiadnemu tímu a toto sa bude diať viac a viac s čoraz mladšími hráčmi. Kto bude ďalší Seabrook/Eriksson? Bohvie.

 

Čo myslíte vy? Dokáže byť Seabs ešte efektívny hráč NHL, alebo je už len stelesnenie zašlej slávy? Povedzte nám v komentároch!

 

Samuel Tirpák (ST)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey