Wayne Gretzky oslavuje McDavida a Draisaitla: Sú ako ja s Markom, nemajú egá

October 18, 2019

Connor McDavid a Leon Draisaitl. Dvojica, ktorú dnes pozná každý hokejový fanúšik, je duom, čo tiahne Edmonton Oilers napriek neistým predpokladom. Nebyť ich predchodcov, už dnes by to bola najikonickejšia dvojica histórie klubu. Kedysi však za "olejárov" bojovali Wayne Gretzky a Mark Messier. A to sú, prosím pekne, dve z najväčších postáv histórie hokeja vôbec.

Gretzky je dokonca svetovým rekordérom a mnohé z jeho zápisov na 99% nikdy nebudú prekonané. O Edmonton, teda organizáciu, v drese ktorej vstúpil do NHL a vyhral i všetky svoje štyri Stanley Cupy, sa, pochopiteľne, stále zaujíma. Zaspomínal si na svoje časy v Alberte (cituje ho Sportsnet): "Mark a ja sme nikdy neočakávali, aby ostatní robili na ľade to či tamto. Poznali sme svoje roly a čo sme prinášali do klubu a tlačili sme sa navzájom dopredu, aby sme tak pre tím mali ešte väčší prínos."

"Teraz môžete vidieť dvoch podobných," zameral sa na McDavida s Draisaitlom. "Sú naozaj nesebeckí - nemajú egá - a ako dôležitý je Connor pre Leona, tak je i Leon pre Connora. Tak, ako sme boli pre seba aj my s Markom."

 

Čo už vie celý hokejový svet je, že je nemecká superhviezda Leon kľúčovým hráčom Edmontonu. Už však, konečne, začínajú vedieť aj to, že sa Drai zaradil medzi tú úzku špičku najlepších v celej NHL. Dalo by sa povedať, že je pre Connora niekto ako bol Messier pre Gretzkyho, Jágr pre Lemieuxa či Malkin pre Crosbyho. 

 

Čoskoro 24-ročný Nemec navyše patrí k najlepším strelcom súčasnosti. Od začiatku sezóny 2017/18 dal viac gólov ako on (81) iba Ovečkin, Tavares, McDavid, MacKinnon a Kučerov. Vlastne sa dodnes nevie, či je Draisaitl lepším nahrávačom alebo strelcom, no isté je, že je v oboch ohľadoch fenomenálny. Aktuálne je po McDavidovi druhým najproduktívnejším hráčom ligy, na konte má 15 (6+9) bodov v siedmich zápasoch.

 

"Hrajú totálne inú hru," pokračuje legendárny Gretzky. "Nikto nehrá ako Connor. Connor je na takom leveli rýchlosti, na ktorom nebol nikto možno v celej histórii hokeja."

 

"Leon hru, naopak, spomaľuje - ako to vie Patrick Kane," pokračuje opisom štýlu Draisaitla. "Ale jedna vec je spomaliť seba a druhá primäť všetkých ostatných, aby spomalili s vami, teda tak, ako to vie Kane. Leon roztiahne nohy od seba, všetkých okolo spomalí a Connor miluje prísť o niečo neskôr, dovalí sa ako lokomotíva v plnom tempe."

 

Ako Gretzky bol absolútnym majstrom hokejovej techniky a produktivity, tak Messier nemal v osemdesiatych rokoch konkurenciu v silovej hre. Rovnako aj McDavid s Draisaitlom sú istým spôsobom protikladmi, ktoré sa priťahujú. Drai je efektívnejším v kruhu na vhadzovania, silnejší v držaní puku a vyhľadáva pozície na strely z prvej. Spoločné majú svoje líderské schopnosti, ktoré prekonávajú aj ich gigantický prínos v góloch a bodoch.

 

"Snaží sa makať a to aj mimo puku," hovorí o Draisaitlovi McDavid, ktorého s ním spája aj túžba po víťazstve. "Chce robiť správne všetky tie malé veci. Dozrieva na toho two-way forvarda, ktorým sa nakoniec môže stať. Má veľké telo. Je skvelý v kruhoch. Môže byť skutočnou silou na puku."

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey