McLellan: Králové před sebou pořád mají spoustu práce

October 16, 2019

Když LA Kings přivedli v létě jako nového trenéra Todda McLellana, slibovali si oživení herního projevu, především co se útočné fáze týče. To se zatím vcelku daří, stejně tak zapojování mladíků do hry, jelikož Králové jsou stále v rámci ligy jakožto jakýsi tým dinosaurů. Jaké dojmy má trenér z týmu po 6 odehraných zápasech?

 

Jonathan Quick

Jedním z největších otazníků je doposud brankářská otázka. Dlouholetá jednička Jonathan Quick prožívá mizerný vstup do sezóny, za 3 zápasy dostal už 19 gólů a úspěšnost zákroků 79,3 % jistě také není něco, na co by měl být hrdý. Ovšem od hlavního trenéra Králů se mu dostalo podpory. "Dostal spoustu gólů, to řeknu na rovinu. Podle mě je ale pořád tak dobrý jako dřív. Když jste gólman, jste na očích spoustě lidí. Měl několik skvělých zákroků. Jestli dostal několik gólů, které by raději vzal zpátky? Jsem si jistý, že ano, ale naši brankáři jsou v těžké pozici, musíme být lepší kolem brankoviště."

Jedním z faktorů může být i oživená obrana, kde přišli 2 noví hráči - Hutton, Ryan; několik mladíků si vybojovalo základní sestavu po úspěšném působení na farmě či předváděné hře v kempu - Roy, Walker, MacDermid nebo teprve 18letý Tobias Bjornföt; zatímco jiní se zatím zotavují ze zranění. "Když jsem přišel, počítal jsem v základu s Forbortem, který umí skvěle odstavit hráče od puku. Chtěl jsem vidět LaDueho, ale ten se potřebuje dostat do tempa po zranění. Se známými hráči můžete trošku předvídat co se stane, podíváte se na buly a řeknete si, ok, je tam Robyn Regehr a Willie Mitchell, od těch víte co čekat. Teď se podíváte na mladé kluky, co neodehráli moc zápasů a nemůžete moc předvídat. Ale to je součást vývoje." Nelze ale vše házet jen na mladíky, musí se zlepšit celý tým. "Líbí se mi, jak hrajeme od červené čáry dopředu. Od červené dozadu však musíme být mnohem lepší."

 

Veteráni

Quick však není jediný z veteránů, který hraje výrazně pod své možnosti. Zatímco Anže Kopitar s Dustinem Brownem zatím potvrzují, že si první lajnu zaslouží a kdykoliv jsou na ledě je v útočném pásmu rušno, ostatní původně plánovaní tahouni zůstávají za očekáváním. Jeff Carter si vytváří šance, ale nedokáže je zakončit, proto má za 6 zápasů pouhou asistenci a -6  tabulce +/-. Adrian Kempe se zase z centru druhého útoku propadl až do 4. formace, za své výkony slyšel i pokárání od hlavního kouče Los Angeles. "Potřebujeme od něj zkrátka mnohem víc, tak jednoduché to je. Všichni hráči si určují, kolik času na ledě dostanou. To neurčuji ani tak já nebo trenérský štáb, ale jejich výkony. Našim centrům jsem na lavičce říkal - chcete víc času? Vyhrajte vhazování. Pak dostaneš 30 vteřin navíc, pak dalších 30. Udělej to 3x za zápas a máš minutu a půl navíc."

Právě Kempe na vhazování dlouhodobě nepředvádí oslnivé výkony, za 4 sezóny v lize se nedokázal přehoupnout přes 45 % vyhraných buly. Vhazování obecně jsou kamenem úrazu Kings v letošní sezóně, před zápasem s Carolinou se krčili na 23. místě, když v oslabení vyhráli pouhých 39,1 % buly.

 

Speciální týmy

Přestože vzorek zápasů je stále malý, přesilovky a oslabení jsou rozhodně prostorem ke zlepšení. Z 21 přesilovek využili Králové pouhé 2, jednou navíc při přesilovce dokonce obdrželi gól, ten však byl do odkryté klece, když to Kings zkoušeli v šesti. Ubráněná oslabení jsou na tom ale podstatně hůře, LA nabídlo soupeřům 20 možností přesilovky, ti toho hned 7x využili. "Je tam ještě dost práce, systém potřebuje práci, jednotlivci potřebují zapracovat. Když se dívám na oslabení, je tam několik faktorů - vhazování, možnosti vyhodit puk z pásma. I když vyhrajeme buly, soupeř hned získá puk," říká McLellan.

A co přesilovky? "Záleží to noc od noci. Někdy to je zakončení, když se podívám na zápas s Vegas, vytvořili jsme si spoustu šancí jako jsou odkryté brány... a stejně jsme nedokázali zakončit. Jindy si zase nedáme přesnou přihrávku, nebo nedokážeme prostřelit puk až na bránu. Musíme na přesilovce vyčistit spoustu věcí."

 

Mladíci

Co naopak McLellanovi dělá příjemné starosti, jsou výkony mladíků, především pak v útočné fázi. Sean Walker momentálně vede statistiku Corsi napříč obránci v lize, daří se mu tedy dobře řídit hru, je-li zrovna na ledě. Blake Lizotte s Michaelem Amadiem se zase dobře etablovali do NHL. "Blake Lizotte dělá ty malé věci, co chceme. Vynucuje si fauly, vytváří protiútoky. Nemusí bodovat každý večer, ale má pozitivní vliv na hru a proto je odměněn časem na ledě. V lajně s Toffolim hrál velmi dobře."

Před zápasem s Nashvillem bylo nutné protočit hráče v jednotlivých formacích, protože ne všichni si spolu sedli. Kdo si spolu naopak sedl, byl 4. útok ve složení Clifford-Amadio-Lewis. "Bavili jsme se o tom, že máme lajnu, která hrála velmi dobře, a v takovém případě se vám je nechce rozdělovat. Některé ostatní útoky taky nehrály špatně, ale jeden útok zkrátka zaostával. Tak jsme museli promíchat hráče a doufat, že najdeme něco, co bude fungovat," řekl.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey