DV: Kings si začínají přiznávat přestavbu. Pomalu.

October 1, 2019

Na 1. října připadl den, kdy musejí mít všechny mužstva v A-týmu nejvýše 23 hráčů. Z tohoto důvodu jsme také v posledních dnech mohli vidět několik zajímavých jmen na waivers a v době vydání tohoto blogu zřejmě bude i jasné, zda si někdo stáhl například Joshe Ho-Sanga nebo Svena Bärtschiho. Já se zaměřím na Los Angeles Kings, kteří s novým trenérem vstupují do etapy, kdy už si konečně přiznali, že je potřeba dávat šanci mladým hráčům.

 

Brankoviště: Quick, Campbell

 

V bráně toho není příliš co komentovat, Jonathan Quick je dlouholetou jedničkou a minimálně letošní sezónu tak ještě bude. Jack Campbell se loni osvědčil jako kvalitní dvojka, když celková jedenáctka draftu roku 2010 konečně naplno prorazila do NHL. Campbell měl dokonce lepší čísla než Quick, který je však odhodlaný hodit loňskou sezónu za hlavu a opět se stát jistotou v brankovišti Los Angeles. Na farmě čeká na příležitost jako trojka Cal Petersen, který svůj um ukazoval už loni a neměl by mít problém s trvalým přechodem do NHL. Petersen před letošní sezónou podepsal velmi levnou 3letou smlouvu (roční výdělek činní 858 tisíc dolarů), která je v prvním, tedy tomto, roce dvoucestná a následující 2 sezóny jednocestná. Dá se tedy předpokládat, že Petersen od další sezóny může významně promluvit do osudu brankářů Kings.

 

Obrana: Bjornföt, Doughty, Forbort (IR), Hutton, MacDermid, Martinez, Roy, Ryan, Walker

 

Největší osvěžení zaznamenala obrana Kings. Především vyplacení ze smlouvy Diona Phaneufa bylo to, co si většina fanoušků žádalo, protože povězme si narovinu - loni nezvládal ani svou roli ve třetí obraně. Na trhu s volnými hráči podepsali Králové 2 hráče a to Bena Huttona, kterého mělo vedení vyhlídnutého už delší dobu, a Joakima Ryana. Oběma hráčům je 26 let a podepsali roční smlouvy s cap-hitem takovým, že se nejedná o velký risk - Ryan dostane za sezónu 725 tisíc dolarů, Hutton 1,5 milionu dolarů.Překvapením je mladičký Tobias Bjornföt, teprve 18letý talent, jehož si zástupci LA vybrali teprve letos na draftu. Během předsezónní přípravy ale zaujal natolik, že sezónu začne v první obranné dvojici s Drew Doughtym. Nedá se však čekat, že by zůstal celou sezónu, odehraje nejvýše 9 zápasů, načež bude poslán na hostování zpět do Švédska.

Co se složení obran týče, tak Bjornföta vedle Drew Doughtyho posléze nahradí zřejmě Joakim Ryan nebo Ben Hutton. Jeho loňský parťák Derek Forbort laboruje se zraněním, nestihne začátek sezóny a proto bude umístěn na listinu zraněných. Druhou dvojici by mělo tvořit duo Martinez-Roy, které takto dohrávalo už loňskou sezónu. Tito 2 si rozumí na ledě i mimo něj a Martinez dal v kempu najevo, že by s Royem rád hrál ve dvojici, jelikož na jednom tréninku Royovi přelepil jmenovku páskou a napsal na ni Partner (tedy "Parťák"). Je ale možné, že tento pár bude rotovat a k Martinezovi se občas podívá jeden z dvojice Ryan/MacDermid, v tom případě by Martinez hrál vpravo. Třetí obranu by měla minimálně na začátku sezóny tvořit dvojice Hutton-Walker, kteří spolu hráli v přípravě.

Pozice sedmého beka zbyde na Kurtise MacDermida, tento silový obránce by se ale měl určitě v sestavě dříve či později objevit, především na souboje s rivaly bude jeho důraz potřeba. Na tribuně také nejspíš začne i Joakim Ryan, zatímco budou Králové dávat příležitost Tobiasi Bjornfötovi. Na farmě čekají na příležitost Paul LaDue, který se potřebuje rozehrát po zranění, Mikey Anderson, který udělal velmi dobrý dojem v kempu, nebo Kale Clague, ten je také jeden z adeptů na povolání v průběhu sezóny.

 

Útok: Amadio, Brown, Carter, Clifford, Grundström, Iafallo, A.Kempe, Kovalčuk, Kopitar, Lewis, Lizotte, Toffoli, Wagner

 

Postupné omlazení zažívá i útok, ač to nejde tak rychle, jak by si někteří přáli. Především protože útok je prakticky totožný s loňským, který měl opět problémy dávat góly. Vedení zřejmě spoléhá na to, že Willie Desjardins byl skutečně nejhorší trenér, jakého liga viděla za poslední dekádu, a Todd McLellan dokáže obrátit věci k lepším zítřkům. První útok už třetí sezónu po sobě budou tvořit Alex Iafallo s Dustinem Brownem na křídlech kapitána Anže Kopitara. Svoje si odehrají, to každopádně, ovšem nemyslím si, že je to ta elitní formace, na kterou by se tým dokázal spolehnout, že každý zápas bude bodovat. Mnohem zajímavěji vypadá složení druhé útočné řady, ta v přípravě hrála ve složení Kovalčuk-A.Kempe-Carter. Nedivte se, pokud budou mít ve výsledku víc bodů než první útok, protože Kovalčuk si bude chtít spravit chuť pod trenérem, který jej bude využívat rozumně, nikoliv ve 4. formaci. Jeff Carter naopak bude muset dokázat, že nepatří do starého železa, jinak jej v sezóně potká trejd nebo vykoupení ze smlouvy. Adrian Kempe dostal v létě bridge-deal, během kterého si vedení Králů ověří, zda má na to stát se jedním tahounů kádru a říct si o přidání, až mu za 3 roky smlouva vyprší. 

 

Nějaké oživení se bohužel koná až ve spodní šestici útočníků. Nejvíce prostoru ke zkoušení bude ve třetí lajně, do které se propadlo pravé křídlo Tyler Toffoli. Spolu s ním by měl sezónu začít na levém křídle Austin Wagner, který loni zaujal svým neskutečně rychlým bruslením, na centru pak nejspíš Michael Amadio, který vyhrál bodování Kings v předsezónních zápasech. Wagner nejspíš bude různě dle potřeby putovat sestavou, protože na levém křídle hraje také Carl Grundström, od nějž by ale McLellan chtěl vidět větší konzistenci. Co se čtvrté formace týče, tam jsou na křídlech stálice Kyle Clifford a Trevor Lewis, mezi nimiž by měl začít Blake Lizotte. Tento nedraftovaný útočník přišel loni na konci sezóny z univerzity v St. Cloud a zasáhl do posledního zápasu základní části, kde nebodoval. Kemp měl však nadmíru dobrý, čehož si všiml nejen trenérský štáb, ale také Jeff Carter, který po jednom ze zápasů měl na Lizotteho jen slova chvály.

V případě zranění čekají v Ontariu hráči jako Martin Frk, který by měl být jeden z prvních povolaných, pokud bude potřeba střelce, Matt Luff, který hraje podobným stylem jako Frk, ale je o něco mladší, nebo Michael Eyssimont, který se taktéž nejevil v kempu špatně. Trochu více se asi čekalo od 26letého Nikolaje Prochorkina, který dominoval v KHL a měl letos usilovat také o místo v kádru Kings. Podepsal pouze roční smlouvu, která má klauzuli, že pokud nezačne sezónu v NHL, pak může odejít zpět do Ruska. Jelikož byl přeřazen do AHL, kde se hlásil a byl zařazen do první lajny, zdá se, že svoji šanci za oceánem nechce jen tak vzdát. Na pozicích centra ale má konkurenci ještě v podobě Jareta Anderson-Dolana nebo Rasmuse Kupariho.

 

Názor DV:

Rozhodně kvituju, že tým dostal osvěžení prostřednictvím Bjornföta v obraně, kde dostanou šanci odehrát celou sezónu i další mladší hráči. Stejně tak se mi líbí, že Králové nepodepsali žádného přestárlého veterána do třetí/čtvrté formace, ale zaplnili místa mladíky, především pak Mikem Amadiem, který vypadal připraveně už na konci loňské sezóny. Co se mi naopak nelíbí je, že jádro týmu stále tvoří hráči, kteří vyhráli Stanley Cup v roce 2014, tedy Brown, Carter, Kopitar, Quick a další. Ano, Kopitar a Brown stále patří mezi tahouny týmu, ale ostatní? Proboha, vždyť je to 5 let, přestaňte pořád spoléhat na veterány, přiznejte si pořádnou přestavbu a zabalte jednu nebo dvě sezóny než se vyhrají mladí jako Luff, Anderson-Dolan nebo Clague. Kings mají relativně slušnou základnu mladých prospektů, tak bych je určitě nedržel v AHL déle, než je nezbytně nutné.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey