DV: Rasismus na stadiony netahejte

September 17, 2019

V poslední době se nám opět po stadionech šíří takový nešvar. Tím nešvarem jsou rasistické poznámky od "fanoušků" na hráčův původ, přičemž je vůbec nezajímá, jak dobře hráč hraje. Jednou je to soupeř, tak na něj přece budeme křičet, ne? Jakožto dlouholetý návštěvník zimních stadionů chápu, že občas se člověk neudrží a popustí uzdu emocím, například ve chvíli, kdy rozhodčí neodpíská už třetí hraniční zákrok na hráče vašeho týmu. Nebo pokud začne mela ve skrumáži před brankářem. Ale uchylovat se k rasistickým poznámkám mi přijde zkrátka ubohé.

 Zdroj: Jan Gebauer, hokejprerov.cz

 

Případ Prostějov

Od začátku letošní sezóny na sebe poutají pozornost prostějovští Jestřábi. Tento tým je na Moravě znám svými fanatickými fanoušky, kteří umí nachystat skvělé chorea a vytvářet skvělou atmosféru, na druhou stranu je ale jejich chování místy za hranou. Především potkají-li se s fanoušky znepřáteleného týmu, například Olomouce či Přerova.

 

Prostějov hrál letos v předsezónní přípravě zápas s HC Vítkovice Ridera, kteří hrají o soutěž výše. Ve Vítkovicích hraje nově také Dominik Lakatoš, jehož původ je už ze jména zřejmý. Právě toto byl olej do ohně prostějovských fanoušků, kteří na něj začali pokřikovat "cikáne", načež trenér Vítkovic Jakub Petr odvolal tým z ledu a zápas zůstal nedohrán. Jelikož jsem nebyl přímo na stadionu, nemohu soudit, co se zde přesně dělo, ale dle vyjádření zástupců Prostějova Dominik Lakatoš údajně celý zápas provokoval svým chováním na ledě. Rasistické pokřiky mi však nepřijdou adekvátní reakce, zvlášť, když se nejedná o žádného zelenáče, co se Tipsport extraligy týče. Lakatoš byl dokonce v roce 2017 draftován týmem New York Rangers. A přidám i osobní vsuvku - když Lakatoš loni hostoval na část sezóny ve Zlíně, patřil mezi jednoznačně nejlepší hráče týmu a pomohl Zlínu vybojovat několik důležitých bodů.

 

Pomyslnou korunu tomu však nasadil prostějovský klub, když po zápase vzkázal doslova: "slovo cikán uvádí Slovník spisovné češtiny jako spisovné – nejde tedy o hanlivý výraz". No budiž, Vítkovice a Prostějov spolu asi příští léto přátelská utkání neodehrají, protože by příliš přátelská nebyly, v sezóně se nemohou potkat, tak to můžeme uzavřít, ne? Ne tak úplně. Hned v prvním zápase Chance ligy (2. nejvyšší česká soutěž) proti Přerovu vytáhli fanoušci Prostějova transparent "Lakatoši z Přerova", který můžete vidět na úvodní fotografii článku. Aby toho nebylo málo, utkání bylo hráno na ledě Přerova, prostějovští zde tedy byli jako hosté. Obrázek si udělejte sami.

 

EDIT: Prostějov dostal za rasistické pokřiky na Lakatoše pokutu od disciplinární komise ve výši 10 tisíc korun.

 

Když rasismus odradí hvězdy NHL

Bohužel toto není jediný případ, kdy na stadionech zněly z davu místních ultras urážky na barvu kůže některých hráčů. Ti, kteří českou extraligu sledují pravidelně, si jistě pamatují, že během výluky NHL v sezóně 2012/13 byla v TELH celá řada hráčů z NHL. V Liberci konkrétně kromě jiných hráli i afroameričané Wayne Simmonds a Chris Stewart. Moc toho však nestihli, Simmonds odehrál za Bílé Tygry 6 zápasů, Stewart 5. Osudným se stal zápas v Chomutově, kdy někteří z místních fanoušků ukázali svůj charakter a začali s hanlivým pokřikem "opice, opice". Po téhle zkušenosti se oba hráči sbalili a raději šli přečkat výluku do druhé německé ligy.

 

Myslím si, že pokud na stadionech budou dále zaznívat podobné urážky, bude i úroveň naší ligy postupně klesat. Top hráči raději zamíří do jiných soutěží a při případné výluce NHL sem nepůjde už vůbec nikdo, kromě domácích hráčů.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey