Igor Ožiganov sa vracia domov: V Amerike je hokej na inom leveli, bol som lenivý učiť sa jazyk

August 28, 2019

Angažmán v Severnej Amerike mu nevyšiel podľa predstáv. Po jednej sezóne v NHL sa Igor Ožiganov vracia domov do Ruska. Pôsobiť bude v tíme AK Bars Kazaň.
 

26-ročného beka vyspovedal v rozhovore pre Sport-Express Alexej Ševčenko, známy ruský hokejový novinár. Ožiganov zo zámoria neodchádza so zlými spomienkami. Práve naopak, je rád, že ho to niečo nové naučilo.
 

Napokon však prevážili klady ruského prostredia a rozhodol sa pre návrat. To všetko napriek špičkovej starostlivosti. „Aj keď som nehral, neodvrátili sa odo mňa. Ku mne domov chodil človek z klubu, ktorý sa o mňa zaujímal, pýtal sa, či by mi mohol s niečím pomôcť, ak mi to, samozrejme, nebude vadiť,“ odhaľuje profesionálny prístup organizácie Maple Leafs.
 

Podľa jeho slov tam musí všetko stopercentne fungovať: „V Toronte musia mať ideálny tím. Veľa na tom pracujú. Napríklad v tomto kanadskom tíme je najdôležitejšia rodina. Už som hovoril príbeh o tom, ako mojím rodičom zamietli víza, tak som sa obrátil na klub a v nasledujúci deň boli víza pripravené. Veria, že každý hokejista by sa mal cítiť čo najkomfortnejšie.“
 

Hlavným problémom pre Ožiganova bol jazyk. Angličtina robila trable viacerým ruským súčasným či bývalým hráčom. Igor patrí medzi nich. Priznáva, že si za to istým spôsobom môže aj sám. Bol lenivý učiť sa.
 

„Najal som si aj učiteľa, no vydržal som iba dve lekcie. Uvedomil som si, že to pre mňa bolo ťažké a po tréningoch či zápasoch som mal hlavu plnú iných vecí. Ale vo všeobecnosti za to môže moja lenivosť. Keby som vedel, že sa to všetko obráti týmto smerom, dal by som si na angličtine záležať už v Rusku.“
 

Pri znalosti angličtiny by bol preňho život jednoduchší. Veril, že mu neznalosť reči môže pomôcť viac si uchrániť súkromie, no v Toronte s tým spokojní neboli. „Ukázalo sa, že v NHL a najmä v Toronte sa veľká pozornosť venuje tomu, ako sa správate v kolektíve, aké máte vzťahy či ako sa vyjadrujete v médiách. A ako som sa mal vyjadrovať, keď som ničomu nerozumel?“, pokračuje bek.
 

V prvej sezóne si napokon pripísal sedem (3+4) bodov v 53 zápasoch. V šatni mu najviac pomáhal ruský kolega Nikita Zajcev, ktorému vďačí za mnohé. Bol človekom, ktorý ho počas offseason presviedčal, aby ostal. „Náš posledný rozhovor bol v New Yorku, keď už som chápal, že v NHL nemám čo robiť a naozaj sa chcem vrátiť. Zajcev potom uviedol veľa argumentov, aby som zostal. Už ma ale nemohol presvedčiť.“
 

Ožiganov si z Kanady nesie kopec nových skúseností. Ako sám vraví, hokej tam je na inom leveli. Zahral si aj s veľkými hviezdami, Matthewsom či Tavaresom. „Sú ako z iného sveta. Silní, nemajú slabiny. Nikita Zajcev už hovoril o tom, že NHL je iný šport, vôbec nie ako náš hokej. A musím to potvrdiť. Sú tam najlepší hráči planéty. V našom tíme pôsobil Travis Dermott a hoci má iba 22 rokov, veľa som sa od neho naučil,“ sumarizuje svoje pocity.
 

Z vlastných skúseností teraz vníma rozdiely medzi NHL a KHL. „Hokejisti majú slobodu. V deň, keď nehráte zápas, vás pustia o dvanástej. Môžete potom robiť, čo chcete,“ hovorí. Do ligy sa však pravdepodobne už nevráti. Videl tam veľa nových vecí a pekných miest a svoje poznatky je pripravený využiť v Kazani: „Vidím, že veci, ktoré som predtým na ľade nerobil, teraz robím. Rozšíril som škálu svojich možností.“

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey