ST: David Clarkson "späť" v Toronte a prečo tá výmena dáva zmysel pre oba tímy

July 24, 2019

V noci sa uskutočnila menšia výmena medzi Vegas a Torontom. Toronto získalo RW Davida Clarksona (teda, v podstate iba jeho kontrakt) a výber v 4. kole draftu 2020. Vegas získali G Garreta Sparksa, ktorý bol na najlepšej ceste z Toronta už pred play-off, ale k tomu sa dostanem.

David Clarkson má ešte rok na svojom kontrakte s ročným zárobkom 5,25 milióna dolárov ročne. Tento kontrakt podpísal ešte v roku 2013 s Torontom, kedy si od Clarksona sľubovali veľké veci. To bolo hlúpe rozhodnutie Davea Nonisa, ktorý bol vtedy GM Toronta. Ehh. Následne odohral dve sezóny za Toronto, štvrť sezóny za Columbus a pre zranenia skončil. Oficiálne kariéru neukončil, ale od roku 2016 neodohral ani jeden zápas a bol na LTIR. To sa s ním stane aj teraz. Spoločne s Nathanom Hortonom si môžu ísť zahrať golf alebo niečo. Budú spolu na LTIR celú sezónu. Toronto k nemu získalo voľbu v 4. kole draftu 2020 a tým pádom majú teraz dohromady 11 volieb v drafte 2020.


Vegas získalo Garreta Sparksa, ktorý bol v podstate k dispozícií na výmenu z Toronta okamžite po skončení sezóny. Sezónu začal v poriadku ako priemerná dvojka, no potom padol výkonnostne nadol. Neviem, čo presne stalo v jeho prípade, že tak padol. Mal potenciál byť skvelá dvojka a ešte stále má, no nie v Toronte. Viem, že ho veľmi v kabíne Babcock a Dubas nechceli pre play-off kvôli tomu, že sa správal často detinsky a veľmi si nerozumel s Mikeom Babcockom (aké prekvapenie!). Povolali Hutchinsona a dlho sa v playoff neohriali. Sparks by v samotnej výmene dostal maximálne voľbu v 7. kole draftu, keďže bol na výmennej listine už riadne dlho a Toronto ho v tíme už nechcelo, a tým pádom Toronto získalo oveľa vyššiu voľbu v drafte a taktiež získalo potrebný priestor pod stropom. Sparks bude konkurenciou pre Malcolma Subbana na pozíciu dvojky Vegas.
 


Prečo práve Vegas a Toronto uplietli takúto výmenu? Toto je len moja menšia konšpirácia, ale dva roky dozadu sa Vegas chválilo a ukazovalo tým, ako okradli niektoré tímy vo výmenách a podobne, a keďže tímy vedia, že Vegas potrebujú miesto pod stropom, tak sa to snažili využiť  a získať od Vegas priveľa. V podstate chceli od Vegas isté vyplatenie sa z tých trejdov počas expansion draftu. Torontu zobrali iba Brendana Leipsica, čiže v podstate jednoduchší biznis s Torontom. Toto je len moja špekulácia.
 

Čo to znamená pre Toronto a Vegas z hľadiska platového stropu? Pre Vegas to znamená, že majú flexibilitu na leto a môžu podpísať svojich RFAs okrem Guseva, ktorý je na najlepšej ceste z Vegas a je len otázkou času, kedy bude vymenený. Majú niečo okolo milióna pod platovým stropom. Pre Toronto to je trochu viac komplikované. Leafs získali priestor pod platovým stropom a možnosť poskladať tím, ktorý bude mať celkovú maximálnu hodnotu 92,05 miliónov dolárov. Čo je 10,55 milióna nad platovým stropom. To sa však môže vykonať až po 1. októbri, kedy poputujú kontrakty Hortona (5,3M) a Clarksona (5,25M) na LTIR, čo je "long-term injury reserve", kde sa umiestnia dlhodobo zranení hráči a o ich cap hit sa navýši platový strop daného tímu. Očakávajte preto, že sága Mitcha Marnera sa potiahne až do začiatku októbra, kedy by mal podpísať kontrakt s Torontom, no v podstate Toronto teraz môže s pokojom podpísať Marnera na 9,5-10 miliónov dolárov ročne s úsmevom na tvári. Na začiatku sezóny medzi 1. októbrom a prvým zápasom sezóny však očakávajte kopec papierových transakcií Toronta s hráčmi, ktorí nemusia prejsť waiver listinou, ako napríklad Iľja Michejev alebo Timothy Liljegren, ktorí by mali spraviť bez problémov tím.

 

Treba mať na pamäti, že hlavný asistent GM Kylea Dubasa v Toronte je Brandon Pridham, ktorý tvoril pravidlá platového stropu ešte z čias, kedy bol platový strop len nápad. Čiže ak niekto vie veci ohľadom platového stropu ešte aj zozadu o polnoci, tak je to práve on. Na druhej strane vo Vegas je chlapík menom Tom Poraszka, ktorý dlhé roky viedol webový portál General Fanager, kde rozoberal platové záležitosti a podobne. Taký predchodca Capfriendly. Čo v podstate znamená, že ich spoločná mozgová kapacita ohľadom platových záležitostí presahuje medze nás všetkých v redakcii niekoľkonásobne.

 

Dodám ešte to, že som v tej výmene očakával Malcolma Subbana, ktorý taktiež potrebuje zmenu prostredia, rovnako ako Garret Sparks. No prechod Subbana k Torontu je stále otvorený. Uvidí sa, ako dopadne PTO Michala Neuvirtha v Toronte. Ak mu to nevyjde a ak Sparks zoberie Subbanovi pozíciu dvojky vo Vegas, dá sa očakávať začiatkom októbra ďalšia výmena medzi Torontom a Vegas, kde do Toronta pôjde Malcolm Subban. Ale to už je len čisto hypotetické!

Takéto výmeny milujem, veľa detailov a vecí okolo nich. Verím, že vám tento článok aspoň trochu objasnil dôvody, prečo sa táto výmena stala a benefity pre oba tímy.

 

Samuel Tirpák (ST)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey