Aho chce hrať za Montreal, hovorí jeho agent. Nebráni sa však ani Caroline

July 2, 2019

Jedným z hlavných udalostí včerajšieho otvorenia trhu s voľnými hráčmi bol offer sheet, ktorý Montreal ponúkol obmedzenému voľnému hráčovi Sebastianovi Ahovi. O 20:43 nášho času vyšla informácia, že Aho kývol na päťročný kontrakt v hodnote 8,454 milióna dolárov ročne. 

Ponuka navyše obsahovala najvyšší možný podpisový bonus, vďaka ktorému by si už v prvom roku trvania zmluvy zarobil galaktických 21 miliónov! Útechou pre Carolinu, ktorá musí tento deal dorovnať, aby si mladú fínsku hviezdu udržala, je, že neobsahuje žiadnu klauzulu o nevymeniteľnosti.

Aj tak však bude mať generálny manažér Don Wadell plné ruky práce. Jeho rozhodnutie musí prísť do konca týždňa. Na Twitteri sa ale Canes vyjadrili jasne. Vložili anketu s otázkou "Dorovnáme offer sheet pre Sebastiana Aha?". Možnosti boli "Yes" a "Oui".

Definitívu ale nemôžeme očakávať v najbližších hodinách. Pravdepodobne si počkáme do vypršania lehoty, veď sám Wadell poriadne schladil vedenie Canadiens svojím včerajším vyjadrením: "Neviem, či využijeme celých sedem dní na dorovnanie ponuky za Sebastiana Aha. Ak by sme to urobili hneď, Montreal by okamžite mohol podpisovať ďalších hráčov a ja im s týmto asi nechcem pomôcť." 

Gerry Johansson, agent čoskoro 22-ročného rodáka z Raumy, vlial do mora bitky medzi Carolinou a Montrealom ďalší - hoci pre konečné rozhodnutie možno nie najpodstatnejší - fakt. "Myslím si, že Sebastian chce stopercentne hrať v Montreale," povedal pre Marca Antoina Godina z The Athletic. "Nikdy by nepodpísal offer sheet, keby tam hrať nechcel."

Napriek tomu, že Wadell jasne odkázal, že od Canadiens očakával vyššiu čiastku, si nemyslí, že to je pre Hurricanes ľahká situácia. "Nemyslím si, že to je pre nich ľahká situácia. Môžem to povedať s istotou. Hocikto, kto povie, že to je pre nich jednoduché, sa mýli. Doma si môžete vykúzliť akékoľvek rozhodnutie, no môžem vám sľúbiť, že toto je agresívny ťah. Je v tom veľa peňazí. Veľa podpisových peňazí," pokračuje Johansson.

Aj Marc Bergevin, GM Montrealu, sa postavil pred mikrofóny. Aha chce získať stoj čo stoj, no pravdepodobne sa mu to nepodarí. "Je to mladý hráč. Je center, hral túto pozíciu celý rok. Predviedol sa v play-off. Jeho vek s našou skupinou... Je veľmi chytrý, zručný a pomáha ľuďom dookola, aby takisto hrali lepšie. A Montreal a naša snaha dosiahnuť úspech posúvaním sa vpred je preňho niečím, čoho chce byť súčasťou. Myslím, že to o hráčovi vypovedá veľa," vyjadril sa.

Sebastian Aho bol kľúčovým aspektom hry Hurricanes, klubu, ktorý sa dostal až do finále konferencie, kde bol vyradený Bostonom. V základnej časti bol ich najproduktívnejším hráčom. Odohral plnú zápasovú porciu s bilanciou 30 gólov a 53 asistencií. V hodnotení +/- mal úžasných 25 plusových bodov. Viac ako on zaznamenali z mančaftu iba Brett Pesce a Teuvo Teräväinen.

Niet divu, že pre vedenie Canadiens je Aho prioritou. "Sme všetci súťaživí. Je to súčasťou obchodu, tu sa hrá bez pravidiel. Som zodpovedný za Montreal Canadiens a žiadny iný tím. Dlžím to Geoffovi Molsonovi, našim hráčom a fanúšikom," pokračoval Bergevin. "Vždy som vravel, že netreba utrácať neuvážene, ale utrácať na správnych hráčov. Cítili sme, že Sebastian je správnym hráčom, že po ňom musíme ísť."

V prípade, že by si Aho zbalil kufre a sťahoval sa do Kanady, Caroline by od Montrealu prišla kompenzácia v podobe voľby v prvých troch kolách draftu 2020.

Ak by ale Carolina ponuku dorovnala tak, ako avizovala, nestane sa žiadna tragédia. Fínsky forvard by sa síce na jednu stranu rád častejšie prevážal po ľade Bell Centra, no ani v Caroline, ktorá má v budúcich rokoch skvelé ambície, mu nie je zle. Všetko tak závisí od Wadella. Aho sa nebráni ani jednej z dvoch možností, ktorá rozhodne o jeho budúcnosti na najbližších päť rokov.
 

 Zdroj obrázku
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey