Sajmonov pohľad: Gáboríkov návrat je čistá utópia

June 24, 2019

Je to už viac ako rok od chvíle, keď Marián Gáborík nastúpil na svoj posledný duel severoamerickej NHL. V profilige bol kedysi hviezdou, no v momentálnej chvíli je už len menom na zozname dlhodobo zranených hráčov. Podlomené zdravie mu od sezóny 2014/15 nedovolilo odohrať viac ako 60 zápasov za sezónu.

Je to už viac ako rok od chvíle, čo populárny "Gabby" nastúpil na dosť pravdepodobne posledný zápas kariéry. Noviny síce píšu o jeho možnom návrate, no ak by sme mali posúdiť jeho šance v percentuálnej podobe, sotva by prevýšili dvadsať percent. Nechcem byť poslom zlých správ, no radšej nemám očakávania, pretože je jeho návrat v aktuálnej situácii ťažko uskutočniteľný.

V rozhovore pre Šport.sk sa síce Gáborík nádejá, že by to ešte mohol zvládnuť, no jeho problémy s chrbticou sú obrovské: „Robím všetko preto, aby som sa vrátil. Stále to však nie je tak, ako by som si predstavoval. Predsa len, cvičím, rehabilitujem a snažím sa dať dokopy. Je to ale ako na hojdačke, raz je to dobré a potom zase nie. Takže uvidíme, ako to bude pokračovať. Samozrejme, ešte by som si rád zahral, ale nie je to teraz v mojich rukách.”

Bývalý spoluhráč trenčianskeho rodáka Ryan Callahan je dokonca o tri roky mladší. Hrozí mu koniec kariéry, pretože - ako pred pár dňami oznámil - trpí degeneratívnym ochorením platničiek. Komplikácie s chrbtom už viacerým hokejistom ukončili kariéru. Aj kariéra 37-ročného odchovanca Dukly Trenčín si vyžiadala svoju daň. Kedysi jedného z najrýchlejších hokejistov planéty takisto sužujú problémy s platničkami.

Gáborikovo vyjadrenie hrá do karát organizácii Senators. Ako býva zvykom, tento klub má problémy s platovým stropom. Nie, žeby sa doňho nemohli zmestiť. Práve naopak, boja sa, aby neprerazili platové dno. Jeho plat je teda dôležitým aspektom ich stratégie. Preto kariéru ešte neukončil ani Majo Hossa, hoci ani ten už na ľady NHL pravdepodobne nikdy nevykorčuľuje.

Niekdajší slovenský reprezentant sa aktuálne venuje svojej hokejovej škole. Čítaním medzi riadkami sa však aj pri jeho ďalšej odpovedi dozvieme, že ho jeho chrbtica výrazným spôsobom obmedzuje. "Keďže mám stále problémy s chrbtom, tak mám teraz toho času viac. Na druhej strane však neviem, či toto leto budem schopný pre zdravotné problémy vykorčuľovať s deťmi aj na ľad.“

Ako sám vraví, je otázne, či v lete bude vôbec schopný korčuľovať. Jeho comeback v budúcej sezóne je preto skôr fantáziou. Jedinú nádej mu dáva dvojročný kontrakt, ani tu by som však nebol prehnaný optimista. Jeho návrat je skôr utópiou ako reálnou možnosťou. Po Hossovi tak bude Gáborík pravdepodobne druhou slovenskou legendou, ktorému kariéru doslova seklo zranenie.

Mám z toho taký dojem, že sú reči ohľadne jeho budúcnosti len potrebným klamstvom, alebo aspoň neúplnou pravdou, ktorú jeho zamestnávateľ potrebuje. Listina dlhodobo zranených hráčov je skvelým prostriedkom, ako svojím spôsobom "obísť systém". Stačí, aby hráč nezavesil korčule na klinec predtým, ako mu vyprší kontrakt. A to pravdepodobne bude aj Gáboríkov prípad.

Nečudujme sa, keby už Marián nikdy neodohral súťažný zápas. Jeho zdravotný stav je pre NHL nedostačujúci a s toľkými patáliami, čo si jeho telo počas posledných rokov vyžiadalo, by som nebol ani prinajmenšom prekvapený, ak by jeho kariéra už bola skončená, hoci iba neoficiálne.

 

 Zdroj obrázku

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey