DV: Kam s nimi? - Veteráni Kings

June 15, 2019

Vítejte u dalšího dílu filozofování nad současnou situací Kings. V LA už si nejspíš přiznali, že přestavba je potřeba, což znamená, že v první řadě se musí zbavit veteránů a jejich vysokých kontraktů. O které hráče se jedná se dočtete níže.

 

Dion Phaneuf (34 let, cap hit v Kings: $5,250,000 ($1,750,000 si ponechala Ottawa), v 2018/19 67 zápasů 1+5 53 TM -21)

Kdysi výborný ofenzivní obránce prožil letos výkonnostní propad tak hluboko, že byl několikrát i zdravým náhradníkem a zápas sledoval jen z tribuny. Phaneuf už na ligu nestačí, bruslí příliš pomalu, jeho fyzická hra už taky není co bývala a 1 gól ze 67 zápasů je příliš málo k výši jeho platu. Přestože CF% (procentuální hodnota Corsi) s hodnotou 49,1 nevypadá tak hrozně, zvlášť, když si vezmeme v potaz letošní umístění Kings, ani tak si nedokážu představit, že by o Phaneufa byl nějaký zájem. Pokud GM Kings Rob Blake dokáže vyměnit Phaneufa a neprodělat na tom kalhoty, bude další desetiletí nazývám géniem. Jediná možnost je však vykoupení ze smlouvy, která by jinak Phaneufovi platila na další 2 sezóny.

 

Ilja Kovalčuk (36 let, cap hit: $6,250,000, v 2018/19 64 zápasů 16+18 10 TM -26)

Kovalčuk má za sebou těžkou sezónu. Přestože byl třetí nejlepší střelec Kings, nebyl oblíbený u dočasného kouče Willie Desjardinse, jehož krutovláda je však u konce, takže nehrozí, že by byl jen tak bezdůvodně posazen či zařazen do 4. lajny. Přestože poziční statistiky nehovoří vyloženě v Kovalčukův prospěch, je nutno si uvědomit, že je především střelec, navíc často byl obklopen hráči, kteří nedosahují kvalit Kopitara, co se defenzivní činnosti a kreativity týče. Během trade deadline se mluvilo o jeho možné výměně, nyní to však vypadá tak, že pod novým koučem Toddem McLellanem dostane novou šanci se ukázat. Střelu má stále výbornou, takže případní zájemci na trhu by se jistě vyrojili, pokud by to neklapalo ani v novém systému. Smlouvu má taktéž ještě na 2 roky.

 

Jeff Carter (34 let, cap hit: $5,272,727, v 2018/19 76 zápasů 13+20 42 TM -20)

Dlouholetý a nezpochybnitelný druhý centr v Kings, který se v případě potřeby může přesunou na pravé křídlo. Ovšem roky plynou a Carter má také smůlu na zranění. Především po tom loňském, kdy většinu sezóny promarodil, už jakoby to nebyl on. Proto i reportér Josh Cooper napsal na web The Athletic myšlenku, že by se měli veteráni vyměnit, dokud ještě mají nějakou hodnotu. Carter v uplynulém ročníku zažil vůbec nejnižší úspěšnost střelby od ročníku 2006/07, tedy jeho druhé sezóně v lize. Na buly si však stále drží standard nad 51 % vyhraných vhazování. V posledních 3 sezónách mu ale klesá nejen CF%, ale taky počet bodů, kterými svou hrou sám přinesl do tabulky Kings. Smlouvu na 3 roky s takovýmto cap hitem nebude lehké vyměnit, není to však ale ani nereálné. Jestliže dnes i průměrný obránce druhého páru může dostávat okolo 4 milionů dolarů ročně, pak připlatit si 1,2 milionu za univerzála, který může týmu dopomoct i svým vůdcovstvím není příliš vysoká daň. Podle mě Carter začne sezónu v Kings, možná ji také ve stejném dresu dokončí, ale celé 3 roky nezůstane. Dokážu si ho představit v Carolině, Ottawě nebo Devils, kde bude mentorovat mladé.

 

Jonathan Quick (33 let, cap hit: $5,800,000, v 2018/19 46 zápasů 3.38 GAA 88,8 % úspěšných zákroků)

Quick stále patří mezi jedny z nejlepších gólmanů ligy, proto jeho cap hit nevypadá nijak hrůzostrašně. Kontrakt byl totiž podepsán už poměrně dávno, oproti jiným přeplaceným hráčům se tedy zdá jeho hodnota až roztomilá. Nicméně doba, kdy sám dokázal Králům vyhrávat zápasy je už ta tam a Quick se zdá být frustrovaný, pokud obdrží nějaký špatný gól, což ovlivní jeho výkon ve zbytku zápasu. Na farmě navíc čeká budoucnost Kings, kterou zastává Cal Petersen, který dostal prostor už letos a mnoho fanoušků uklidnil, že brankoviště je pro roky budoucí vyřešeno. Quick podle mě potřebuje změnu jako sůl, loni ukázal, že ve fungujícím týmů se dokáže nahecovat a podávat neuvěřitelné výkony, letos se zkrátka nedokázal dostatečně namotivovat, když Králům už od listopadu o nic nešlo. V průběhu sezóny se objevovaly různé spekulace, kde by mohl skončit. Nejvíce se údajně zajímala Philadelphia, tam se ale problém, zdá se, vyřešil s příchodem Cartera Harta. V Columbusu nyní končí smlouva všem 3 brankářům, jenž měli Blue Jackets k dispozici v play-off, navíc Sergej Bobrovsky údajně nemá v plánu zůstávat v Ohiu, takže zde se taktéž otevírá možnost pro spekulace. Quick v Kings rozhodně nezůstane celé 4 roky, co mu ještě bude platit smlouva, podle mě je pryč nejpozději během trade deadline. Pokud ale vedení zkusí risknout dvojici Petersen-Campbell už na příští sezónu, může být dění letošního draftu ještě mnohem zajímavější, než jsme si dokázali představit.

 

Co si myslíte, kde jednotliví hráči skončí?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey