Pohľad z Kalifornie: Vďaka Gretzkymu tu má hokej navždy svoj domov!

May 27, 2019

Čo si predstaví bežný človek, keď sa povie Kalifornia? Slnko, pláže, more... Čo si povie hokejový fanúšik? Presne! Kings, Sharks a Ducks! Kalifornia, najľudnatejší štát USA, síce nemá podnebie veľmi nahrávajúce hokeju, no aj tak je obľúbenou destináciou NHL. O tejto aj ďalších témach sa Oh my Hockey bavil s Brianom, hokejovým fanúšikom z Kalifornie!

 

Napriek tomu, že Kalifornia nemá pre hokej práve najideálnejšie podnebie, tu sídli najviac klubov NHL. Čo si myslíš, že je toho príčinou?

Čo si hokejoví fanúšikovia vo svete väčšinou nevedia je, že v Kalifornii veľa ľudí hokej miluje. Los Angeles je obrovské mesto, v ktorom žije mnoho ľudí, ktorí majú radi profesionálne športy. Keď Kings začali hrať, bola tu len malá základňa fakt vášnivých fanúšikov. Ale keď tu v roku 1988 trejdli Wayna Gretzkyho, bol to moment, kedy si hokej našiel v Kalifornii domov navždy. Bol tu veľký záujem o hokej, každý chcel vidieť naživo hrať „The Great One“. Šport začal rapídne rásť. Deti brali hokejky a s kamarátmi začali hrať hokej na uliciach. Nakoniec si mohli nájsť miestne klzisko a pripojiť sa k tímu.

 

Ktoré športy sú medzi ľuďmi v Kalifornii populárnejšie?

Bejzbal, basketbal aj americký futbal sú tu pomerne populárnymi. Sú vnímané ako „americké športy“. Hokej je v Kalifornii asi štvrtým najpopulárnejším športom. Práve hokejoví fanúšikovia sú však v Kalifornii tými najvášnivejšími.

 

Ako ľudia väčšinou spoznávajú hokej v tropickom kalifornskom počasí?

Keď sa raz staneš hokejovým fanúšikom, zaujme ťa to a skúsiš hrať. Povedal by som, že 9 z 10 fanúšikov si tu skúsi zahrať si hokej aspoň raz v živote. Pre tých, čo si horúce kalifornské dni naozaj užívajú, je tu hokej na kolieskových korčuliach pod kalifornským nebom. Bývalý obranca San Jose Sharks, Tom Pederson, vynašiel puk, ktorý sa používa mimo ľadu. Volá sa Green Biscuit a môžu s ním deti aj dospelí trénovať a hrať na akomkoľvek povrchu. Toto dovoľuje hráčom hrať hokej kdekoľvek a kedykoľvek aj v Kalifornii. Je to naozaj super!

 

Čo je hlavným dôvodom, že hokej nie je ešte populárnejší v Kalifornii?

Kalifornia je štátom s mnohými druhmi športu. Je tu vždy čo robiť, aj športy v prírode. Veľa Kalifornčanov nehrá hokej odmalička. Keď sa narodíš trebárs v Kanade, pravdepodobne ti darujú hokejku už pri narodení. V Kalifornii však môžeš namiesto hokeja hrať bejzbal, basketbal či futbal namiesto hokeja. Veci sa však menia, špeciálne v súčasnosti. Oveľa viac malých chlapcov už hrá hokej v naozaj mladom veku.

 

Ktorého tímu si fanúšikom? Prečo si si vybral práve tento tím?

Narodil som sa a vyrástol v Los Angeles. Potom, čo sem prišiel Wayne Gretzky, stal som sa fanúšikom Los Angeles Kings. Prvým zápasom, ktorý som pozeral v televízii, bol súboj medzi Kings a Calgary Flames. Potom som zápasy začal pravidelne sledovať a nakoniec som sa stal obrovským fanúšikom a držiteľom permanentky.

 

Je rivalita medzi kalifornskými tímami veľká? Dá sa to nejakým spôsobom cítiť, keď proti sebe hrajú?

Určite! Medzi LA Kings, Anaheimom Ducks a San Jose Sharks je obrovská rivalita. Keď si osobne na tom zápase, úplne to cítiš. Aj medzi fanúšikmi je veľa napätia – nič si na tribúnach nedarujú. A tiež môžeš povedať, že tímy sa navzájom nemajú radi. Počas týchto derby sa na ľade odohráva aj viac bitiek. Je zábavné to sledovať.

 

Vedia toho fanúšikovia v Kalifornii o hokeji veľa?

Ako som už spomínal, hokejoví fanúšikovia majú pre svoj tím veľkú vášeň, čiže sú vďaka tomu v rozhovoroch zaujatí. V Kalifornii ale sú aj takí fanúšikovia, ktorí toho vedia veľa o všetkých tímoch NHL. Títo fanúšikovia sú najzaujímavejší, pretože majú na hru realistický pohľad a berú NHL ako celok. Čo sa týka tých, čo hrajú miestny ligový hokej, je tu veľa ozaj skvelých a vzdelaných hokejových hráčov a trénerov. Niektorí z nich sa dokonca dostali aj do NHL.

 

Cítiš rozdiel medzi popularitou hokeja v Los Angeles a San Jose, kde sú profesionálne tímy aj iných športov, a Anaheimom, kde je hokej sám?

Všetko sú to veľké mestá so širokou ponukou keď dôjde na šport. Organizácie robia skvelú prácu s tímami a hráčmi, aby ich udržali v hre počas celej sezóny. Pre fanúšikov je práve toto najviac zaujímavé. V každom z miest je aspoň jeden tím, ktorý priťahuje najväčšiu pozornosť publika a v televízii má najväčšiu sledovanosť. Ak je tím dobrý, ľudia oňho prejavia záujem bez ohľadu na to, ktorý šport predstavuje. Zdá sa, že to je momentálnym trendom v Kalifornii. Ľudia tu milujú byť upútavaní dobrými športovými tímami.

 

Sledujú hokejoví fanúšikovia v Kalifornii aj iné súťaže ako NHL?

Samozrejme. Kalifornia má Ontario Reign, San Diego Gulls a San Jose Barracuda, čo sú všetko členovia AHL. Samozrejme, nie sú až tak populárne ako tímy NHL, no je skvelé mať viac možností na sledovanie hokeja v týchto mestách.

 

Spomenieš si na mená nejakých slovenských hokejistov?

Samozrejme! V NHL je a bolo veľa skvelých hokejistov zo Slovenska, špeciálne nezabudnuteľní hráči, čo hrali za Kings: Žigmund Pálffy, Ľubomír Višňovský, Marián Gáborík a Pavol Demitra. Mali ste aj iných velikánov: Stan Mikita, Marián Hossa, Zdeno Chára či Peter Šťastný. Je veľa legendárnych slovenských hráčov!

 

Čo si myslíš, kto je dnes najpopulárnejším hráčom v Kalifornii?

Brent Burns zo San Jose Sharks. Je veľkým dôvodom toho, prečo sú Sharks momentálne tak úspešní. Je to jeden z najproduktívnejších obrancov v NHL, spoločne s Drewom Doughtym, ďalším elitným zadákom ligy.

 

 Zdroj obrázku

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey