Chystá sa revolučná zmena: MS sa po novom bude hrať na užšom klzisku!

May 25, 2019

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) nám vcelku potichu pripravila významnú zmenu pravidiel. Na jej vlastné odporúčanie sa na kongrese v Bratislave riešila aj otázka rozmerov klzísk. IIHF sa napokon rozhodla dať zelenú zrýchleniu hokeja a priblížila sa zámorskej kolegyni NHL.

Klzisko by podľa informácií Českej televízie (ČT) malo byť zúžené do zámorských rozmerov, čo je 26x60 metrov. Nie je však ešte isté, či sa tak stane už počas budúcoročného šampionátu vo švajčiarskom Zürichu a Lausanne.

Touto zmenou sa vedenie federácie zaoberalo po skončení posledných majstrovstiev sveta juniorov. Úroveň hry na nich sa veľmi doťahuje k seniorom a jednou z príčin je bezpochyby aj menší ľad. Ten európsky je o štyri metre širší.

Plánom prezidenta IIHF Reného Fasela bolo uskutočniť túto zmenu v najbližšom olympijskom roku, čo je 2022. Je ale veľmi možné, že sa to napokon zrealizuje ešte oveľa skôr.

Majstrovstvá sveta sa potom stanú výhodnými a možno aj lákavejšími pre hráčov zo zámoria, ktorí sú zvyknutí na užšie rozmery. Európania si, naopak, budú musieť zvyknúť na klzisko, na ktorom niektorí ešte v živote nehrali. Federácia si od tejto zmeny sľubuje skvalitnenie hokeja i väčší záujem divákov.

Tento plán ešte nemá vychytané všetky muchy. Keďže sa väčšina svetových šampionátoch odohráva na starom kontinente, kde majú kluby štadióny s väčšími klziskami, môžu pri ich organizovaní nastať komplikácie. Vtedy by sa mohla udeliť výnimka, ak by sa na oboch štadiónoch hralo na širokom ľade. Takúto výnimku dostala v roku 2008 a 2010 Kanada, ktorá usporadúvala MS, resp. ZOH. IIHF jej umožnila ponechať úzky formát klziska, hoci sa jej turnaje oficiálne odohrávali na širokých.

 

 Zdroj obrázku

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey