Drísty krčmových odborníkov: Asi preview play-off NHL alebo čo ja viem čo...

April 7, 2019

Je začiatok apríla, čo znamená koniec základnej časti a začiatok tých najtuhších bojov v celom roku. My radi chodíme popod okná slovenských krčiem a počúvame rozličné názory na hokej. Tam ich je neúrekom a koľko správnych! (Hlavne po troch-štyroch pivách, samozrejme...) Vybrali sme tie najlepšie. Snáď si ich prečítate a trochu sa poučíte. Ozaj, a keby ste niečomu neporozumeli, niekde dole sú vysvetlivky.

BOSTON BRUINS

Slovenskí fanúšikovia cítia väčšiu krivdu ako samotný Halák, ktorý je pre trénera očividne stále iba dvojkou. Uvidíme však, či bublina okolo Tuukku (P)Raska opäť (P)Raskne a či to Jaro opäť odpáli, ako to v play-off vie. Chára, hoci už nie je taký rýchly, stále dosiahne do oboch rohov klziska, keď stojí v strede ľadovej plochy. Veľkú ofenzívnu pomoc by mal priniesť prvý útok „medveďov“ v zložení Potkan-Bergeron-Paštrnák siaty (1).

 

BUNCH OF JERKS (CAROLINA HURRICANES)

Ťažko povedať, čo si myslí Don Cherry (2) o fanúšikovskej eufórii v Raleighu po postupe do play-off. Všetci však dúfame, že ho športové kanály ušetria komentovania zápasov Canes. Po prvé sa nikomu nechce počúvať jeho žvasty a po druhé by ho náhodou pri pozeraní pozápasovej ďakovačky trafil šľak. Mrázik v bráne si v tomto ročníku naplánoval formu aj na iné ako zimné mesiace. Rovnako aj Curtis McElhinney, ktorý v lete dostane zmluvu, s ktorou si zarobí viac ako za celú 15-ročnú kariéru. Dostať puk do brány Hurricanes tak možno bude ťažšie ako navliecť Cherryho do normálneho saka.

 

CALGARY FLAMES

Oh my Gaudreau! Žeby sa v Calgary skončili temné časy a nastúpil na scénu opäť už zabudnutý Stanley? Nuž, neviem, neviem... Doteraz vždy, keď Flames vyhrali (ehm...raz), mali kapitána s fúzami, že by sa za ne ani Super Mario (3) nehanbil. Mark Giordano má problém aj s ochlpením na hlave, čiže ak to bude vo fúzoch, Flames vo finále veľmi nepopália. Pre nestranného diváka odporúčame sledovať Calgary. Kolotočiar Gaudreau na ľade by mal od obrancov pýtať aspoň po dva doláre za to, že ich trošku povozil...

 

COLORADO AVALANCHE

Ak chcete postúpiť do play-off a zároveň sa poistiť do budúcna jedným z prvých miest na drafte, zájdite na kurz k Joe Sakicovi. Alebo najradšej k Pierre Dorionovi, manažérovi Ottawy Senators a Eugene Melnykovi, ich majiteľovi a tragédovi roka (alebo desaťročia). Každopádne však tréning Avalanche pred sezónou asi zahŕňal aj jazdy na horských dráhach. Veď kto bol posledný mesiac a pol v kóme a dnes sa prebral, nedokáže uveriť, že sa Avs dostali do najlepšej osmičky...
 
COLUMBUS BLUE JACKETS

„Nuž reku, prečo si nenechať dvoch hráčov, ktorí sú pravdepodobne na odchode, pridať k nim nových špičkových hráčov a zaútočiť na Stanley Cup?“, opýtal sa počas trade deadline sám seba GM Kekäläinen. Škoda len, že plán zlyháva. Columbus si namiesto Stanley Cupu zaistil na 95% akurát tak vypadnutie v prvom kole. Ani vzťah Duchene-Blue Jackets asi nemá budúcnosť, zvlášť preto, že ho Columbus využije a potom radšej zahodí, aby mal v ďalšom roku voľbu v prvom kole. Pre ilustráciu, dalo by sa to prirovnať k vzťahu jednorazovej žiletky a nohy.

 

DALLAS STARS

Na rozhodcov v play-off majú v Dallase dodnes dobré spomienky, za čo môže Brett Hull. Doba sa však zmenila (veď už prešlo dvadsať rokov) a mladá mobilová generácia fanúšikov „hviezd“ už ani nevie, čo to znamená úspech v play-off. Jamie Benn by mal dostať Hart Trophy, lebo očividne je jeho osobný neúspech veľmi užitočný pre úspech tímový. Problémový Radulov neostal svojej povesti nič dlžný a problémy robí doteraz. Len s tým rozdielom, že súperom. A tá obrana, mňam do... 

 

NASHVILLE PREDATORS

Tichý a nenápadný. Taký je každý správny predátor. „Nič si od toho nesľubuj, Pekka. Aj rangeri majú svoje superlatívy a prd mi to pomohlo,“ povie vzápätí cez slzy Henrik Lundqvist, potľapká ho po pleci a Rinne má po dobrom pocite, peknom dni a po Stanley Cupe. V Preds sa človek nevyzná. Keď chytia slinu, nezastavíte ich a nashvillské šrotovisko bude dúfať, že má dostatok áut na ničenie (4). Zvýši sa aj počet európskych fanúšikov klubu. Staré baby ba i deti nedospelé (J. Nohavica, 2010) v Česku, Lotyšsku aj Nórsku iste doprajú kapitánovi Romanovi Josimu úspech v play-off. Koniec koncov, aspoň ich Švajčiari v Bratislave tak nepotrápia.
 

NEW YORK ISLANDERS

Za ich neúspech určite bude môcť John Tavares. Aj keď on v podstate bude môcť aj za ich úspech. Aj za to, že majú najlepšiu obranu môže. Aj za to, že sa im tak darí. Lebo keď v slove „Tavares“ vynecháte jedno písmeno a šesť zmeníte, vznikne slovo „zradca“. Náhoda? Nemyslím si. Chudák John možno len v budúcnosti plánoval bradu, ktorú by si pod velením Loua Lamoriella nikdy nemohol dovoliť, a preto prestúpil. Vážne som zvedavý, ako bude vyzerať mužstvo z Dlhého ostrova pod diktatúrou starého, ale mimoriadne schopného manažéra Lamoriella, v play-off. Bude „fúzová výnimka“ alebo to budú detské prdelky medzi drevorubačmi?

 

PITTSBURGH PENGUINS

Koľkí sa tešili, že to Pittsburgh toho roku nedá, a oni to nakoniec aj tak dali! Slovami klasika (ktorý pochádza z Pittsburghu, samozrejme): „Ideme si po ďalší Stanley Cup!“ Ako zasrani sme si z nich síce robili srandu hovoriac „mať vašu vieru...“, no odkedy sa im to splnilo (a dokonca dvakrát za sebou!!), už sme ostražití. Zákulisné zdroje z Pennsylvánie šuškajú, že Phil Kessel dostane za každý gól dva hotdogy. Doteraz to bol iba jeden, ale ževraj ho chcú viac namotivovať. Jevgenimu Malkinovi vraj ponúkajú fľašu vodky za každý zápas, v ktorom sa nezraní. Plus ďalšie poldeco, ak skončí duel s pozitívnou bilanciou v +/-.
 

SAN JOSE SHARKS

Rozprávajú sa dva žraloky: „Oci, čo je to Stanley Cup?“ „Neviem synak, my sme žraloky.“ Smutné, ale zároveň vtipné (a pre fanúšikov tragických LA a Anaheimu ešte viac). V SAP Center už majú dlhé roky krásnu nádej na Stanley Cup, ale nakoniec to dopadne vždy tak, že vyjdú naprázdno a nech už sú Queens a Sucks akokoľvek slabí, môžu im veselo ukazovať prstene pre víťaza Stanley Cupu so známou hláškou z nemenovaného filmu: „Nikdy nebude tvoojee!“ Sharks napokon vyhrajú aspoň dve súťaže. Tú o najdlhšiu bradu a tú o najmenej zubov. V oboch hrá hlavnú úlohu BBB (Brent Bezdomovec Burns).

 

ST. LOUIS BLUES

Vraví sa, že najväčším nepriateľom si ty sám pre seba. U Bluesmanov to platí dvojnásobne, veď kým sa „zdohadali“, že už by reálne bolo treba niečo aj vyhrať, stihli sa mlátiť na tréningu a tak podobne. Verme, že vo vyraďovačke podobné problémy nehrozia. Tým by totiž nezabránil ani Winnington v bráne. Vlastne aj keby St. Louis vyhralo Stanleyho, Jordan na tom určite nebude mať veľký podiel. Krčmoví odborníci začnú opäť žvastať o tom, akú mal dobrú obranu, ako to bolo v prípade Haláka s Elliottom (5), a bude po oslavách.

 

DETROIT 1995/96 (TAMPA BAY LIGHTNING)

Nuž, tak vám treba, nemali ste vyhrať Prezidentovu trofej. Ale keď vy ste tak dobrí, že to inak nešlo, všakže... Nejeden krčmový odborník v súvislosti s klonom Detroitu z roku 1995 rieši nejaké čáry-máry okolo víťazstva v základnej časti, vraj to nosí smolu... No ale povedzte, vám by sa nepáčilo, keby Košičan Drago (6) doniesol domov Pohár? Tak čušme a kochajme sa. Kučeravý Nikita sa už oblizuje po ďalších rekordoch.

 

TORONTO MAPLE LEAFS

Čo najradšej robí fanúšik Toronta? Predsa lamentuje nad tým, kto by sa im do tímu ešte hodil. Čo najradšej robí fanúšik Toronta, ktorý už má nad 70 rokov? Spomína na víťazstvo v Stanley Cupe. Ak si ho, samozrejme, ešte vôbec pamätá. Toronto totálne vyhralo letnú súťaž na trhu s voľnými hráčmi, ale zo senzácie a hlavného ašpiranta na Stanley Cup sa v očiach krčmových i nekrčmových odborníkov opäť zmenilo na ašpiranta na vypadnutie v prvom kole s milovaným Bostonom. Len aby to nedopadlo tak, že jediným víťazom tejto sezóny v Toronte bude spokojný multimilionár Vilko Nylander. Larry (7)? Si tu? Nebolí ťa peňaženka?

 

VEGAS GOLDEN KNIGHTS

Nuž, tak ten pád na riť po minuloročnom úspechu nebol taký tvrdý. Vlastne nemusí byť žiadny. Ale on príde potom, veď dávajú kontrakty akoby platový strop ani neexistoval. V podstate je to jedno, ako to dopadne, ale každý „správny“ „tradičný“ „fanúšik“ si nevie predstaviť, že by Vegas nespadlo do bahna. Lebo im liga príliš pomáhala pri vstupe a bla bla bla... Čo to už len sú za spôsoby, aby vyhrával nováčik?! V Nevade sa ešte ani nespamätali z minulého roku a už sú na ceste do ďalšieho play-off, na čom má leví podiel Pittsburgh, ktorý nechal svoju kvetinku (8) inému záhradníkovi.

 

WASHINGTON CAPITALS

Washington v podobných zoznamoch prišiel o česť byť posledným, teda čerešničkou na torte, po vstupe Winnipegu do ligy (abeceda nepustí). Pred sezónou sa zdalo, že si to s nimi možno vyriešia ručne-stručne vo finále, no pred play-off už sú prognózy opatrnejšie. Je to aj preto, že hlavným súperom Caps zrejme bude klon Detroitu z roku 1995. Ak si však náš milovaný Stanley tak obľúbil Ovečku ako Ovečka Stanleyho, je možné, že mu sám skočí do náruče. A Ovečkománia bude môcť opäť začať...

 

WINNIPEG JETS

Letia dve stíhačky a jedna nestíha. Neviem síce, ktorá letí rýchlejšie, no viem, že nestíha tá fínska. Kto vie, koľko gólov nastrieľa Patrik Laine počas play-off, ale tipujem buď 1 alebo 15. Vedenie viac ako pokles formy rieši Laineho zmluvu. Ono, kto by neriešil, keď do toho každý tak rýpe. Jediný, kto ich môže spasiť a zabezpečiť dlhú cestu naprieč play-off, je Blake Kolesár a Mark Scheifele, ktorí dúfajú, že sa ich forme pripletie do cesty aj Kyle Connor. Laineho už akosi ani neriešia. A Big Buff? Ten si bude vzadu spokojne ako buldozér číhať na súperove hviezdy. Slovami klasika: „Kiežby sme mali viac takýchto... Byfuglienov“
 

 


VYSVETLIVKY:
(1) Marchand - Bergeron - Pastrňák
(2) bývalý kouč, súčasný komentátor a veľký kritik pozápasových ďakovačiek
(3) legendárna postavička z videohry
(4) pred arénou Nashvillu často ničia autá, ktoré majú na sebe symboly súpera
(5) Halák a Elliott získali v drese Blues William Jennings Trophy v sezóne 2011/12
(6) Drago = prezývka Erika Černáka
(7) Larry Tanenbaum, vlastník Toronta Maple Leafs
(8) Flower (angl. kvet) = prezývka Fleuryho, gólmana Vegas, bývalého gólmana Penguins

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey