Hokej môže hrať každý! V Košiciach chcú z iniciatívy študentov založiť sledge hokejový klub

March 15, 2019

 Zdroj obrázku: Karl Nilsson

 

 

Hokej môže hrať každý! To je jedna z myšlienok, ktoré vám iste napadnú pri pohľade na chlapíkov na špeciálne upravených sánkach, ktorí - napriek tomu, že majú zdravotný hendikep - proti sebe zápolia v hokejovom zápase.

Sledge hokej - alebo inak nazývaný aj parahokej - je v súčasnosti jedným z populárnych olympijských športov. Od roku 1994 ho môžeme vídať každé štyri roky na zimných paralympijských hrách, no napriek tomu, že je Slovensko bezpochyby hokejovou krajinou, je parahokej v našich končinách stále málo spopularizovaným a dostupným športom.

Nájdu sa však ľudia, ktorí chcú túto skutočnosť zmeniť. Jedni takí študujú na Strednej odbornej škole na ulici Ostrovského v Košiciach. Ich snahou je v metropole východu založiť aktívne pôsobiaci sledge hokejový klub. Iniciatíva prišla od samotných študentov. "Nápad prišiel od jedného študenta (neskôr teda aj spracovateľa projektu) - hokejistu, ktorý hrá za juniorov HC Košice. V triede je nás viac hokejistov, išli sme do toho, keďže k tomu máme blízko. Košice majú bohatú hokejovú históriu a dá sa povedať, že sú hokejovým mestom, preto má tento klub a šport v Košiciach a východnom Slovensku potenciál," povedal pre Oh my Hockey Viktor Juraško. Ten je takisto juniorským hokejistom.

Slovensko, bohužiaľ, nemá bohatú základňu parahokejistov. Vyplýva to z toho, že sa tu oficiálne eviduje iba jeden parahokejový klub, ktorý sídli v Dolnom Kubíne. Tento tím zároveň reprezentuje našu krajinu na medzinárodných turnajoch. "Na začiatku projektu som sa skontaktoval s parahokejistom Patrikom Hetflajšom, ktorý objasnil, aká je situácia na Slovensku. Počas projektu sme sa s nimi skontaktovali a stretli v Dolnom Kubíne. Sme v kontakte dodnes. Bola to počiatočná motivácia k realizácii tohto projektu," dopĺňa Juraško.

Je však jasné, že založenie niečoho takého je finančne nákladné. Túto stránku projektu sa snažili študenti riešiť v rámci celoslovenskej súťaže Eurofondue. "Po finančnej stránke sme pracovali s fiktívnymi 30 000€ ktoré boli v rámci zadania projektu Eurofondue 2019. Tieto peniaze sme rozpočítali na ročný prenájom Crow arény, nákup výstroja pre 13 hráčov a 2 brankárov, trénerské licencie pre 3 hokejistov - trénerov. V budúcnosti by sme určite oslovili určite firmy z východného Slovenska, ďalšie príjmy by boli z 2% podielu zaplatenej dane a charitatívnych zápasov s HC Košice a inými klubmi, ktoré sme oslovili," objasňuje Juraško. Jeho škola napokon skončila na prvom mieste spomínanej súťaže, ktorú organizovala Technická univerzita v Košiciach.

Rozpočet majú hotový, teraz sa musia obhliadnuť po možných sponzoroch. Ich mottom je: "Parahokej - hýbať sa môže každý!" Dokonale vystihuje podstatu odvážneho projektu, do ktorého sa stále ešte tínedžeri za pomoci svojich učiteľov pustili. "Momentálne je to fiktívny projekt, v budúcnosti by ale mohol byť realizovaný, keďže oň prejavil záujem Slovenský zväz parahokeja," optimisticky pokračuje Juraško. "Projektom chceme umožniť hendikepovaným ľuďom s problémom v dolnom pohybovom aparáte, parašportovcom a nešportovcom vo veku od 15 do 50 rokov sa aktívne rozvíjať po telesnej a psychickej stránke. Môžu skúsiť niečo nové, čo ľudia na Slovensku nepoznajú. Najvhodnejším miestom pre zrealizovanie niečoho takého by bol zimný štadión s bezbariérovým prístupom, ktorý ponúka Crow aréna (starý zimný štadión na Kavečianskej ceste). Tam by sa vlastne mohli konať tréningy na ľade."

Ak by sa Košičanom podarilo vyzbierať potrebné peniaze, parahokej by sa na Slovensku ešte viac rozšíril, čo by jeho fanúšikovia i hráči ocenili. Naša súčasná reprezentácia pôsobí na medzinárodnom fóre už niekoľko rokov. V roku 2013 sa prvýkrát zapojila do majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú každé dva roky. Najúspešnejšími reprezentáciami sú Kanada a USA.

 

 Video: YouTube / Rasťo Hatiar

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey