Černák je stabilným členom najlepšieho tímu. V hierarchii obrany sa dostáva na tretie miesto!

March 7, 2019

Predtým, ako sa Tampe Bay začal tzv. "bye-week", avizoval asistent trénera Derek Lalonde, že trénerský štáb by mal znova prehodnotiť rotáciu a pokiaľ to bude možné, vytvoriť základnú šestku defenzívy, ktorá by mala pravidelne nastupovať do konca sezóny. V strede decembra bola totiž situácia taká, že Bolts striedali bekov s tým, že vždy jeden zdravý sedel na tribúne. Mali teda sedem zadákov v prvom tíme.

Po bye-weeku rotovanie pokračovalo, no tréneri si uvedomovali potrebu vybudovania stabilnejšej obrany so zohratými obrannými pármi. V play-off to predsa funguje inak ako v základnej časti.

"Blesky" však stále nenašli ideálnu kombináciu a majú prebytok obrancov, ktorí musia hrať. Ich defenzíva sa skladá z dvoch základných kameňov Victora Hedmana a Ryana McDonagha. Dan Girardi, Anton Stralman, Brayden Coburn a Michajl Sergačev pokračujú v rotovaní. Potom je tu špeciálny prípad Erik Černák.

Môže sa to zdať ako poplašná senzácia, no slovenský mladík si v drese floridského tímu získava pevné postavenie v základnej zostave. Svedčí o tom aj fakt, že ako zdravý náhradník nesedel na tribúne od 7. februára. Vynechal síce dva zápasy, avšak bolo to pre zranenie v dolnej časti tela.

Ako sa sezóna blíži ku koncu, narastá aj Košičanov ice-time. Od 1.februára hrá priemerne 20:03 minúty na stretnutie. Medzi obrancami Tampy ho toto číslo radí na tretiu priečku. Aj on je jedným z dôvodov, prečo sa Tampa zaradila medzi tímy s najlepšou defenzívou.

"Keď prvýkrát privediete mladých chlapcov, niektorí majú veľkú počiatočnú energiu, sú nadšení a vidíte, že tu patria, ale niekedy po čase stratia formu. To však nie je jeho prípad. Hráči si získavajú trénerovu dôveru a tréner im to zvyčajne oplatí tým, že im dá viac príležitostí. To je prípad Erika Černáka - hrá 5 na 5, oslabenia, teraz 4 na 4, 3 na 3 v predĺženiach - to je preňho vyjadrenie mojej dôvery a to, ako hrá, privádza mňa aj iných trénerov do situácie, keď ho musíte nechať hrať, pretože on sám sa na svoju úlohu a pozíciu vypracoval. Zaslúži si svoj čas na ľade," povedal na margo Černáka druhý asistent trénera Todd Richards.

Väčšinu svojho pôsobenia v NHL strávil vo svojej prvej sezóne po boku Ryana McDonagha. Zdá sa, že budú aj jednou zo stabilných dvojíc vo vyraďovacích bojoch. "Nie je to prvýkrát, čo som s ozajstným nováčikom dlhší čas, hral som s mladými v páre už v New Yorku," vravel skúsený bek McDonagh. "Vždy, keď dostanete mladého nováčika, je samozrejme hladný a dychtivý. Je skvelé vidieť "Cernyho" pýtať sa a chcieť vedieť viac. Mal niekoľko veľkých súbojov už teraz v začiatkoch kariéry proti top útočným lajnám, takisto mal zadelené ťažké úlohy a skvelo sa s tým vysporiadal. Už som to vravel viackrát, ako sezóna pokračuje, získava veľa dôvery a zrejme pomohol aj mne s tým, aby sme si lepšie rozumeli na ľade a pomohli jeden druhému hrať rýchlo."

 

Zdá sa, že McDonagh s Černákom budú mať v play-off na pleciach veľa zodpovednosti. Černák si na modrej čiare získava veľa dôvery svojou umnou a zároveň dravou hrou. Sebavedomie sa mu zápas čo zápas zvyšuje. Vlani si McDonagh zahral v play-off v páre s Antonom Stralmanom. "Obaja sú skvelí korčuliari a korčuliari dozadu. To je super," porovnáva kolegov 29-ročný Američan. Dodáva, že o svojej hre často diskutujú.

Hoci sa situácia vyvíja tak, ako sa vyvíja, stále nie sú obranné páry do play-off vykryštalizované. Ako sme si u Lightning už zvykli, prvá šestka v jednom zápase nemusí byť prvou šestkou v ďalšom. 

Dvojice sú väčšinou pri nástupe do play-off pevné, avšak to nemusí byť prípad suverénne najlepšieho tímu aktuálnej sezóny. Ako priznávajú samotní obrancovia, istú chémiu si už vybudovali s viacerými spoluhráčmi, keďže so spoločnou hrou majú vďaka rotácii skúsenosti. "Ak mám byť úprimný, veľmi mi na tom (s kým budem hrať) nezáleží," vraví držiteľ Norris Trophy Victor Hedman. "Máme sedem chlapov, čo dokážu hrať a myslím si, že máme ako celom dobrú chémiu. Uvidíme, čo bude chcieť robiť trénerský štáb, ale každý musí byť pripravený. Nedá sa predpovedať, čo sa stane medzi dneškom a aprílom. Nikdy neviete, čo sa udeje. Treba poklopať, ale zranenia a podobné veci sa môžu stať. Snažíme sa to brať zápas po zápase a každý, kto dostane príležitosť, musí sa ukázať."
 

 Zdroj obrázku: Getty Images


 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey