Sajmonov pohľad: V Detroite budujú novú českú baštu. Čoskoro do NHL povolajú megatalent!

February 21, 2019

Viacero tímov má v NHL povesť proeurópskych a vždy k nim - čo sa modernej éry týka - patril aj Detroit Red Wings. Mnohí si pamätajú časy, keď bolo v kabíne počuť ruštinu skoro rovnako hlasno ako angličtinu či početnú švédsku enklávu v radoch organizácie.

Red Wings vo svojej politike pokračujú aj naďalej. Momentálne majú na súpiske osem Európanov, čo síce nie je ich rekord, no zdanie neklame. Naozaj si Európanov veľmi vážia, o čom svedčí aj fakt, že tam kedysi hralo viacero Slovákov. Aj dnes na svojom povolaní do NHL usilovne pracuje gólman ich záložného tímu Patrik Rybár.

Ešte lepšie vyhliadky však majú naši českí bratia. Okrem mladíka Filipa Hroneka v obrane tam totiž pôsobia dvaja útočníci narodení v deväťdesiatych rokoch. Martin Frk a Filip Zadina.

Keďže je pravda, že 25-ročnému Frkovi sa momentálne nedarí, Red Wings dúfajú v zmenu. A preto siahli po záložnom pláne. Vyšlo im to s Rusmi, vyšlo im to so Švédmi, tak prečo by im to - aspoň v rámci jednej útočnej lajny - nemalo vyjsť aj s Čechmi?

Preto to riskli a poslali pravého krídelníka Martina Frka do Grand Rapids. Z waiver listiny si rodáka z Pelhřímova nikto nestiahol, a tak bol prvý krok splnený. Znenie úlohy je jednoduché. Rozohrať sa so Zadinom. "Medzi ním a krajanom Martinom Frkom môže vzniknúť skvelá hokejová chémia a Zadina tak môže pokračovať v ofenzívnom raste," uviedol na margo situácie pre Detroit Free Press generálny manažér Ken Holland.

Sám bývam veľkým kritikom krokov podľa mňa manažéra za zenitom, no tento ťah sa mi veľmi páči. To, že má Frk v AHL reprezentačného kolegu, dáva obyčajnému posunutiu slabšieho hráča do nižšej súťaže nový rozmer. Holland verí, že zabije dve muchy jednou ranou.

Je veľmi pravdepodobné, že tým Holland sleduje možnosť vytiahnuť Zadinu, ktorý má stále iba 19 rokov a je šestkou vlaňajšieho draftu, po uzávierke prestupov do prvého tímu. Naberanie skúseností je pre každú budúcu hviezdu kľúčovým bodom v kariére a Zadina nie je výnimkou. "Červené krídla" tak čoskoro vytvoria nové české ofenzívne duo a uvidia, či sa z dvojice Zadina-Frk stane nová mladá úderka.

Keďže je Zadina mladou hviezdou a potencionálnym členom jadra tímu, je možné, že k záveru sezóny sa spoločne s Frkom dostane do znamenitej spoločnosti. Jedným z vážených centrov, ktorým by na krídlach mohli korčuľovať Frk so Zadinom, je veterán Frans Nielsen. 34-ročný Dán síce hráva v produktívnej trojici s Rakúšanom Vanekom a Švédom Nyquistom, no práve deadline môže túto formáciu rozbiť. Ohľadom Gustava Nyquista sa totiž točí viacero prestupových špekulácií. Jeho agent už mal dokonca hovoriť aj s Kenom Hollandom. Ak bude manažér tímu z Hockeytownu šikovný, môže zaňho získať aj prvé kolo draftu, čo je pre Detroit cieľom.

Navyše je pre každý tím výhodnejšie, ak mladík hráva čo najviac a s čo najlepšími mentormi. O mentoring v AHL sa bude Zadinovi počas najbližších dní starať o šesť rokov starší Frk. Potom by sa mohli spoločne učiť od Nielsena či ďalšieho skúseného centra Luka Glendeninga. Všetko bude závisieť od toho, kde ich kouč Jeff Blashill napokon postaví.

"Povedal som si "Wow"!", opisoval vlani Zadina zážitky, keď prvýkrát vstúpil do domovského stánku Red Wings. Ku koncu sezóny tam prvýkrát odohrá súťažné zápasy v lige, ktorá je jeho snom. Detroit totiž momentálne na play-off stráca štrnásť bodov a je v prestavbe, ktorej jednou z hlavných tvárí bude aj tínedžer z Pardubíc.

Zadina odohral za Grand Rapids v tomto ročníku 44 stretnutí so ziskom 15 gólov a 15 asistencií. Martin Frk prežil v NHL výkonnostný pokles oproti minulému roku. V 25 zápasoch zaknihoval iba gól a štyri asistencie. Takmer rovnaký počet bodov už stihol získať na farme a to iba za tri stretnutia! Zatiaľ má gól a tri asistencie.

 

Zdroj obrázku: NHL.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey