TOP 10 hokejových filmov, ktoré si musí pozrieť každý fanúšik!

February 12, 2019

 

Kinematografia je mocný priemysel a dotkla sa takmer každého športu. Výnimkou nie je ani hokej. Dlhé večery si tak každý fanúšik môže skrátiť nejakou hokejovou pochúťkou, ktorých už vzniklo niekoľko. My vám odporúčime desať filmov, ktoré isto iste stoja za zhliadnutie!


Youngblood (1986)

 

Jeden z najznámejších hokejových filmov dvadsiateho storočia. Rob Lowe v hlavnej úlohe stvárnil mladého chlapca, Deana Youngblooda, ktorý sa naučil hrať hokej "na dedine" a skúša preraziť v juniorskej lige. Čoskoro sa však stretne s nevídanou tvrdosťou tamojšieho hokeja (a krásnou trénerovou dcérou) a po zranení sa vracia domov. Tam sa učí naučiť sa novému štýlu - bojovému hokeju.

 

 

 

Miracle (Hokejový zázrak) (2004)

 

Filmová spomienka na najväčšie americké hokejové víťazstvo, ktoré je dodnes označované pojmom "hokejový zázrak". Tím USA zložený z juniorov získal na domácej olympiáde v roku 1980 zlaté medaily potom, čo z nich tvrdý a nekompromisný kouč Herb Brooks urobil najlepší tím sveta. Porážka "neporaziteľných" Sovietov bola v onej dobe najväčším hokejovým reprezentačným úspechom.

 

 

 

Mystery, Alaska (1999)

 

Životom obyvateľov malého mestečka na Aljaške nazvaného Mystery je hokej. Tamojší chlapi sa stretávajú na nedeľňajšom zápase rok čo rok a pre celú dedinu sú tieto duely sviatkom. Ich rodák jedného dňa napíše článok do Sports Illustrated a zavolá New York Rangers, aby si s hokejovými fanatikmi z Mystery zahrali hokejový zápas pod holým nebom na ich rybníku.

 

 

 

The Mighty Ducks (Šampióni) (1992-1996)

 

The Mighty Ducks je klasickou Disneyovkou, avšak s tým rozdielom, že po nej pomenovali hokejový klub. Tím zložený z malých chlapcov, ktorý napokon inšpiroval názov klubu Mighty Ducks of Anaheim. Je to rodinný film určený najmä pre mladšiu vekovú kategóriu. Z trénera, ktorý musel začať trénovať najhorší tím ligy za trest, sa napokon stane tréner, čo ich naučí, ako vyhrávať.

 

 

 

"The Rocket" (2005)

 

Azda najlepší životopisný film z hokejového prostredia. Snímka "The Rocket" popisuje život jedného z najslávnejších strelcov všetkých čias Mauricea "Rocketa" Richarda. Film sa veľmi dobre adaptoval na hokejový štýl z štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia a detailne ho zachytil. Pre hokejových fajnšmekrov je tento film ako stvorený.

 

 

 

Goon (2011-2017)

 

Hokejová komédia, ktorá odľahčí atmosféru. Vo filme vidíme príbeh amatérskeho hokejistu, ktorého kariéra začne potom, čo v hľadisku päsťou "vypne" jedného z hráčov. Hneď na druhý deň dostane prácu ako ochranca spoluhráčov na ľade. Príjme ju a ochotne sa stáva pravým hokejovým bitkárom.

 

 

 

Red Army (Červená armáda) (2014)

 

Chcete sa dozvedieť o pomeroch v sovietskej zbornej, teda v azda najslávnejšej reprezentácii, ktorú tvorila ešte slávnejšia formácia? Tento film je presne pre vás! Má skôr formu dokumentu ako celovečerného trháku, avšak samotné legendy v ňom odhaľujú pravdy o slávnej červenej "mašine", ako sa vtedy tímu kouča Tichonova vravievalo, o tom, ako studená vojna poznačila hokej a o mnohom ďalšom.

 

 

 

Slap shot (Nakladačka) (1977)

 

Skúste si tento film pozrieť a zaručene sa vám do pamäti vryje aspoň jediný moment z neho. Slap shot je totiž hokejová klasika zo sedemdesiatych rokov, ktorá je medzi divákmi dodnes veľmi obľúbená. Komédia odhaľuje príbeh Reggieho Dunlopa. Jeho kariéra je už dávno v háji a tak si povie, nech ho to aspoň baví. Svoj tím Chiefs donúti hrať tvrdo a naverbuje si aj troch hlavných pomocníkov - bratov Hansonových.

 

 

 

Sudden Death (Náhla smrť) (1995)

 

Ako zachrániť hokejový zápas a tisícky životov, keď hrozí, že aréna v zápase o Stanley Cup vyletí do vzduchu? To sa dozviete v akčnom filme Sudden Death. Hlavnému hrdinovi, ktorého si zahral Jean-Claude Van Damme, uniesli dcéru, za ktorú si pýtajú rovnú miliardu dolárov. Inak hala ľahne popolom.

 

 

 

38 - Filmová pocta hokejovej legende (2014)

 

Na záver sme sa rozhodli pridať k ostatným filmom aj jeden slovenský. Ide o dokument - spomienku na legendárne číslo 38, teda Pavla Demitru, ktorý tragicky zahynul pri páde lietadla tímu Lokomotiv Jaroslavľ. Dojemná snímka mapuje život slovenskej legendy. Nachádzajú sa v nej aj výpovede ostatných slovenských hokejových legiend či exkluzívne zábery z NHL. Slovenský fanúšik by si tento film nemal nechať ujsť!

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey