MP: Ako by tím Európy vyzeral dnes?

February 10, 2019

Zaiste si to pamätáme všetci veľmi dobre. Nechcený „tím pozbierancov“, ktorý mal len doplniť osemčlennú mozaiku. Okolo kouča Ralpha Kruegera si však vytvoril neskutočnú chémiu a jeho kvality musel uznať aj jeho finálový súper z Kanady.

 

Od tej doby však už prešlo pár rokov a hráčska situácia sa znovu trochu zmenila. Kým výbery Kanady, Ruska či Švédska by boli do veľkej miery rovnaké, tak zložiť tím z ôsmich národností nevyhnutne znamená zohľadniť aj vývoj ich reprezentácii.

 

Už Kruegerov výber bojoval s nedostatkom mladých zadákov. Európa tak mala na turnaji k dispozícii najstaršiu defenzívu vôbec. S jej zložením by sa tréneri a manažéri zrejme „pasovali“ najviac. Ehrhoff, Streit a Seidenberg už nespĺňajú kvalitatívne kritériá a v roku 2019 sú už mimo NHL a za zenitom. Podobne je to so Zdenom Chárom či Andrejom Sekerom. Slovenskí zadáci by sa dnes do pomysleného tímu zrejme vošli, ich hodnotenie medzi odborníkmi však už pokleslo.

 

Kto by sa teda do tímu dostal? Najhorúcejším kandidátom je zaiste Erik Černák. Tohtoročný objav Tampy už ukázal, že aj nováčik sa dokáže prebojovať do aktuálne najsilnejšieho tímu NHL. Hrá efektívne, tvrdo do tela a skvelo korčuľuje. Zaiste by tak mohol ašpirovať na miesto v prvých dvoch obranných dvojiciach. O miesto by sa mohli pobiť aj ďalší dvaja mladíci – nováčikovia. Sú nimi Christián Jaroš a Jonas Siegenthaler. Síce nemajú toľko skúseností, no obaja už ukázali dostatočnú vyspelosť pre NHL. Sú to urastení a kvalitne sa pohybujúci zadáci, preto by mohli byť ideálnou voľbou pre súčasný káder.

 

Nechýbajú samozrejme aj stálice. Zdeno Chára má pre mňa stále miesto a v tíme nechýba. Obrovskou oporou bude aj švajčiarska superstar Roman Josi. Ten je pre mňa jasným ašpirantom pre kapitánske „céčko“. K najlepším hráčom patril už v roku 2016 a kapitán Nashvillu má všetko, čo od všestranného obrancu a lídra potrebujete.

 

Tím by mohli doplniť aj jeho krajania Yannick Weber a Mirco Müller. Inak už európska studnica obrancov v NHL vyschla. Hľadať by sa muselo inde. Kvalitným ofenzívnym bekom je napríklad Dán Philip Larsen z Ufy.

 

Ako to už býva, aj tento tím trpí nedostatkom pravákov. Aj preto sú šance Černáka, Jaroša či Webera pomerne vysoké. Kým skúsený Andrej Sekera, ktorý v posledných dvoch sezónach pre zranenia odohral len 36 zápasov má menšie šance. Jeho „konkurenti“ sú mladší, rýchlejší, robustnejší a nemajú za sebou toľko zranení ako rodák z Bojníc.

 

Výsledný rezultát je pre mňa takýto:

Josi – Černák

Chára – Weber

Siegenthaler – Jaroš

Náhradníci: Sekera a Müller

 

Kým v defenzíve má Slovensko šancu dostať do tímu viac svojich zástupcov, v útoku je situácia úplne opačná. Marián Hossa a Marián Gáborík sú už dávno preč. Jedinou istotou je tak Tomáš Tatar, ktorý zaiste má kvalitu, aby obsadil miesto v prvých dvoch útokoch. Teoreticky má šancu Richard Pánik. Jeho šance ale čelia veľkej švajčiarskej ofenzíve. Kým v septembri 2016 mali Helvéti v ofenzíve len jedného zástupcu, teraz môžu byť minimálne štyria.

 

Krídelník San Jose Timo Meier je aktuálne najproduktívnejším Švajčiarom v NHL. Jeho priemer sa blíži k bodu na zápas. Do tímu by sa dostal aj prvý center New Jersey a jednotka draftu Nico Hischier. Zástupcom nastupujúcej generácie Helvétov je aj Kevin Fiala. Ten je na tom bodovo rovnako ako Nino Niederreiter, ktorý by v tíme Európy nechýbal ani tentoraz.

 

Konkurencia je skutočne nabitá. Prvým centrom by však zostal Anže Kopitar, ktorému na krídla posúvam Tatara s Niederreiterom. Títo dvaja páni sú kombináciou zručnosti a sily. Kým Tomáš s obľubou strieľa, Ninov priestor sa nachádza tam, kde to najviac bolí.

 

Druhý útok povedie Leon Draisaitl. Z daného výberu je jasne najproduktívnejším hráčom NHL (aktuálne ôsmy celkovo). Na krídla dostane talentovaného kanoniera Tima Meiera a dánsky expres Nikolaja Ehlersa. Týmto útokom opäť sledujem vyváženosť. Draisaitl je fyzicky zdatný center, efektívny na buly a skvelý v rozohrávke. Meier je zasa schopný zakončovať z každej pozície. Korčuliarsky disponovaný Ehlers je zasa ideálnou voľbou pre rozbiehanie útoku či rýchle kontry. Mimochodom, Draisaitl je z tejto trojice najstarší, hoci má len 23 rokov.

 

Zloženie tretieho útoku je vždy rébusom. Mnohí tréneri ho používajú výslovne na defenzívne účely, väčšinou však býva akýmsi hybridom. Hráči tu prítomní musia byť schopní brániť i premieňať šance. A práve tu by mohli začínať šance hráčov typu Richard Pánik. Citlivo treba vybrať najmä post stredného útočníka. Natíska sa tiež otázka, či práve toto má byť ideálne miesto pre Nica Hischiera. Predsa len má medzery v defenzíve a nie je ani špecialistom na vhadzovania. Neboli by Lars Eller (plní túto funkciu celú kariéru) či Frans Nielsen (815 zápasov v NHL) lepšou voľbou?

 

Konečnou voľbou je ale predsa len rýchlonohý Hischier. So zdvihnutým ukazovákom však dodávame, že s tímom pocestujú i Eller s Nielsenom, ktorí ho môžu okamžite vystriedať. Nico je našou voľbou aj preto, že na ľavé krídlo jeho tretej formácie nasadzujeme rakúskeho strelca Michaela Grabnera. Tento útočník je podobne ako Hischier fantasticky rýchly. Často ho jeho tréneri využívajú aj pri oslabeniach, na ktoré treba taktiež myslieť. Voľbou na post pravého krídla je Mats Zuccarello. Má skúsenosti i schopnosti. Bodovo je na tom tento rok podobne ako Fiala, vzhľadom na vek a skúsenosti je pre mňa však prijateľnejšou voľbou.

 

Vychádza to zatiaľ tak, že na post centra štvrtého útoku sa nám zlialo niekoľko silných kandidátov. Špecialistom pre „checking line“ je Pierre-Édouard Bellemare. Silnými centrami, ktorí by tento post zvládli sú však aj Nielsen a Eller. Napokon vyberáme dánskeho víťaza Stanley Cupu. Bolo to síce ťažké rozhodnutie, no v poslednom play-off sa ukázal ako hráč schopný streliť rozdielový gól v rozhodujúcom momente. Na krídla dostane francúzskeho „power forwarda“ Antoina Roussela (112 trestných minút v tejto sezóne) a Richarda Pánika. Obaja sú fyzicky dostatočne zdatní a tréneri ich využívajú aj na oslabenia.

 

Pozície zdravých náhradníkov tak obsadzujú Kevin Fiala (v prípade výpadku niektorého z členov prvých dvoch útokov) a Frans Nielsen (pre ostatné dva útoky).

 

Tatar – Kopitar – Niederreiter

Ehlers – Draisaitl – Meier

Grabner – Hischier – Zuccarello

Roussel – Eller – Pánik

Náhradníci: Fiala a Nielsen

 

Povestný Čierny Peter tak ostáva niekoľkým mimoriadne schopným hráčom. Bellemara sme už spomenuli. Mnohých zaiste sklame, že sa do tímu nedostal Thomas Vanek, ten však prehral národnostný súboj s Michaelom Grabnerom. Je tu aj šikovný Dán Mikkel Boedker, drobný Švajčiar Denis Malgin, nemecký objav Chicaga Dominik Kahun alebo večne zranený švajčiarsky kanonier Sven Bärtschi.

 

Výber brankárov až taký zložitý zas nie je. Jednotka Toronta Frederik Andersen je veľkým favoritom aj na post jednotky tímu Európy. Kryť chrbát by mu mala dvojica, ktorá bola na turnaji aj v roku 2016 a síce Jaroslav Halák a Thomas Greiss. Pre prípad zranenia niektorého z nich je v hre aj Philipp Grubauer.

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey