Sajmonov pohľad: Seabrook je nevymeniteľný

February 4, 2019

V Chicagu sa situácia pred záverečnými bojmi o play-off výrazne líši od rokov minulých. Blackhawks sú medzi poslednými tímami v lige a i keď nie je boj o vyraďovačku stratený (najmä pre extrémne vyrovnanú Západnú konferenciu), vedenie už začalo myslieť do budúcnosti. 

V Chicagu sa schyľuje k prestavbe.

A i keď si je možno ťažko priznať, že niektoré ponúknuté a podpísané zmluvy boli viac či menej prepísknuté, je to tvrdá realita. Stan Bowman si môže za niektoré ťahy sypať popol na hlavu, hoci je pravdou, že bol manažérom klubu aj v čase jeho najväčšej novodobej slávy. Z histórie však klub do play-off nepostúpi.

Bowman si tak zavolal na koberček Brenta Seabrooka, ktorý je stelesnením jeho najväčších chýb (a možno aj jeho nočnou morou). Otázka znela jasne: "Si ochotný vzdať sa klauzuly o nevymeniteľnosti?"

Seabrook povedal nie.

To Bowmanovi momentálne nijako nepomohlo. Iste, fanúšikovia Blackhawks si môžu povedať, že sa Seabrook voči tímu a manažmentu zachoval sebecky, no na druhú stranu sa len rozhodol využiť svoje právo a to, čo pred dva a pol rokmi vstúpilo do platnosti. Neželal si byť "obetným baránkom". Napriek nevýrazným výkonom si tak momentálne môže 33-ročný Kanaďan užívať rozprávkový plat 6,875 milióna dolárov ročne do roku 2024.

Chicago má s rovnakou požiadavkou údajne v pláne osloviť aj Duncana Keitha. Člen jadra tímu sa však na podobné správy nesústredí, pokiaľ za ním niekto nepríde a skutočne ho neosloví. "Mám to tu v Chicagu rád. Nikto mi ešte nič nespomínal," povedal. Jeho zmluva skončí rok pred Seabrookovou. Tiež je Chicagu v podstate na príťaž, ak si uvedomíme potrebu prestavby a mladej, talentovanej krvi.

Každý starne a výnimkou nie sú ani títo dvaja obrancovia. Seabrookova výkonnosť je v súčasnosti slabinou defenzívy tímu. Často sa stáva, že je na ľade spomedzi obrancov najhorší. Už sa dokonca stalo, že zápas sledoval len z tribúny ako zdravý náhradník. To nie je činnosť, za ktorú by ste svojho najlepšie plateného obrancu chválili.

Jasnačka. Prvé, čo momentálne Bowmanovi napadne, je výmena. Lenže, ako som spomínal vyššie, to nie je vôbec také ľahké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Klauzuly, vysoké platy, slabé výkony na ľade...

Preto si myslím, že aj keby sa Seabrook vzdal svojej klauzuly a súhlasil by s prípadnou výmenou z klubu, v ktorom zatiaľ strávil celú kariéru, Bowman by musel stráviť hodiny pri ideálnej ponuke. Ťažko sa mi totiž pred trade deadline hľadá niekto, kto by o jeho služby do play-off stál. Je síce skúsený, no pohľad na číslo v kolónke "plat" je odpudzujúci.

Možno by niektorý tím pristúpil na podmienku, že si jeho terajší zamestnávateľ ponechá nejaké (väčšie) percento z jeho platu. O možnostiach môže Stan diskutovať, keďže napriek Seabrookovmu nesúhlasu stále (možno naivne) verí a hľadá potenciálnych záujemcov o jeho služby. Ponuka by možno jeho postoj zmenila. Ja však - opakujem - žiadnych možných nevidím. 

Jeho plat je vysoký a jeho zmluva ešte veľmi dlhá. Skôr ako Seabrooka by som za vzniknutú situáciu a komplikáciu prestavby vinil Bowmana. Na jeho obranu - nikto nie je dokonalý. Seabrookov kontrakt však môže Chicago ešte dlho a nehorázne bolieť. V momentálnej situácii je nevymeniteľný.
 

 Zdroj obrázku: Getty images

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey