Sajmonov pohľad: NHL zase hľadá všemožné varianty namiesto olympiády. Lebo peniaze..

January 26, 2019

NHL sa v najbližších mesiacoch dostane do veľmi dôležitej etapy svojho života. Začnú sa totiž rokovania o novej zmluve a hoci nám liga i zástupcovia hráčov rozprávajú optimistické prognózy, ľudia sú - prirodzene - opatrní. Pierre LeBrun, expert stanice TSN, tvrdí, že okrem novej kolektívnej zmluvy má liga na srdci ešte niečo iné.

Už skôr prichádzali náznaky o novom medzinárodnom kalendári, ktorý by vyriešil krytie sezóny s turnajmi medzi krajinami. "Zatiaľčo strany teraz spoločne dospeli k záveru, že už nie je reálne snažiť sa naplánovať Svetový Pohár v hokeji na jeseň 2020, plánujú pokračovať v dialógu s nádejou, že budú môcť naplánovať budúci Svetový Pohár ako súčasť obšírnejšej dohody, ktorá by zahŕňala dlhodobý kalendár medzinárodných udalostí," znelo vyhlásenie NHL potom, čo sa ukázalo, že v roku 2020 nebude svetový pohár.
 

 

"Zaujímavosť: obe strany potvrdili, že diskutovali o možnosti menšej verzie svetového pohára alebo podobného druhu medzinárodného podujatia, ktoré by sa konalo uprostred sezóny 2020/21. Obe strany dúfajú, že všetky časti obšírnejšieho medzinárodného kalendára budú rozoberané v rokovaniach," napísal LeBrun na Twitteri.

Prvou otázkou, ktorá mi pri tomto výmysle napadla, bola: "Načo?!" To naozaj chcete uprostred sezóny urobiť nejaký medzinárodný turnaj len tak z princípu? Aby sa nepovedalo, že sa nič nerobí?

 

Svetový pohár namiesto účasti najlepších na zimnej olympiáde som ešte ako-tak predýchal. Dokonca sa v tom dala nájsť aj nejaká logika. Toto je ale novinka, pri ktorej som sa rovno chytil za hlavu. Veď aj samotní hráči sa viackrát vyjadrili, že by radšej boli štartovali na olympiáde ako na obnovenom svetovom pohári. Ste ale členom NHL, čiže sa podľa jej pravidiel aj riadite.
 

Nie je tajomstvom, prečo NHL urobí radšej nejaký "malý svetový pohár", ako pustí svojich hráčov na olympiádu. Po zákaze hráčom odísť do Pjongčangu sa objavil kopec argumentov a jedným z nich bol, že NHL skrátka príde o veľa. "Predstavte si, že zavriete obchod a ešte za to musíte aj zaplatiť," vravelo sa. Súhlasím, no iste by sa to dalo vyriešiť aj inak ako takýmto rozkmotrením NHL, MOV a IIHF na peniazoch. Čo tak vopchať do toho reklamy na NHL? A to je len jedna z možností.

Skutočným dôvodom nie je únava hráčov, nie je to ich možné zranenie ani nič z dookola omieľaných fráz. Sú to peniaze. Pre čo iné by boli schopní v NHL urobiť v strede sezóny, pravdepodobne v mesiacoch, keď sa odohrávajú každé štyri roky olympijské hry, takýto turnaj? Už len to, že sa vedenie ligy pohráva s podobnou myšlienkou, veľa vypovedá o tom, aký má vzťah k olympiáde.

Úprimne si však myslím, že bude - oproti ZOH či svetovému poháru mimo sezóny - menej zaujímavý. Skrátka NHL len prezlečie farby z amerických do svetových, pritom to však stále bude voňať málo medzinárodne a veľmi americky. Medzitým si zvyšné ligy budú žiť svojím svetom a razom sa turnaje najlepších hokejistov sveta budú organizovať len za morom (čo znamená, že v ňom Slováci pravdepodobne už nikdy nebudú mať vlastnú reprezentáciu). Vau. Brilantné od ligy, čo vraví, ako veľmi chce propagovať hokej všade vo svete (rozumej všade, kde majú peniaze) a pritom hľadá všetko preto, aby sa nedajbože nespomenul termín "olympiáda". 

Nikdy som netvrdil, že vo veci olympijských hier bola NHL jediná vinná. Svoj podiel na tom majú aj IIHF a MOV, avšak všetko to je o jednej jedinej veci - nenažranosti. Preto sa v budúcom roku možno môžeme "tešiť" na menšiu verziu svetového pohára. Ale na olympiádu o tri roky s najväčšími hviezdami - ak sa pomery nezmenia a liga do plánovaného kalendára nepriráta možnosť "olympiáda" - zabudnite.

 Zdroj obrázku: Getty Images

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey