Sajmonov pohľad: Naša mentalita sa mení. Teraz si ideme po medailu!

December 27, 2018

Práve vo chvíli, keď vzniká tento článok, je hore nezvyčajne vysoký počet ľudí. Správne, myslím vás, hokejových nadšencov a správne, hovorím to preto, lebo práve začína náš duel proti Američanom.

Táto úvaha však nie je spätá iba s týmto zápasom, ale dá sa povedať s každým ďalším šampionátovým bojom slovenskej reprezentácie. Je však pravdou, že sa týmto stretnutím - bez ohľadu na to, ako skončí - pravdepodobne začína nová špeciálna éra v našom hokeji.

Slovenská hokejová verejnosť dokázala dať najavo to, že je naša psychika až chorobne nahlodaná cieľom dostať sa do štvrťfinále. Bolo to prítomné rok čo rok na každej vekovej úrovni. Osmička najlepších však často bola len pozlátkom iného cieľa. Skrátka sme nechceli vysloviť, že našou métou je zachrániť sa. Znelo by to zle.  

 

Teraz ale prichádza miléniová generácia. Tá si na domácom šampionáte do 18 rokov vyskúšala, že nie je tak priemerná ako sa vraví, a tak sa rozhodla búrať predsudky o reprezentácii s dvojkrížom na hrudi. 

"Do každého zápasu musíme ísť na sto percent a nie s myšlienkou, že budeme fackovacím panákom. Osobne by som chcel, aby sme dosiahli na turnaji viac ako len postup do štvrťfinále, pretože je to posledná šanca pre hráčov ročníka 1999," povedal pre agentúru SITA Martin Fehérváry. 

„Je v našich silách uspieť. V minulosti sme s týmto ročníkom proti Švédom dokázali aj vyhrať, s Fínmi sme odohrali vyrovnané zápasy. Myslím si, že to nebude problém ani teraz," pripája sa Adam Liška.

Zo slov našich mladíkov srší sebavedomie. Podľa jednej skupiny ľudí je to dobré. Podľa druhej to sú len zbytočné hrdinské reči, čo nám dávajú falošnú nádej. Čo vravím ja? Že som rád, že si naši chlapci konečne veria!

Iste teraz nemôžeme čakať, že sa razom vrátia časy, kedy sme smrtiacim útokom ničili Dánov či Nemcov a so svetovými veľmocami hrali vyrovnanú partiu. Nemôžeme čakať, že sa akoby mávnutím čarovného prútika staneme každoročným ašpirantom na medailu. Tvrdím však, že na to máme predpoklady. A to nie len preto, lebo stále dokážeme vychovávať kvalitných hokejistov, čo dokazuje aj ročník, ktorý momentálne máme na majstrovstvách juniorov.

Vysvetlím to na najepickejšom príklade všetkých čias. Vyhrali by Američania olympiádu v roku 1980, keby v sebe nemali vieru, že sú najlepším hokejovým tímom aj napriek tomu, že proti nim stali "neporaziteľní" Sovieti? Nie. Nikdy. Bodka.

Nech si vraví kto chce, čo chce, psychika je veľmi dôležitou súčasťou každého športu a hokej nie je výnimkou. Slovenská mentalita sa rokmi neúspechov tak poohýnala, že v sebe nemá miesto na víťazstvá. A to je chyba extrémnych rozmerov. 

Fehérváry a spol. však očividne vedia, že ak pôjdu sebavedomo od zápasu k zápasu vyhrať každý jeden z nich, je to najlepšou vyhliadkou na čo najlepšie umiestnenie. Aj z vlastných skúseností viem, že hokejisti mojej vekovej kategórie, čiže chlapci narodení okolo roku 2000, cítia, že sa úspechy vrátia, hoci im nechýba sebakritika a vedia, v čom sú kolegovia vychovaní svetovými veľmocami lepší. "Nemyslím si, že zaostávame o taký obrovský kus, len to máme inak nastavené v hlavách. Trebárs Česi idú do zápasu s Kanadou s tým, že idú vyhrať. My, bohužiaľ, do toho ideme s tým, aby sme neprehrali o veľa," povedal v rozhovore pre náš blog náš veľký talent Maxim Čajkovič. Jeho tvrdenie hovorí za všetko.

S novou generáciou tak prichádza zmena a hoci je možné, že dnes v noci zahájený ostro sledovaný turnaj juniorov ukáže, že nás ešte čaká dlhá cesta, je očividné, že mladíci majú prvý krok za sebou. Táto zmena v myslení sa, našťastie, netýka len tohtoročných juniorských majstrovstiev, ale aj množstva nasledujúcich vo všetkých vekových kategóriách. Preto potrebujeme aj mladých trénerov. Všetci vieme, čo s touto ofenzívnym potenciálom nabitou partiou urobil na domácich MS osemnásťročných v roku 2017 Norbert Javorčík. S Lotyšmi aj Švajčiarmi sme vyhrali, s Fínmi prehrali o gól a s najväčšou veľmocou - Kanadou - sme padli až v predĺžení.

Fantastické výsledky, čo?

Nuž nekritizujme našich za to, že chcú vyhrať. Nakazme sa s nimi novou mentalitou a dúfajme, že sa podobní kouči ako Javorčík dostanú do každej našej reprezentácie, do každého klubu. Potrebujeme to ako soľ.

Sajmon 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey