MP: Kritizovať Laineho je na mieste. Jeho hra má obrovské medzery

December 10, 2018

Fínsky snajper prežíva sezónu pravdy. Na jar 2019 totiž generálny manažér uzavrie jeho úvodné tri roky v NHL a následne ich ocení príslušným výplatným šekom.
 
Špekuluje sa, že pri stále rastúcom platovom strope by Laine mohol atakovať hranicu 10 miliónov dolárov ročne. Bude to ale zložitejšie. Pri jeho súčasnom výkonnostnom trende totiž bude mať veľké problémy dokázať, že si také peniaze zaslúži aj za niečo iné, než strieľanie gólov.
 
Áno, trafil sa už 21-krát a v hodnotení kanonierov NHL je na druhom mieste. Avšak aké sú jeho ďalšie hokejové prednosti? Má síce obrovitú postavu, no v počte hitov sa v NHL nachádza 371. mieste, kým jeho detský vzor Alexander Ovečkin je ôsmy. V priemere protihráča nezostrelí ani jedenkrát za zápas. 
 
Dnes v noci v zápase s Philadelphiou si Patrik pripísal gólové prihrávky číslo štyri a päť v tejto sezóne. To je priam žalostne málo. Rovnaký počet asistencii ako on má napríklad Dmitrij Jaškin, ktorý nedohral v drese Capitals všetky zápasy a hráva vo štvrtom útoku. U Laineho to pritom nie je problém len tejto sezóny. Doteraz v kariére pozbieral 59 prihrávok. Pre porovnanie, Ovečkin mal po prvých 184 zápasoch kariéry (presne toľko ich má teraz na konte Laine) na konte už 109 asistencii. 
 
Ďalší faktor, ktorého sa tomto blogu dotkneme je samozrejme defenzíva. Obľúbená téma každého „pisálka“. Obľúbená preto, že neexistuje prakticky žiadna univerzálna štatistika (s výnimkou tých moderných), ktorými je možné defenzívne kvality hráča objektívne merať. Napriek faktu, že hrá za jedného z lídrov NHL a strieľa množstvo gólov je v hodnotení plus-mínus najhorší v celom tíme. V počte získaných pukov je v lige niekde v tretej stovke, a medzi hráčmi Jets na 9. mieste. Na druhej strane, v počte stratených pukov je na nelichotivom treťom mieste v tíme a prvý spomedzi útočníkov (20 strát v pomere k 11 ziskom). Ako príklad nám tentoraz poslúži center Mark Scheifele, ktorý doteraz v sezóne získal 33 pukov a stratil 13.
 
Posledný faktor, o ktorom budeme hovoriť je konzistencia. Áno, Laine strelil 21 gólov, avšak 11 z nich len v troch stretnutiach. Zaznamenal tri hetriky, z toho jeden päťgólový zápas. Vo zvyšných 26 zápasoch strelil „len“ 10 gólov.
 
To všetko sa zaiste podpísalo nad celým dojmom zo sezóny. Laine si totiž aj vďaka vyššie uvedeným skutočnostiam vyskúšal aj rolu útočníka štvrtej formácie s časom na ľade okolo 11 minút.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey