PRE PAMÄTNÍKOV NHL: Ako NHL zažila najemotívnejšie vyradenie dresu + VIDEO

December 2, 2018

 V dnešnom diele pre pamätníkov NHL sa posunieme pomyselným strojom času o viac než desaťročie späť.

Stalo sa to pred viac ako 13 rokmi. Písal sa 11. marec 2006, keď sa v Montreale pripravovali na veľkú ceremóniu, ktorou vyradenie čísla bezpochyby je. Bolo to už 42 rokov od momentu, kedy legenda s číslom 5 odohrala za Canadiens posledné stretnutie.


Reč je o Berniem Geoffrionovi - bývalom krídle so vševraviacou prezývkou. Volali ho "Boom Boom", keďže preslávil strelu príklepom. V hokeji ale dokázal viac, než len strieľať delovky.

Zdroj obrázku: Boom Boom Cup Classics
 

Počas hráčskej kariéry si rodák z frankofónneho Montrealu pripísal 822 bodov v 883 zápasoch. Bol útočným motorom najslávnejšieho klubu hokejovej histórie. Vyhral Calder Trophy, dvakrát Maurice Richard Trophy, takisto dvakrát aj Art Ross Trophy. V jeho zbierke nechýba ani Hart Trophy a, čo je hlavné, šesť Stanley Cupov.

 

Vyradenie jeho čísla naplánovala najslávnejšia a najúspešnejšia organizácia histórie na spomínaný 11.marec 2006. Bernie Geoffrion už mal 75 rokov a niesol kríž v podobe rakoviny žalúdka.

 

Len zhruba týždeň pred slávnostným vyvesením dresu s jeho menom a číslom pod strop Bell Centre povedal prezidentovi Canadiens Alumni Association (asociácia pre veteránov Canadiens) Rejeanovi Houlemu, že jeho zdravotné problémy mu nezabránia zúčastniť sa tejto slávnostnej udalosti.

 

Bodaj by sa jeho slová mohli splniť.

 

Vo štvrtok, dva dni pred ceremóniou, ho previezla jeho rodina do nemocnice v Atlante, kde "Boom Boom" žil. Nádor v žalúdku, ktorý doktori našli len pár týždňov predtým, sa nedal odstrániť tak, ako v predošlých prípadoch.

 

O deň neskôr jeho syn Danny Geoffrion oznámil, že otec vstupuje do "poslednej etapy". Bernie "Boom Boom" Geoffrion, v osobnom živote hlboko veriaci človek, zomrel vo veku 75 rokov, v ten istý deň, ako malo byť jeho číslo vyradené.

 

Aj napriek tomu vedenie tímu oznámilo, že všetko prebehne podľa plánu. Táto situácia napokon utvrdila emocionálnu stránku tejto ceremónie. Jeho dres bol vyvesený pred zápasom Canadiens proti Rangers, kde Bernie strávil posledné dva roky svojej kariéry.
 

VIDEO:
 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey