Sajmonov pohľad: Čo s preplateným Gagnerom?

November 20, 2018

V lete 2017 podpísal Sam Gagner s Vancouverom Canucks trojročnú zmluvu, ktorá mu zaručuje 3,15 milióna amerických dolárov ročne. Niet sa čomu čudovať - Gagner v tom čase mal na takéto požiadavky právo. Bol práve v najlepších rokoch a v sezóne 2016/17 si utvoril osobné maximum v bodoch (50) a vyrovnal aj gólové (18). Z Columbusu sa však rozhodol odísť. Získal ho Vancouver.

Chyba? Nuž, kto by zaňho v tej dobe nedal tie tri milióny ročne? Keď vezmeme do úvahy, že trebárs rozšafné Vegas platí Reavesovi 2,75, je Gagnerov kontrakt prijateľnou položkou. Canucks sú však majstri preplácania (alebo už hovoríme o nešťastí?) a Samovi sa prestalo dariť. Prípravný predsezónny kemp bol preňho hotovou katastrofou.

Čo sa robí potom? Vymieňa. Jim Benning, generálny manažér "kosatiek", sa o to aj snažil, no záujemcovia neprichádzali, a tak musel prísť radikálny (a trošku riskantný) krok. Sam Gagner putoval cez waiver na farmu. Síce to chce odvahu, no plnou mierou to schvaľujem. Gagner potreboval nakopnúť, motivovať.

Na farme sa mu darilo. Zbieral presne bod na zápas - odohral ich 15 a získal 7 gólov a 8 asistencií. Teraz prišla pozvánka späť do prvého tímu. Na súpiske Vancouveru je čoraz viac maródov a Gagner je skúseným útočníkom, ktorému sa v AHL relatívne darilo, čiže je rozumnou voľbou. Navyše, kto by nechcel nakopnúť hokejistu, ktorému dáva toľko peňazí? 

Očakávanie od Gagnerovej výplaty je, že hráč bude členom jednej z prvých dvoch formácií. Veštecké okienko však vidí len ďalšieho vyhoreného hokejistu formátu Loui Erikssona. Nie nadarmo sa Vancouveru hovorí cintorín nádejí. Okamžité prebudenie Gagnera by sa pre mňa rovnalo zázraku, tridsať bodov v tejto sezóne veľkému prekvapeniu.

 

29-ročnému Kanaďanovi by záchranným kolesom a cestou k spomínanému prekvapeniu mohli byť Elias Pettersson s Nikolajom Goldobinom. Dvaja mladíci patria k lídrom momentálne trápiaceho sa Vancouveru. Klub z Britskej Kolumbie sa síce stále nachádza na postupovom ôsmom mieste, no posledných piatich zápasov nemá ani bod. Z výhry sa "kosatky" netešili už 42 dní, čo je tragická bilancia a ak nepríde zmena, nepríde, pochopiteľne, ani zlepšenie. To znamená o motiváciu navyše pre Gagnera. Keby bol vytúženou zmenou on, vynieslo by ho to z dna späť na vrchol. Pri Petterssonovi a Goldobinovi, kde by som ho na začiatok postavil a kde ho pri nočnej prehre 3:6 proti Winnipegu postavil aj kouč, by to zas nebolo až tak nereálne.

Gagner sa z posunu späť teší, avšak vraví, že pôsobenie v American Hockey League mu takisto niečo dalo. Tam bol súčasťou Toronta Marlies, kde bol na hosťovaní z Uticy Comets. "Nevidím tento vývoj negatívne. Umožnilo mi to ísť dolu a hrať v rôznych situáciách, stať sa kľúčovým hráčom tímu. Takéto situácie vás posilnia. Nepriazeň je skvelý spôsob na zlepšenie - ako osoba i ako hráč," vravel Gagner pre CP.

 

Gagnerova cesta ide cez Petterssona s Goldobinom. Ak však nevyužije ich produktivitu na vlastný prospech, percentuálna šanca, že po zvyšok sezóny neostane v tretej či štvrtej lajne, sa výrazne zvýši.

Sajmon

 

 

 Zdroj obrázku: USA Today
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey