Sajmonov pohľad: Nedávajte Garyho Bettmana do Siene slávy!

August 2, 2018

Dvanásteho novembra prebiehajúceho roka sa v Toronte uskutoční vzácny ceremoniál. Do Siene slávy ľadového hokeja sídliacej v tomto meste sa totižto dostanú ďalšie mená, ktoré toho pre hokej urobili mnoho významného. Z mikrofónu zaznie "Willie O´Ree, Martin Brodeur, Jayna Hefford, Martin St.Louis, Alexander Jakušev a Gary Bettman".

 

Zrekapitulujme si to:

 

Willie O´Ree je bývalý hráč, ktorý napokon hokeju priniesol viac než dosť. Že to meno nepoznáte? Mali by ste. 82-ročný rodák z kanadskej provincie New Brunswick otvoril do ligy dvere tmavším hokejistom. Správne, O´Ree sa v sezóne 1957/58 stal úplne prvým hokejistom čiernej pleti v NHL. Dovedna v nej odohral 45 zápasov za Boston Bruins a ako pravé krídlo si pripísal 14 bodov.

 

Martin Brodeur. Meno známe aj menej zdatnému hokejovému nadšencovi. Kedysi reprezentačného brankára Kanady dnes zvyknú sarkasticky označovať za "legendu St.Louis Blues", hoci v tejto organizácii strávil len rok. Zvyšných 24 rokov, počas ktorých bol súčasťou súťaže, patril New Jersey Devils. Jeden z najlepších gólmanov histórie bude právom zaradený medzi najslávnejšie mená najrýchlejšieho kolektívneho športu sveta.

 

Jayna Hefford je ďalším nie veľmi známym menom. Niet sa čo čudovať - najmä, ak sa nezaujímate o ženský hokej. Štvornásobná olympijská víťazka kedysi v kategóriách patriacim nežnejšiemu pohlaviu dominovala. Dnes 41-ročná útočníčka zavesila korčule na klinec po sezóne 2013/14.

 

Martin St.Louis bol, je a asi aj vždy bude jedným z najsympatickejších hokejistov, čo kedy brázdili ľady nie len NHL. Stal sa najstarším hráčom, ktorý kedy vyhral Art Ross Trophy a na konte má aj jeden Stanley Cup. Niekdajší kapitán Tampy Bay Lightning ku koncu kariéry prestúpil do New Yorku Rangers. Tam si zahral aj finále Stanley Cupu, no "jazdci" podľahli Los Angeles.

 

Alexander Jakušev je posledným vybraným bývalým hokejistom. Patrí do starej éry hokeja, teda tej, počas ktorej Sovieti takmer vždy a takmer všade valcovali súperov. Hrával v Spartaku Moskva (ako v podstate celá vtedajšia reprezentačná partia) a kariéru skončil už pred 35 rokmi. Dnes 71-ročný Rus si miesto na tak významnom mieste zaslúžil už dávno.

 

Ostáva len posledné meno. Gary Bettman. Toho tiež nie je potrebné extra predstavovať. Dnes hlavný komisionár najslávnejšej hokejovej ligy sveta dostal nedávno telefonát z Toronta. V ňom mu bolo oznámené, že za svoje zásluhy bude uvedený do hokejovej Siene slávy. Ako sám povedal, vyrazilo mu to dych.

 

Nesúhlasím s tým, no zároveň mu to neupieram. Hokeju dal strašne veľa. Ja len chcem rovnaké pravidlá pre všetkých.

 

Nech už je hokejista akokoľvek dobrý, musí najprv ukončiť kariéru a čakať ešte aspoň tri roky, kým ho budú môcť uviesť do siene slávy. Jedinou výnimkou bol legendárny Wayne Gretzky, ale čo čakať. Veď ten dodnes drží neuveriteľné množstvo rekordov a keby nestrelil ani jeden gól za celú kariéru, stále by bol najproduktívnejší hráč histórie.

 

Čím si teda v sieni slávy zaslúži byť Gary Bettman už teraz, hoci je ešte stále vo funkcii? Prečo nemá rovnaké pravidlá ako hráči? Veď aj Gretzky tam pokojne mohol patriť už behom svojich posledných sezón v lige. Keď môže Bettman...

 

Je azda Gary Bettman lepším komisionárom ako bol Wayne Gretzky hokejistom? To sotva. Za jeho šéfovania liga rozkvitla, z 25 sa rozšírila na 31 (čoskoro 32) klubov a finančne si ohromne polepšila, čo mu neberiem a za čo ho uznávam. No ani jeho bačovanie nie je bez zádrheľov. Trebárs pre lakomstvo viacerých strán sa uskutočnili už tri výluky, čo je hlavným dôvodom nenávisti veľkej časti fanúšikov voči jeho osobe.

 

Niektorí však zachádzajú ešte ďalej. Trebárs taký Daniel Carcillo, bývalý hráč NHL, dokonca tvrdí, že je to výsmech a facka do tváre rodín mŕtvych hokejistov, ktorí zomreli na následky otrasov mozgu. "Gary Bettman má prsty vo všetkých týchto úmrtiach, pretože tajil informácie o rizikách, ktoré vyplývajú z tejto práce," odkázal prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

 

Sú to silné slová a nik do toho nevidí tak, ako hráči či bývalí hráči, ktorí zažili aj tú tvrdšiu éru či nespočetné množstvo väčších alebo menších otrasov mozgov. Nechcem však Bettmana zhazdovať, pretože, ako vravím, nevidím do toho natoľko dobre. Len poukazujem na to, že nie je natoľko perfektný, aby bol ako šéf uvedený do siene slávy už za šéfovania a nie až po jeho konci. Chcel by som, aby aj preňho platili tie isté pravidlá, ako pre hráčov.

 

Navyše sa môže stať všeličo. Kedysi bol v sieni aj Alan Eagleson, ktorý bol považovaný za najlepšieho hokejového agenta na svete. Bol aj šéfom NHLPA a hokej značne pozdvihol. Zastupoval také mená ako Bobby Orr či Darryl Sittler. Získal veľmi prestížne ocenenie Rad Kanady. Potom sa ale prišlo na jeho veľké finančné podvody a bolo po eufórii. Eagleson odišiel zo siene sám ešte skôr, než ho pred odchodom do väzenia stihli odtiaľ vyhodiť.

 

Po týchto argumentoch si názor spravte sami. Ten môj je taký, že je ešte priskoro.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey